Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas uždraudė Kinijos įmonių prieigą prie elektros įrenginių valdymo sistemų

2024-11-12 07:01

Seimas antradienį uždraudė Kinijos ir kitų šalies saugumui grėsmę keliančių valstybių įmonių prieigą prie didesnių nei 100 kilovatų (kW) galios saulės ir vėjo parkų bei baterijų valdymo sistemų, taip pat nuotolinį jų valdymą. 

L. Balandžio / BNS nuotr.

Už tokius Energetikos ministerijos parengtus Elektros energetikos įstatymo pakeitimus antradienį balsavo 79 Seimo nariai, prieš – vienas, susilaikė šeši.

Pataisos įsigalios nuo 2025-ųjų gegužės 1 dienos.

Pasak Energetikos ministerijos, šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei 1 tūkst. didesnių nei 100 kW saulės ir vėjo parkų bei kelios tokios pat galios baterijos, o dalies jų valdymo sistemos – kiniškos ir valdomos nuotoliu.

Pristatydama pataisas Seime energetikos viceministrė Inga Žilienė spalį teigė, kad taip siekiama sumažinti rizikas ir grėsmes, susijusias su patikimu elektros energetikos sistemos veikimu ir stabilumu, nes pasinaudojus priešiškų šalių įranga nuotoliu ji gali būti trikdoma.

Ministerijos teigimu, vėjo ir saulės parkuose kiniška įranga nebus uždrausta, taip pat nebus reikalaujama atsisakyti jau įdiegtos įrangos, tačiau ją turinčių elektrinių operatoriai privalės įdiegti papildomas apsaugos priemones, kurios užtikrintų kibernetinį saugumą.

Energetikos ministerija anksčiau siūlė didesniuose nei 100 kW galios saulės ir vėjo parkuose bei baterijose visiškai uždrausti diegti Kinijos gamintojų valdymo sistemas su programine įranga ar debesijos paslaugomis, tačiau šios idėjos atsisakyta po konsultacijų su rinkos dalyviais.

Lietuvos pramoninkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius kovą sakė, kad tiek Lietuvoje, tiek Europoje tokiose elektrinėse dažnai naudojama kiniška programinė įranga. Jis siūlė ieškoti lėšų, kad kiniškos technologijos jau įrengtose elektrinėse būtų pakeistos vakarietiška įranga.

Kinija patenka tarp šalių, kurios pagal Nacionalinio saugumo strategiją kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui ir nacionalinio saugumo interesų užtikrinimui.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų