Pereiti į pagrindinį turinį

Tyrimas: Lietuva pagal investicinį patrauklumą pernai buvo 20-ta Europoje

2023-05-12 08:35
BNS inf.

Pagal tiesioginių užsienio investicijų (TUI) patrauklumą Lietuva pernai buvo 20-toje vietoje Europoje – viena vieta aukščiau nei prieš metus, rodo bendrovės EY Europos investicinio patrauklumo tyrimas „Europe Attractiveness Survey“.

Tyrimas: Lietuva pagal investicinį patrauklumą pernai buvo 20-ta Europoje
Tyrimas: Lietuva pagal investicinį patrauklumą pernai buvo 20-ta Europoje / freepik.com nuotr.

Pernai į šalį pritraukti 47 investicijų projektai, 2021-aisias jų buvo 41. Latvija šiame reitinge yra 23, o Estija – 34 vietoje.

„Lietuvos pozicija metai iš metų svyruoja ties Top 20-uko riba. Kaip tokiai nedidelei rinkai, tai tikrai geras rezultatas. Patrauklumą investuotojų akyse mums leidžia išlaikyti stipri pramonė, gera infrastruktūra, aukštos skaitmeninės ir technologijų kompetencijos“, – pranešime sakė EY Konsultacijų padalinio Baltijos šalyse vadovas Linas Dičpetris.

Patrauklumą investuotojų akyse mums leidžia išlaikyti stipri pramonė, gera infrastruktūra, aukštos skaitmeninės ir technologijų kompetencijos.

Anot jo, siekiant pakilti į geresnę poziciją reikėtų pritraukti didelį investuotoją arba toliau gerinti verslo sąlygas TUI pritraukimui, pertvarkyti švietimo ir praktinio mokymo sistemas, skatinti klasterius ir ekosistemas, surandant galimybes mokslui glaudžiai dirbti su verslu.

Pagal TUI projektų sukurtas darbo vietas, tenkančias 1 mln. gyventojų, Lietuva reitinge užima penktą vietą – viena pozicija aukščiau nei prieš metus. Pernai TUI šalyje sukūrė daugiau kaip 3,5 tūkst. naujų darbo vietų – 5 proc. daugiau nei 2021-aisiais, daugiausia jų sukuria IT, finansų sektoriuose, gamyboje.

Visoje Europoje pernai buvo 5,96 tūkst. TUI projektų – 1 proc. daugiau nei prieš metus. EY duomenimis, 29 proc. įmonių atidėjo planuotas investicijas vien tik dėl energetikos krizės. Patraukliausios ir išlieka didžiosios rinkos – Prancūzija, Didžioji Britanija, Vokietija, Ispanija ir Turkija.

Europoje investicijos iš viso sukūrė beveik 344 tūkst. darbo vietų – 16 proc. mažiau negu 2021 metais.

EY teigimu, šis mažėjimas atspindi investuotojų atsargumą dėl neapibrėžtumo Europos rinkose, o kai kurioms šalims siunčia ir rimtesnių signalų, pavyzdžiui, būtinybę racionalizuoti darbo jėgą.

Nurodoma, kad daugiausia darbo vietų buvo sukurta tose šalyse, kuriose darbo užmokesčio konkurencingumas koreliuoja su gera talentų pasiūla. Tarp šių šalių patenka ir Lietuva, taip pat Ispanija, Vengrija, Rumunija.

EY apklausos duomenimis, investuotojai šiuo metu  stebi Europos geopolitinę situaciją, nors nerimas dėl karo kiek sumažėjo. Kur kas labiau nerimaujama dėl energetikos bei kapitalo rinkų ir čia vykstančių sprendimų, taip pat infliacijos rodiklių.  Pavyzdžiui, beveik kas antras (43 proc.) investuotojas mano, kad būtent didelės palūkanų normos ir mažėjančios galimybės gauti finansavimą turės įtakos jų 2023 metų investicijų planams Europoje.

Per ateinančius metus 67 proc. apklaustų tarptautinių įmonių planuoja steigtis arba plėsti savo veiklą Europoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų