Užstato sistema Lietuvoje skaičiuoja vos trečius metus, tačiau aukšti ir itin greit pasiekti surinkimo rodikliai nuolat traukia kitų šalių dėmesį.
„Vakarų Australijoje norime įsivesti depozito sistemą ir mus pasiekė žinios, kad šioje srityje Lietuva yra viena iš pasaulio lyderių, tad atvykome pasimokyti ką reikia ir ko nereikia daryti, kad surinkimo ir perdirbimo rodikliai būtų tokie pat aukšti kaip pas jus“, – sakė Vakarų Australijos ministras.
Delegacija taip pat susitiko su Aplinkos apsaugos viceministru Daliumi Krinicku, susipažino su sistemą administruojančios VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) darbu.
„Norime būti tokie pat geri kaip ir lietuviai“
„Surinkimo ir perdirbimo rodikliai Vakarų Australijoje labai žemi – daug pakuočių atsiduria sąvartynuose. Norime apsaugoti savo aplinką ir palikti ją ateities kartoms. Permainų nori ir visuomenė. Neturime tiek ežerų kaip čia, Lietuvoje, tačiau matome kaip mūsų paplūdimius teršia plastiko atliekos.
Kitose Australijos dalyse veikia kitokios užstato sistemos. Vienur jos veikia gerai, kitur – nelabai, o mes norime būti geriausi Australijoje – tokie pat geri kaip ir lietuviai“, – kalbėjo S. Dawsonas.
„Lietuvos patirtis diegiant užstato sistemą pati šviežiausia – tą padarėme vos prieš 2 metus. Be to, mūsų rezultatai pranoko lūkesčius bei prognozes, tad Lietuvos pavyzdys užsienyje matomas kaip sėkmės istorija ir visiems rūpi sužinoti šios sėkmės priežastis“, – sako ne pelno organizacijos USAD vadovas Gintaras Varnas.
Šiemet planuoja surinkti 93 proc. pakuočių
Šiuo metu užstato sistema veikia visose Skandinavijos šalyse, Suomijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Estijoje, Kroatijoje ir Lietuvoje. Artimiausiu metu ją žada įsivesti Škotija ir visa šiaurinė Jungtinės Karalystės dalis. Tokiems pokyčiams rengiasi ir Baltarusija bei kitos šalys. Užstato sistema taip pat veikia Izraelyje, atskirose JAV valstijose, Kanados provincijose ir teritorijose.
Lietuvos patirtis diegiant užstato sistemą pati šviežiausia – tą padarėme vos prieš 2 metus.
„Po 2006 m. Europoje tik vienintelė Lietuva įsivedė užstato sistemą, bet, manau, kad artimiausias metais vis daugiau šalių pereis prie šios sistemos – Europos Sąjunga kryptingai juda žiedinės ekonomikos link, o kol kas nėra efektyvesnio būdo surinkti ir perdirbimui perduoti gėrimų pakuotes“, – sako G. Varnas.
Nuo užstato sistemos starto Lietuvoje, USAD surinko jau 1,15 mlrd. plastikinių, skardinių ir stiklinių pakuočių. Praėjusias metais surinkta 92 proc. visų į rinką išleistų pakuočių, šiemet šį rodiklį planuojama padidinti iki 93 proc. Nors Lietuva užstato sistemą įsidiegė neseniai, tačiau pagal šiuos rodiklius ji artėja prie sistemos senbuvių ir pirmūnių.
Lietuvoje veikia beveik 1000 surinkimo vietų su taromatais ir dar 2 tūkst. rankinio surinkimo punktų. Gegužę atšilus orams, USAD kiekvieną dieną surenka vidutiniškai po 1,8 mln. pakuočių, o savaitgaliais šis skaičius perkopia ir 2 mln. ribą.
Naujausi komentarai