Galutinį sprendimą dėl bankrutavusio banko vertybinių popierių statuso priėmė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) – po to, kai Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) priėmė prejudicinį sprendimą, rašoma pranešime žiniasklaidai.
LAT nusprendė, kad neišleistų obligacijų ir neregistruotų akcijų turėtojams priklauso draudimo išmokos pagal Indėlių arba įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemas.
„Tai visiškai nauja situacija Lietuvos finansų sistemoje ir teismų praktikoje, ypač turint galvoje, kad minėtų vertybinių popierių turėtojai patys turi teisę pasirinkti taikytiną draudimo sistemą – Indėlių draudimo ar Įsipareigojimų investuotojams draudimo. Nenuostabu, kad procesas užtruko, buvo daugiapakopis ir techniškai sudėtingas. Labai svarbu, kad šiandien visi taškai sudėti, jokių išlygų nėra, todėl mums belieka įgyvendinti ESTT ir LAT sprendimus visiems vertybinių popierių turėtojams vienodomis sąlygomis“, – pažymėjo IID direktorė Aurelija Mažintienė.
Ji rekomenduoja visiems neišleistų obligacijų ir akcijų turėtojams neatidėliojant pateikti IID prašymus ir būtinai nurodyti pasirinktą Indėlių ar Įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemą išmokai gauti. Tai galima padaryti teikiant prašymus šiais būdais:
2. Registruotu paštu siunčiant prašymą ir asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, patvirtintą notaro;
3. Atvykus į IID su galiojančiais asmens tapatybę patvirtinančiais dokumentais.
Pasak A. Mažintienės, sparčiausią procesą užtikrintų prašymų teikimas per e-valdžios vartus.
Draudimo išmokos bus apskaičiuotos pagal BAB banko „Snoras“ perduotus duomenis IID apie asmenų turėtas neįsigaliojusias akcijas ir neįsigaliojusias obligacijas iki draudžiamojo įvykio dienos (2011 m. lapkričio 24 d.), vadovaujantis tą dieną galiojusios LR indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo redakcijos nuostatomis.
Draudimo išmokos už įsigaliojusias obligacijas nėra mokamos. Įsigaliojusiomis obligacijomis laikomos tos, kurių emisijų numeriai yra iki 10 (įskaitytinai) ir įsigaliojimo data yra iki 2011 m. lapkričio 24 d., kuomet „Snorui“ buvo panaikinta banko licencija. Tuo atveju, jei nežinote ar obligacijos yra įsigaliojusios, ar ne, reikėtų atkreipti dėmesį į Obligacijų pasirašymo sutarties 1.1. punktą (emisijos Nr.) ir 1.10 punktą (įsigaliojimo data). Dėl įsigaliojusių obligacijų LAT, atsižvelgdamas į ESTT išaiškinimą, 2015 m. lapkričio 17 d. nutartyje civilinėje byloje Nr. 3K-7-602-684/2015 konstatavo, jog, įsigaliojusios ,,Snoro‘‘ obligacijos nėra nei indėlių, nei įsipareigojimų investuotojams draudimo objektas, todėl išmokos už šiuos vertybinius popierius nepriklauso.
Naujausi komentarai