Pasaulis pradėjo atsigauti po recesijos, tačiau šis procesas nebus paprastas, įspėja Tarptautinis valiutos fondas (TVF).
Krizė paliko „gilių randų, kurie dar daug metų veiks pasiūlą ir paklausą“, teigė pagrindinis TVF ekonomistas Olivier Blanchard.
Paskutiniojoje ataskaitoje O. Blanchard prognozavo, jog pasaulinė gamybos apimtis taip pat gali išlikti žemesnė nei buvusioji prieš krizę.
Šalys turi iš naujo subalansuoti savo ekonomikas, kad jos išliktų stabilios, teigė jis. Ekonomisto teigimu, vartojimu paremtos ekonomikos, tokios kaip Jungtinės Valstijos, turi daugiau dėmesio skirti eksportui, o Azija turi visų pirma rūpintis importu, praneša BBC.
O. Blanchard taip pat pastebėjo, jog daugelio išsivysčiusių šalių sutrikusiom finansinėm sistemom reikės „nemažai laiko naujai formai surasti“. Tuo metu kylančios ekonomikos šalys neturėtų tikėtis ikikrizinio lygio kapitalo įplaukų.
Ekonomisto Davido Blanchflowerio teigimu, „kai kuriose šalyse jau esama ženklų, jog blogiausia - praeityje“.
„Tačiau reikia turėti galvoje, jog Europos Sąjungoje recesija apėmė 20 šalių“, - teigė jis BBC bei pridūrė, kad naujasis subalansavimas, apie kurį kalbėjo O. Blanchard, neįvyks „savaime“.
Anot ekonomisto, atsigavimą kai kuriose šalyse įvairių priemonių paketais skatina vyriausybės, o jų nelikus kyla grėsmė, kad šalis vėl panirs į recesiją.
Pasak jo, bankai turi skolinti pinigus, o vartotojams reikia būti įsitikinusiems, jog padėtis pasitaisys.
Šie komentarai pasirodė po pranešimų, jog po keturis iš eilės ketvirčius besitęsusio nuosmukio ėmė augti Japonijos ekonomika. Paskutiniai duomenys rodo, jog iš recesija baigiasi ir kitose šalyse, tarp jų - Vokietijoje, Prancūzijoje, Honkonge.
Balandžio-birželio mėnesiais Vokietijos ir Prancūzijos ekonomikos paaugo 0,3 proc., o tai - metus trukusio didžiausių Europos ekonomikų nuosmukio pabaigos ženklas.
Honkongo ekonomika balandžio-birželio mėnesiais išaugo 3,3 proc.
Naujausi komentarai