Siūloma paskelbus referendumą iškart kreiptis į KT dėl jo konstitucingumo
Vilnius, balandžio 9 d. (BNS). Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) siūlo paskelbus referendumą dėl žemės pardavimo draudimo užsieniečiams bei juridiniams asmenims iškart kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl jo konstitucingumo.
Tokį sprendimą trečiadienį posėdyje dalyvavę penki TTK nariai priėmė vienbalsiai. Ketvirtadienį prieš plenarinį posėdį komitetas planuoja registruoti nutarimo projektą, kuriuo būtų siūloma kreiptis į KT dėl paties referendumo atitikimo Konstitucijos nuostatoms.
Jei Seimas elgtųsi pagal TTK pasiūlytą scenarijų ir KT priimtų nagrinėti kreipimąsi, referendumas stotų, nes pradėjus nagrinėti bylą Seimo kreipimusi stabdomos skundžiamo teisės akto galiojimas.
Tokį sprendimą priėmę TTK nariai argumentavo, kad ekspertų grupė referendumui siūlomas formuluotes įvertino kaip prieštaraujančias Konstitucijai. Taip pat komiteto nariai pasisakė, jog pagal dabartinį teisinį reguliavimą nėra aišku, kas ir kurioje stadijoje turėtų stabdyti referendumo iniciatyvą, jei preliminariai nuostata kelia abejonių dėl jos darnos su kitomis Konstitucijos nuostatomis.
Seime šiuo metu taip pat svarstomas opozicijos pasiūlytas nutarimo projektas, kuriuo KT būtų klausiama, ar dabartinė Referendumo įstatymo 14 straipsnis neprieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui, kuriame įtvirtinta, kad Konstitucija yra vientisas, tiesiogiai taikomas aktas, kad negalioja joks įstatymas ar aktas priešingas Konstitucijai, taip pat konstituciniam teisinės valstybės principui.
Referendumo įstatymo 14 straipsnis numato, kad piliečių reikalavimu surinkus reikiamą skaičių parašų Seimas ne vėliau kaip per mėnesį nuo dienos, kurią Seimo posėdyje pradėtas svarstyti referendumo paskelbimo datos klausimas, jį paskelbia.
Piliečių reikalavimu inicijuojamą referendumą dėl žemės padavimo draudimo siūloma rengti birželio 29 dieną. Referendumo iniciatoriai reikalavo, kad jis vyktų kartu su Europos Parlamento rinkimais.
Stodama į Europos Sąjunga Lietuva įsipareigojo nedrausti žemės pardavimo bendrijai priklausančių kitų valstybių piliečiams ir po pereinamojo laikotarpio nuo šių metų gegužės draudimas nustos galios. Iniciatyvinė grupė surinko 300 tūkst. rinkėjų parašų referendumui į Konstituciją įrašyti draudimą parduoti žemę užsienio valstybių piliečiams ir juridiniams asmenims.
Taip pat referendumu būtų siūloma numatyti, kad referendumui surengti pakaktų nebe 300 tūkst., o 100 tūkst. parašų.
Naujausi komentarai