Seimas po pateikimo priėmė svarstyti tokį Skolų išieškojimo įmonių įstatymo projektą: už balsavo 55 Seimo nariai, prieš buvo šeši, o 30 susilaikė. Toliau projektas į plenarinių posėdžių salę turėtų grįžti birželio 17 dieną, jeigu iki to laiko išvadą pateiks Vyriausybė ir apsvarstys komitetai.
Pataisomis siūloma nustatyti skolų išieškojimo veiklos licencijos suteikimo ir panaikinimo tvarką, nustatyti skolų išieškojimo įmonių teises, pareigas ir atsakomybę. Tokią skolų išieškojimo veiklos licenciją siūloma išduoti neribotam laikui.
Siūloma, kad skolų išieškojimo įmonė privalėtų būti apsidraudusi bent 30 tūkst. eurų savo profesinę civilinę atsakomybę dėl žalos, galinčios atsirasti netinkamai vykdant skolų išieškojimą.
Tokios įmonės darbuotojai skolininkui be jo sutikimo negalėtų skambinti nakties metu, nuo 22 val. iki 6 val., taip pat valstybės švenčių dienomis.
Įmonei būtų draudžiama priimti įmokas iš skolininko vekseliais, čekiais ar skolos raštais.
Priežiūros institucija už jos nurodymų nevykdymą galėtų skirti iki 500 eurų baudas arba panaikinti veiklos licenciją, o už pakartotinius pažeidimus – iki 10 proc. pajamų dydžio baudas, bet ne mažiau kaip 5 tūkst. eurų.
Seimo Teisės departamentas projektą yra sukritikavęs ir pateikęs maždaug 100 pastabų.
Nukentėjusių nuo bankų, skolų išieškotojų ir antstolių veiklos gyventojų grupė bei Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija 2020 metų rudenį ragino Seimą įteisinti skolų išieškojimo veiklą ir ja užsiimančias licencijuoti. Tada priekaištauta, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerija skolų išieškojimo nereglamentuoja nuo 2016 metų, kai tai padaryti ją įpareigojo Vyriausybė.
Naujausi komentarai