Prekybos tinkluose pigiausias 82 proc. riebumo sviestas be priedų kainuoja 1,5 euro, o brangiausias – daugiau kaip 3 eurus.
Prekybininkai aiškina, kad sviestas brango, nes brango pieno riebalai. Be to, rinkoje sviesto deficitas.
„Nuo vasaros atsirado sviesto trūkumas, tai ir yra priežastis, kodėl kainos pakilo“, – teigė „Norfos“ vadovas Dainius Dundulis.
Anot ekonomisto Aleksandro Izgorodino, sviestas brango visoje grandinėje, pradedant nuo ūkininkų, perdirbėjų, baigiant parduotuvėmis. „Labiausiai pas ūkininkus, nes kyla ir minimali alga, ir apskritai atlyginimai, bet reikia prisiminti, kad apskritai pakilo ir energijos kainos. Nuo praeitų metų vasario, maždaug per metus, dujų kaina Europoje pakilo truputį daugiau negu dvigubai, o tai lemia aukštesnes trąšų kainas“, – aiškino jis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Sviestas kone auksinis tapo visoje Europoje – vokiečiai už sviesto pakelį moka 3–4 eurus. Lietuvoje sviestas tiek dar nekainuoja, bet dalies šalių kainas jau pranoko.
„Kelia šypseną, kai vietinė produkcija kainuoja netgi šiek tiek brangiau negu atvežtinė itališka, airiška, jei kalbame apie sviestą“, – įžvalgą pateikė „Pricer.lt“ vadovas Arūnas Vizickas.
„Akcijų darėme tikrai labai nedaug, nes daugelio sviesto rūšių pirkimas mums buvo brangesnis, negu [kainos] mūsų lentynose“, – sakė D. Dundulis
Vieni iš lyderių ES esame ir pagal pieno kainą. Per praėjusius metus pieno kaina ūgtelėjo 11 proc. Labiau pienas brango tik Airijoje.
„Tiek kainų kritimus, tiek kilimus labiausiai lėmė augantys gamybos, žaliavų kaštai, na, ir daugelis kitų ekonominių priežasčių, vykstančių visame pasaulyje, ir geopolitinės priežastys, ir kitos rinkos, tiekimo grandinės priežastys“, – vardijo „Lidl“ atstovė Lina Skersytė
Pieno produktų kainos kilo jau nuo pernai rudens. Pavyzdžiui, lapkritį šviežias nenugriebtas pienas pabrango 5 proc., sūris ir varškė – 6,1 proc., sviestas – 6,3 proc.
„Prekybos tinkle „Maxima“ pieno produktų kainos vidutiniškai augo kiek daugiau negu 3 proc. Jeigu kalbėti apie produktus konkrečiai, labiausiai kilo grietinės ir grietinėlės kainos“, – teigė „Maximos“ atstovas Titas Atraškevičius.
Ekspertai gero nežada ir šiemet.
Nuo vasaros atsirado sviesto trūkumas.
„Kainos bus tokios, kokias matome dabar“, – įsitikinęs D. Dundulis.
„Nepigs, nes vėlgi turime labai didelį minimalios algos augimą – minimali alga šiais metais pakils 12 proc. – ir tai skatins maisto produktų kainų augimą“, – prognozavo A. Izgorodinas.
Lenkijoje, pasak kainų stebėtojų, sviestui pabrangus nuo 1,6 iki 2 eurų, Vyriausybė ketina tuštinti sviesto atsargas ir kainoms stabilizuoti į rinką išleis apie 1 000 t šaldyto sviesto. Tačiau Lietuvoje pirkėjams, atrodo, teks tenkintis sviestu už 3 eurus.
„Kainų pakilimas dažnu atveju yra nesusijęs su svyravimu, tiesiog yra pripratinama prie naujo kainų lygio ir jis yra stabilus“, – aiškino kainų ekspertas A. Vizickas.
Nors pieno produktai brangsta, anot prekybininkų, jų vartojimas nesumažėjo.
(be temos)
(be temos)
(be temos)