„Akivaizdu viena, kad elektros nepirkimas tiek Lietuvos apimtyje, tiek Baltijos šalių nepirkimas, daro žalą Astravo AE, nes per metus, mes esame suskaičiavę – Baltarusija neteks šimtų milijonų eurų pajamų“, – LRT laidoje „Dienos tema“ trečiadienį sakė Ž. Vaičiūnas.
Anot jo, bendras sprendimas nepirkti elektros iš Astravo AE yra naudingas visoms Baltijos šalims, kadangi tai gali padėti paspartinti elektros tinklų sinchronizaciją su kontinentine Europa.
„Nauda yra visoms Baltijos valstybėms, nes mes turime sinchronizacijos projektą, kuris yra esminis Baltijos šalių tikslas ir turime sudaryti visas sąlygas, kad jis būtų sparčiai ir laiku įgyvendintas“, – kalbėjo ministras.
Ž. Vaičiūnas pabrėžė, kad Astravo AE buvo statoma su tikslu joje pagamintą elektrą eksportuoti, todėl Baltijos šalių apsisprendimas Baltarusijai mažina rinkos galimybes.
Buvęs energetikos viceministras Romas Švedas sako, kad jei Baltarusija neturės kur eksportuoti Astrave pagamintą elektrą, projektas apskritai žlugs.
„Nauja atominė elektrinė pastatyta su tikslu eksportuoti elektrą. Tai reiškia, kad Baltarusija turi pakankamus elektros energijos generavimo pajėgumus, elektrą gamina naudodama Rusijos dujas, jas gauna žemesne nei rinkos kaina“, – laidoje sakė R. Švedas.
Jeigu tikslas yra eksportas, o eksporto nebus, tai tokiu būdu tas projektas žlugs.
„Jeigu tikslas yra eksportas, o eksporto nebus, tai tokiu būdu tas projektas žlugs“, – pridūrė jis.
Tuo pat metu R. Švedas svarstė, kad šioje situacija savo dominuojančia padėtimi Baltarusijos energetikos rinkoje gali piktnaudžiauti Rusija, nutraukdama gamtinių dujų ir naftos tiekimą Baltarusijai.
„Jeigu būtų nutrauktas gamtinių dujų tiekimas, Baltarusijai iškiltų klausimas – iš ko ji generuoja elektros enegiją“, – svarstė ekspertas.
Latvijos premjeras Krišjanis Karinis šį antradienį pareiškė, kad Latvija sustabdys elektros prekybą su Baltarusija, jei pradės veikti Astravo AE.
Latvių premjeras sakė, kad tokiu atveju Latvija gali pradėti prekybą elektra per Latvijos ir Rusijos jungtį.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda bei premjeras Saulius Skvernelis sveikino tokį Latvijos sprendimą. S. Skvernelis taip pat pareiškė, kad Baltijos šalys jau artimiausiu metu gali pasirašyti politinę deklaraciją, įtvirtinančią bendrą trijų šalių poziciją nepirkti baltarusiškos elektros, pradėjus veikti branduolinei jėgainei.
Naujausi komentarai