Paskelbti geriausi šių metų jaunieji dizaineriai

  • Teksto dydis:

Kultūros naktį atidarytos „Jaunojo dizainerio prizo 2017“ parodos metu paaiškėjo geriausi šių metų Lietuvos jaunieji produkto, komunikacijos ir mados dizaineriai - 7-ąjį kartą surengto konkurso „Jaunojo dizainerio prizas“ laimėtojai.

Pagrindinį prizą produkto dizaino kategorijoje pelnė , VDA Vilniaus fakulteto produkto dizaino katedros bakalaurė Kamilė Korsakaitė už sagčių, pritaikytų automobilių diržams, rinkinį UNIT'E (darbo vad. doc. M.Kibildienė). 7 UNIT'E jungimo detalės skirtos tam, kad saugos diržus, kurie nėra perdirbami, būtų galima pritaikyti gaminant rankines, kuprines, krepšius ar panašius aksesuarus.

Papildomas prizas atiteko modulinio pikapo konceptas PICKIT autoriui Dominykui Budinui (VDA, Vilniaus fakultetas, Dizainas, darbo vad. doc.Š.Šlektavičius). Jaunasis dizaineris pikapo bazę, papildydamas specialiais moduliais, pritaikė keturioms paskirtims: atviros bagažinės modulį – įvairiems kroviniams; kemperio modulį - kelionėms į gamtą; keleivinį modulį - keleivių transportavimui bekelėje; tralo modulį - transporto priemonių gabenimui.

Publikos prizu internetautų verdiktu apdovanotas Mantas Petkelis už velomobilį-amfibiją „Rusnė" (VDA Vilniaus fakultetas, Dizainas, darbo vad. doc. Š.Šlektavičius). Ši tipologiškai neįprasta transporto priemonė jungia geriausias sausumos ir vandens transporto savybes ir yra skirta tiek kasdieniam susisiekimui mišraus paviršiaus vietovėse, tiek pramogai.

Komunikacijos dizaino kategorijoje pagrindinį prizą pelnė VDA Vilniaus fakulteto grafinio dizaino katedros bakalaurė Milda Šiulytė už socialinės komunikacijos projektą „Mintys ir refleksijos Ease“ (darbo vad. prof. A.Lisauskienė). Šis projektas skirtas atkreipti dėmesį į augantį skaičių „Y“ kartos žmonių, kenčiančių nuo įvairių psichinių būsenų. Idėjos realizavimui pasitelkta internetinės platformos koncepcija, kurioje žmogus gali anonimiškai dalintis savo spontaniškomis mintimis ir būti išklausytas.

Papildomu prizu buvo apdovanotas VDA Telšių fakulteto Baldų dizaino ir restauravimo katedros studentės Eglės Bačianskaitės „Vidinio tilsmo kambarys“ (darbo vad. doc.R.Banys). Tai ekspozicinė įranga, sukurta remiantis Vydūno biografija bei kūryba, siekiant parodyti jų aktualumą šiandien. Į lankytoją reaguojanti instaliacija - tai tarsi ekspozicija ir eksponatas viename, įdomi savo emociniu unikalumu, patiriamu per klausos, regos ir lytėjimo jutimus.

Publika savo prizininku išrinko Gretos Janutytės (VDA, Vilniaus fakultetas, Grafinis dizainas) socialinį projektą-instaliaciją „Pagalbos refleksas“ (darbo vad. doc. R.Jucaitis). Šiuo projektu atsigręžiama į abejingumo problemą Lietuvoje ir kviečiama įsiklausyti į šešias autentiškas istorijas, interaktyviai skatinančias nenusisukti ir nelikti abejingiems kito nelaimei.

Mados kategorijoje triumfavo masinei madai oponuojanti kolekcija ANTI. MAS ir jos autoriai Viktorija Rozenbergaitė ir Paulius Stalionis (Vilniaus dizaino kolegija, darbo vad. doc.A.Šcepanova). Jaunieji dizaineriai šia kolekcija pasisako prieš suformuotas tendencijas, unifikaciją skatinančius prekės ženklus ir medijų skleidžiamą neigiamą poveikį. „ANTI. MAS“ dominuoja lenktų, banguotų tipų kirpimai, siluetai, tačiau jų išraiška skirtinga, o spalvinė gama išryškina individualumą ir rodo, kad asmuo nebijo išsiskirti, suerzinti, provokuoti aplinkinius, taip tapdamas kontrastu unifikuotai visuomenei.

Papildomas prizas atiteko VDA Monumentaliosios tapybos ir scenografijos katedros bakalaurei Barborai Skaburskei už Giacomo Puccini operai „Turandot“ sukurtą kolekciją (darbo vad. prof.V.Idzelytė-Dautartienė). Kurdama kostiumus, autorė domėjosi tradiciniu kinišku Čing dinastijos kostiumu, kuriame viskas turi simbolinę reikšmę, tačiau sunkiai suprantama kitų kultūrų atstovams. Jaunoji kūrėja ne tik stilizavo, sušiuolaikino kostiumą, išlaikydama būdingą siluetą, bet ir grimu, veido kaukėmis sukūrė hiperbolizuotai ryškius charakterius, išryškinančius veikėjų hierarchiją, visus komponentus sujungdama į harmoningą vaizdą, derantį su muzika.

Publikai verčiausia apdovanojimo pasirodė VDA Telšių fakulteto, Metalo meno ir juvelyrikos katedros studentės Viktorijos Vainiūtės kolekcija „Išlika“ (darbo vad. doc. B.Zdramytė, asist. B.Staškauskas). Aksesuarai pagaminti iš žmogaus reliktų, atsiskiriančių nuo kūno natūraliu būdu: plaukų, pieninių dantų, odos, nagų. Tuo autorė nori parodyti spragą mūsų mąstyme, kai pasišlykštėjimo jausmas yra pagrįstas emocijomis, bet logika.

Šių metų konkurso pagrindinių prizų laimėtojai džiaugėsi greta diplomų ir 1000 EUR prizų gavę dizainerių dueto „EGY-BOY“, brolių dvynių specialiai sukurtus marškinėlius. Jie taip pat šteikti VDA emeritui, dizaino katedros vedėjui, Senato pirmininkui, daugelio konkursų komisijos nariui, dizaineriui ir architektui Tadui Baginskui.

„Jaunojo dizainerio prizo 2017” paroda, kurioje eksponuojama 15 konkurso nominantų darbų, Vilniaus dailės akademijos ekspozicijų salėje TITANIKAS (Maironio g. 3) Kultūros nakties metu veiks iki 24 val.

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Dizaino inovacijų centro (DIC) organizuojamam konkursui šiemet buvo pateikti 63 darbai. Juos vertino komisija, kurią sudarė Lilija Larionova ir Goda Gontytė (mados dizainas), Tadas Baginskas ir Marija Puipaitė (produkto dizainas), Gediminas Lašas ir Jonas Liugaila (komunikacijos dizainas), taip pat Marius Urbanavičius (VDA DIC vadovas).

Šiemet pirmą kartą VDA dailėtyros II kurso studentės rengs dizaino kritikos straipsnius. Taip pat konkurso organizatoriai iki 2017 m. liepos 30 d. planuoja 5 ekskursijas po parodą, kurių grafikas bus skelbiamas DIC „Facebook“ paskyroje.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių