Pereiti į pagrindinį turinį

Už vairavimą išgėrus – marš į specialius kursus?

2016-11-22 15:34

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) yra nusitaikiusi naujais būdais tramdyti svaigintis mėgstančius vairuotojus. Vienas svarstomų metodų – pozityvus skatinimas.

Shutterstock nuotr.

Gydytis įpareigos kiekvieną?

Greičiau atgauti vairuotojo pažymėjimą norinčių pažeidėjų gali laukti specialūs kursai apie alkoholio žalą, o sergantys didesne priklausomybe svaigalams vairuotojai – siųsti gydytis rimčiau.

Tokia ar panaši vairavimo apsvaigus prevencijos nuostata gali atsirasti būsimos Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plane. Apie tai užsiminė į premjerus teikiamas LVŽS sąrašo lyderis Saulius Skvernelis. Toks metodas įvardytas ne baudimu, o pozityviuoju skatinimu.

„Be abejo, kad situacija situacijai nelygi. Jeigu būsi sučiuptas pirmą kartą sėdęs prie vairo neblaivus, vargu ar tokiam žmogui bus reikalingas rimtas gydymas. Tačiau visai kita kalba, jei žmogus yra piktybiškas – prigautas neblaivus jau ne vieną kartą, padaręs kitų pažeidimų ir pan. Tuomet apie pozityvųjį skatinimą net nekalbama, turėtų būti taikomos griežtesnės priemonės – teisinė ar net baudžiamoji atsakomybė“, – sakė kandidatas į sveikatos apsaugos ministrus prof. Aurelijus Veryga.

Reikia suvokti, kad tikslas yra ne nubausti, o paskatinti, kad žmogus nevairuotų išgėręs.

Pasitelkia kontrolės sistemą

Kiek žmogus būtų įpareigotas gydytis, priklausys nuo pažeidimo rimtumo, ar yra nukentėjusiųjų eismo įvykyje. „Visa tai, kokios yra leistinos ribos – diskusijų objektas. Kaip ir tai, kokie mechanizmai galėtų geriausiai padėti nustatyti, kiek žmogus yra priklausomas nuo alkoholio ir kokias priemones reikia taikyti.

Specialūs kursai apie alkoholio žalą, kaip keičiasi reakcija išgėrus ir panašiai, praverstų kiekvienam tokiam pažeidėjui. Tačiau vien jais visko neišspręsi. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje į šią problemą žiūrima daug rimčiau – egzistuoja kontrolės sistema, leidžianti patikrinti, ar žmogus laikosi įsipareigojimų dėl alkoholio vartojimo apribojimo tam tikram laikui.

Visų pirma yra atliekamas kraujo tyrimas, kur tiriant tam tikrus fermentus galima įvertinti, ar alkoholio organizme buvo ilgesnį laiką – pastarąsias kelias savaites. Taip pat integruojamos tokios technologijos kaip alkospynos su veido atpažinimu, užkertančios neblaiviam žmogui užvesti mašinos variklį“, – kalbėjo A.Veryga.

Turintieji aiškių ženklų, jog sergama didesne priklausomybe, bus siunčiami gydytis rimčiau. Ir jei žmogus moka sveikatos draudimo įmokas, šį gydymą valstybė jam kompensuos. Tačiau už kursus ar alkospynas žmogus turės susimokėti pats.

„Reikia suvokti, kad tikslas yra ne nubausti, o paskatinti, kad žmogus nevairuotų išgėręs. Be to, daugeliui žmonių tokios priemonės ne tik padėtų sulaikyti nuo vairavimo išgėrus, bet ir suteiktų bendrą efektyvią pagalbą. Juk alkoholiu piktnaudžiaujantis žmogus paprastai turi problemų ir namuose, darbe“, – kalbėjo Seimo narys.


Komentaras

Psichoanalitikas, toksikologas dr. Tomas Vilius Kajokas:

– Kai kuriose šalyse taikoma praktika, kai žmogui paliekama teisė rinktis tarp griežtesnės ir lengvesnės bausmių. Antruoju atveju reikia prisiimti įsipareigojimus gydytis, t.y. pozityvaus skatinimo. Tai taikoma ne vien apribojant teisę vairuoti. Nors iš esmės sprendimas pasiteisina, būtų neteisinga tokią bausmę taikyti absoliučiai visiems.

Vairavimas išgėrus turėtų būti baudžiamas, tačiau ne visi pakliuvę neblaivūs yra sergantys. Bausmės lygiava labai nuvertintų paties gydymo ar gydymosi efektyvumą. Bet kuriuo atveju sprendimą turėtų priimti teismas, ir jame galėtų būti numatyta tokia pozityvaus skatinimo galimybė arba net tokia sąlyga. Tačiau priverstinis prisipažinimas sergančiu veiktų kaip antimotyvacija.

Pozityvioji psichoterapija žmogui padeda išsiaiškinti, kaip alkoholio vartojimas keičia jo asmenybę.

Svetur

Daugelyje pasaulio šalių atskirai kaip viena iš efektyviausių gydymo priemonių kenčiantiems nuo alkoholizmo bei kitų priklausomybių yra taikoma pozityvioji terapija. Tačiau tai nėra naudojama kai dėl besaikio ir ilgalaikio alkoholio vartojimo asmenybė yra visiškai degradavusi.

Pozityvioji psichoterapija žmogui padeda išsiaiškinti, kaip alkoholio vartojimas keičia jo asmenybę. Įvertinus paciento būklę, gali būti skiriamas dvigubas gydymas — antidepresantais ir psichoterapiniais seansais. Paprastai sudaromas asmeninis terapijos planas. Tai padeda pacientui išsivaduoti iš pykčio, nukreipti mintis pozityviam mąstymui, suvokti savivertę. Pastebima, kad tokia terapija patrauklesnė nei, pavyzdžiui, anoniminių alkoholikų klubai, labiau išsilavinusiems žmonėms.

Vienas klausimas

Ar siūlomos priemonės padėtų sudrausminti nevengiančius prie vairo sėsti išgėrus?

Gintaras, 50 metai:

– Šiaip pats alkoholio nevartoju, bet tokius siūlymus vertinu teigiamai – vienaip ar kitaip tai būtų žingsnis į priekį. Kitas klausimas, ar išgėrus pieno ar kefyro nebus tų promilių ir žmogus be reikalo nebus nubaustas. Bet čia reikėtų medikams aiškiai įvardyti, ar gali būti tokių situacijų, kada blaivus gali promilių pripūsti.

Vidas, 46 metai:

– Tai būtų veiksminga, bet, aišku, tik papildoma priemonė siekiant riboti alkoholio vartojimą. Tokia pagalba ypač būtų reikalinga, jei žmogus rimčiau serga. Tačiau reikia nuspręsti kiekvienu atveju, ar žmogus yra priklausomas, ar tai – atsitiktinis atvejis. Nemanyčiau, kad visiems pažeidėjams reikėtų lankyti tokius kursus. Arba jų gali būti įvairių kategorijų – vieni išsamesni, kiti daugiau prevencinio pobūdžio.

Kristina, 23 metai:

– Tokie kursai turėtų teigiamą poveikį, tačiau išties veiksmingi galėtų būti tik kokiu vienu iš dešimties atvejų. Nemanau, kad tie, kurie gėrė ir vairavo neblaivūs, dėl to įgytų daugiau atsakomybės. Pačiai yra tekę susidurti su tokiais žmonėmis, kurių požiūris ir juos nubaudus nepasikeičia. Yra žmonių, kurie padaro išvadas ir teisių greičiau neatgavę, o yra tų, kurie ir vaikščiodami į kursus savo elgesio nepakeis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų