Svajonė įsigyti nuosavą būstą tolsta Pereiti į pagrindinį turinį

Svajonė įsigyti nuosavą būstą tolsta

2025-04-09 09:56

Turėti nuosavą butą – bene kiekvieno lietuvio svajonė, kuri su metais vis tolsta, nes butai ir jų įrengimas brangsta kasmet ir kartais net dviženkliais procentais.

Svajonė įsigyti nuosavą būstą tolsta
Svajonė įsigyti nuosavą būstą tolsta / freepik.com nuotr.

Statytojai aiškina, kad tai lemia objektyvios priežastys, bet pirkėjai pastebi, kad ir taip išbrangus nekilnojamam turtui, pardavėjai dar bando gudrauti – pavyzdžiui, parduoda butus be vidinių kambarių sienų.

Daugiau šia tema kalbėjo Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius.

– Kodėl statytojai parduoda butus be vidinių sienų?

– Tam tikros vidinės pertvaros privalo būti suformuotos – kaip sanmazgo erdvė, kuri turi turėti mūro sienas, tam tikrus įrengimus – ir tai atitinka dalinės apdailos sąvoką pagal Statybos techninį reglamentą. Vidiniai išplanavimai yra individualus pasirinkimas, kurį dalis plėtotojų įrengia, o dalis – ne. Galbūt iš to ir atsiranda dalis netikslumo ar nesusipratimo, kai plotas, kuris yra nurodomas kaip bendras, o įrengus pertvaras jis gali skirtis. Tiesa, dalis plėtotojų tokią praktiką taiko, kadangi žmonės neretu atveju ateina su savo individualiais pasiūlymais arba sprendimais ir griauna tas pertvaras.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

 

 

– Jeigu nusipirkau, pavyzdžiui, 65 kvadratus, už juos sumokėjau pakankamai daug, vertinant dabartines nekilnojamojo turto kainas, tačiau, kai pasistatysiu, plotas sumažės. Tai yra finansinis nuostolis. Tuo atveju, kai nusiperku su pertvaromis, yra mano atsakomybė, ką su jomis darysiu.

– Kuo anksčiau pirkėjas, įsigydamas turtą, pasako savo poreikius, tuo tie nuostoliai (jeigu juos galima vadinti nuostoliais) arba pakeitimų kaštai būna mažesni. Pats plėtotojas padaro pakeitimus, įrengia pertvaras, kaip jam reikia, ir tokį turtą parduoda. Neretai pirkėjas ateina ir sako: man netinka šis įrengimas, griaunu viską ir persidarau pagal save. Reiškia, tie kaštai, kurie apima griovimą, šiukšlių išnešimą ir naujų pertvarų sumontavimą, kainuoja – ir kainuoja daugiau nei tas plotas, kurio yra sąlyginai netenkama ar kuris yra užimamas naujų pertvarų įrengimų. Čia reikėtų labai pasverti ir įsivertinti. Turbūt tokių atvejų pasitaiko, bet jie dažnai būna tokioje stadijoje, kada žmogus ateina ir išsirenka, bet yra padaryta truputį ne pagal jį.

Patarimas – būti sąmoningesniems: tai yra brangus pirkinys, pasitikrinkite Nekilnojamojo turto registre, koks tas baigtumo lygis, ar išduotas statybos leidimas.

– Kaip sakote, tai yra leidžiama pagal Statybos techninį reglamentą, bet ar tai yra sąžininga iš vartotojų teisės?

– Pirkėjui visa informacija yra skleidžiama, jis žino, ką jis perka, kiek tie pakeitimai jo plotą galėtų keisti. Prieš įregistruodamas turtą Nekilnojamojo turto registre, pirkėjas turi pasikviesti matininką, padaryti išmatavimus, užregistruoti, suformuoti bylą ir nunešti į Registrų centrą tą plotą, kuris jau faktiškas. Pirkėjas žino, kad tam tikri pakeitimai turės būti, plotų paklaida, skirtumas gali atsirasti. Kaip ir minėjau, čia reikia skaičiuoti, nes kartais tie pakeitimai yra galbūt į naudą pirkėjui, nei jis griautų, išneštų, darytų vėl iš naujo ir pan.

Šią temą tęsė Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorė Goda Aleksaitė.

– Ar Vartotojų teisės yra sulaukusios skundų, kai pirkėjas nusiperka vieną plotą, kalbant apie butus, sumoka už jį gana daug, galiausiai paaiškėja, kad tas plotas, įsirengus pertvaras, sienas, sumažės?

– Būtent tokių skundų, kokius jūs įvardijote, nėra. Dažniausiai pas mus būdavo skundai dėl būsto paskirties – kai negyvenamoji patalpa pardavinėjama kaip gyvenamieji butai. Čia yra nemaža problema – 2024 metais darėme stebėseną, kur buvo pakankamai skelbimų ir tie būstai būdavo pardavinėjami. Informacija vartotojams: nekilnojamojo turto pardavimo reklama negali būti daroma tol, kol nėra statybą leidžiančio dokumento. Patarimas – būti sąmoningesniems: tai yra brangus pirkinys, pasitikrinkite Nekilnojamojo turto registre, koks tas baigtumo lygis, ar išduotas statybos leidimas. Pažiūrėkite bent jau tai, kas yra prieinama, tada priimkite sprendimą.

– Ar tokios stadijos parduodamas būstas be vidinių kambarių pertvarų yra sąžininga iš pirkėjo pusės? Ar jis nesijaus apgautas? Nekilnojamas turtas dabar yra brangus, keli kvadratai gali sudaryti nuo 5 iki 8 tūkst.

– Pradėkime nuo verslo. Verslui yra svarbu, kad būtų statybą leidžiantis dokumentas ir projektas. Jeigu atsisuksime į vartotojo pusę, ką ir sakiau – kviečiu žiūrėti sąmoningai. Gal šiek tiek klaidintų žmogų, jeigu neturi aritmetinių žinių gebėjimo – ne visi moka apskaičiuoti. Tai, ką jūs sakote – galiausiai ta kaina atrodytų gal ir mažesnė, bet reikia paskaičiuoti, kiek kainuos tos vidinės pertvaros. Yra tam tikrų kitų rizikų... Verslas visada veikia siekdamas pelno – reikėtų pačiam įsivertinti, o tuomet bendrauti ir derėtis su verslu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų