Paskutinė galimybė pasigrožėti dar nematytomis K. Daugėlos fotografijomis

  • Teksto dydis:

Norintieji pasigrožėti garsaus prieškario Lietuvos fotografo Kazio Daugėlos (1912–1999) kūrybos retrospektyva, turėtų paskubėti apsilankyti sostinės galerijoje „Kunstkamera“.

Mat šių metų kovą atidaryta paroda atsisveikins jau šį šeštadienį, balandžio 6 d., visus pakviesdama į nemokamą ekskursiją.

„Viena vertus, K. Daugėla – didis fotomenininkas, gebėjęs nuotraukose fiksuoti tokius vaizdus, kurių nepamatysi kasdien, kita vertus, jo fotografijose nėra pagražintų vaizdų, jose fiksuojama buitis, peizažai, kaimo vaizdai kaip tam tikra laikmečio dokumentika“, – teigia menotyrininkė dr. Simona Skaisgirytė-Makselienė.

Iš viso parodoje pristatomas 80 K. Daugėlos fotografijų rinkinys, atkeliavęs iš asmeninio fotomenininko sūnėno vilniečio Antano Skaisgirio archyvo. Jame – šalia itin retų Lietuvos tarpukario, po antrojo pasaulinio karo Vokietijoje veikusių tremtinių ir pabėgėlių stovyklų, kurių vienoje kartu su kitais lietuviais gyveno ir fotomenininkas, fotografijų, lankytojams pristatomas ir dar nematytas gausus archyvinės medžiagos rinkinys. Jame – kontroliniai nuotraukų atspaudai ir negatyvai, taip pat Kazio Daugėlos diplomai, straipsniai, jaunystės nuotraukų albumas.

Pasak S. Skaisgirytės-Makselienės, kiekviena iš eksponuojamų fotografijų tematinių linijų jautriai paliečia žiūrovą ir yra savaip aktuali šiame laikmetyje – tiek tarpukario Lietuvos vaizdų idealizmas, jungiantis dviejų nepriklausomų Lietuvų istoriją, tiek stovyklose gyvenusių ir pabėgėlių statusą įgijusių lietuvių dvasinio ir fizinio gyvenimo problematika, tiek niekuo neįpareigojantys romantiniai peizažai ar lietuviško kaimo, statybų ir kitokios kasdienybės dokumentika. „Kazys Daugėla ne veltui dažnai vadinamas romantiniu realistu, turinčiu didelę meninę jėgą“, – sako menotyrininkė, pridurdama, kad atskirą istoriją apie menininką bei jo darbštumą pasakoja ir eksponuojamų fotografijų antspaudai, žymintys jo dalyvavimą įvairiose parodose bei bienalėse.

K. Daugėlos kūrybos retrospektyvos parodą sostinės galerijoje „Kunstkamera“ galima lankyti nemokamai iki balandžio 6 dienos. O jos pabaigą vainikuos šią dieną 13.00 val. rengiama nemokama vienos valandos trukmės ekskursija, kurią ves menotyrininkė dr. S. Skaisgirytė-Makselienė. Po ekskursijos arba savarankiško apsilankymo parodoje lankytojai galės įsigyti ir specialiai šia proga išleistą Kazio Daugėlos reprodukcijų albumą, taip pat atviručių, dedikuotų vaikų temai.

Fotomenininkas K. Daugėla gimė 1912 m. vasario 23 d. Radviliškyje kilmingų dvarininkų šeimoje, tarpukariu baigė Aukštąją žemės ūkio mokyklą Vienoje(Austrija) ir įgijęs inžinieriaus kultūrtechniko specialybę, 1944 m. išvyko į Austriją. Po metų įsikūręs Bavarijoje (Vokietija) esančioje Kempteno tremtinių stovykloje dirbo mokytoju lietuvių gimnazijoje, dėstė svetimas kalbas bei vedė fotografijos kursus. Vėliau, 1949 m., jis persikėlė į Mančesterį, o iš ten – į Bedfordą (JAV), kuriame praleido 50 pastarųjų gyvenimo metų.

Pradėjęs fotografuoti dar studijų metais, K. Daugėla yra pelnęs ne vieną garbingą apdovanojimą parodose ir konkursuose Lietuvoje bei užsienyje. Didžioji jo darbų dalis, apie 4 tūkst. darbų, yra saugomi Šiaulių „Aušros“ muziejaus filiale – Fotografijos muziejuje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių