Vėl vadovų pasikeitimas
Su didžiulėmis fanfaromis pernai kovo 1 dieną po rekonstrukcijos buvo atidaryta nauja menkių file apdorojimo linija Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcione. Buvo įmesta 1,5 mln. eurų ES lėšų. Atidaryme aukso kalnus žuvų apdorojimo verslui žadėjęs tuometis aukciono direktorius Ernestas Doržinkevičius šiandien jau nebedirba. Po jo aukcione spėjo pasikeisti net keli direktoriai - Artūras Sabaliauskas, Vytautas Mockus.
Naujausiomis žiniomis, šiomis dienomis Klaipėdos žuvininkystės produktų aukciono direktoriumi tapo privačios veterinarinės klinikos, esančios Gargžduose, savininkas Šarūnas Nenartavičius. Jis pakeitė iki tol aukcionui trumpai vadovavusį vilnietį V.Mockų, kurio tarp žvejų niekas net nežinojo.
Aukcionas turėjo tapti vieta, kur patys žvejai atplukdę žuvį atiduotų ją apdoroti, o po to užmokėję už tą paslaugą sėkmingai parduotų jas. Bet santykiai tarp žvejų ir aukciono klostėsi sudėtingai. Pernai prasidėjus žvejybos sezonui Aukcionas nesugebėjo žvejų aprūpinti ledu, nors jis yra perėmęs iš vienos ES lėšas netinkamai panaudojusios grupės ledo generatorių.
Žvejų teigimu, aukcionas žuvis su nauja našia ir kokybiška linija dar sugebėdavo tinkamai apdoroti, bet jam nepavykdavo jų parduoti.
Palaikomas gyvybingumas
Aukcionas su nauja menkių apdorojimo linija pradėjo buksuoti dar 2016 metų antroje pusėje. Trūko apyvartinių lėšų ir žuvų.
Keitėsi valdžios, o karu su jomis ir aukcionų vadovai. Vienas iš jų išgainiojo visus patalpų nuomininkus. Tegul jos stovi tuščios, bet tik, kad netekėtų pinigai aukcionui. Kam jų reikia - valstybė skirs.
Ir iš tiesų valstybė neseniai Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionui skyrė papildomus 200 tūkst. eurų. Iš esmės tam, kad būtų palaikomas jo gyvybingumas, kad aukcionas neužsilenktų iki galimo jo privatizavimo. Apie tai, kad būtina privatizuoti aukcioną prabilo žemės ūkio ministru tapęs Bronius Markauskas.
Žvejai piestu stojasi prieš tai, kad Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcionas būtų privatizuotas. Jie patys siūlėsi jį valdyti panaudos pagrindais, tačiau Žemės ūkio ministerija kažkodėl nepasitiki žvejais.
Praėjusią savaitę Vilniuje vyko karšta diskusija apie tai, ar reikia privatizuoti aukcioną. Dauguma žvejų nesutinka, kad jis būtų privatizuotas. Žvejai mano, kad paslaptingiems pirkėjams reikalingas ne aukcionas, o jo gera vieta prie krantinių.
Žvejų nuomone, negalima imti Europos sąjungos pinigus, juos panaudoti, o po to objektą privatizuoti. Iš šalies žvelgiant tokiu atveju susidaranti nuomonė, kad tais viešais pinigais galėjusi pasinaudoti kažkokia grupė asmenų.
Jei būtų siekiama Aukcioną privatizuoti, žvejai ketinantys inicijuoti, kad būtų atliekami tyrimai, ar nevyko pinigų plovimas?
Ministras įžvelgė klaidų
Daugumos žvejų norus iš principo palaiko ir Seimo narys, klaipėdietis Eugenijus Gentvilas. Jis dėl aukciono privatizavimo Vyriausybės valandoje Seime neseniai kamantinėjo žemės ūkio ministrą B. Markauską.
Šiandien ne tik jam, bet ir daugumai klaipėdiečių, ypač tiems, kurie susieti su aukcionu svarbus klausimas - ar tikslinga jį privatizuoti. Kaip įvertins ES tai, kad į aukciono menkių file liniją įmerkta 1,5 mln. eurų, o naudos iš to kaip ir nėra?
Ministras B. Markauskas Žuvų aukciono veikloje įžvelgė daugybę klaidų. Klaida jis vadina ir tai, kad buvo investuota 1,5 mln. eurų iš aukciono padarant žuvies perdirbimo įmonę.
„Kodėl taip buvo padaryta, nežinau, tikrai jokio pagrindimo nerandame. Buvo padaryta didžiausia nesąmonė, nes valstybei užsiimti žuvies verslu, aš tikrai manau, nereikėjo, bet čia jau turėjo žiūrėti tie, kas tą darė praeitoje kadencijoje“, – aiškino B. Markauskas.
Jo teigimu, dėl papildomų 200 tūkst. eurų, Žemės ūkio ministerija neturėjusi pasirinkimo, nes priešingu atveju įmonė bankrutuotų ir tada tikrai tuos 1,5 mln. eurų gautos paramos tektų grąžinti.
„Rengiamos Klaipėdos žuvininkystės produktų aukciono privatizavimo sąlygos. Į jas bus įtraukta, kad įmonę bus privaloma išlaikyti numatytą penkerių metų laikotarpį. Naujas šeimininkas turės užsiimti žuvų perdirbimu. Ten tikrai labai nedidelė apyvarta, rodos, apie 30 tūkst. eurų, todėl labai tikimės, kad investuotojas, pirkėjas tą prievolę prisiims ir mums nereikės grąžinti Europos Sąjungos paramos“, – svarstė žemės ūkio ministras B. Markauskas.
Naujausi komentarai