Lapkričio 4-ąją prasidedančios pirmosios vaikų literatūros industrijos dienos „Kūrėjų sala“ yra svarbi šio festivalio programos dalis.
„Kūrėjų sala. Vaikų literatūros industrijos dienos“ yra pirmasis tokio formato tarptautinis renginys, skirtas vaikų literatūros lauko dalyviams – rašytojams, iliustruotojams, leidėjams, vertėjams, skaitymo specialistams, vizualiųjų menų ir filologijos studentams. Renginį organizuoja literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“, Lietuvos kultūros institutas, „Mimaster Illustrazione“ (Milanas), renginio partneriais tapo Lietuvos rašytojų sąjunga, Vilniaus dailės akademija, „Meno avilys“, Lietuvos leidėjų asociacija.
Industrijos renginio organizatoriai nepaprastai džiaugiasi ir tuo, kad Lietuvos knygų kūrėjai ir iliustruotojai Vilniuje galės išgirsti ir pamatyti garsius pasaulio vaikų literatūros kūrėjus – Prancūzijoje gyvenančią lenkų menininkę Joanną Concejo, kuri Vilniaus dailės akademijoje surengs atvirą paskaitą ir meistriškumo klasę. Tradiciniame festivalio „Kūrėjų vakare“ pranešimus skaitys Australijos vaikų literatūros žvaigždė Shaunas Tanas, knygų kūrėja ir akademikė iš Prancūzijos Clémentine Beauvais, knygų serijos „The Big Book of...“ autorius iš Didžiosios Britanijos Yuvalas Zommeris.
Organizatorių nuotr.
„Vaikų knygų kūrėjams ir leidybos profesionalams šis renginys neabejotinai plačiau atveria duris į pasaulį, suteikia galimybę ne tik būti pastebėtiems, bet ir tobulėti bei veikti tarptautinėje erdvėje“, – įsitikinusi Lietuvos kultūros instituto Programų ir projektų skyriaus vadovė Rūta Nanartavičiūtė. Būtent dėl instituto šiais metais industrijos renginys Vilniuje gali didžiuotis išskirtine Bolonijos vaikų knygų mugės programa „Iliustruotojų išlikimo erdvė“, kurią kuruoja pasaulinio garso kūrybinių dirbtuvių ir meistriškumo klasių organizatoriai „Mimaster Illustrazione“.
Milane įsikūrusi organizacija ne tik ugdo iliustruotojus, bet ir telkia tarptautinę kūrėjų ir specialistų bendruomenę. Veikianti didžiausioje pasaulyje Bolonijos vaikų knygų mugėje, organizacija įgyvendina savo sukurtą „Iliustruotojų išlikimo erdvės“ programą ir kitose svarbiausiose tarptautinėse Frankfurto, Šanchajaus ir Šardžos knygų mugėse.
„Mimaster Illustrazione“ įkūrėjų Ivano Canu ir Giacomo Benelli sukurtoje profesinio ir kūrybinio tobulėjimo programoje „Illustrators Survival Corner“ 2019 metais Bolonijos knygų mugėje dalyvavo daugiau nei 5 tūkstančiai vaikų knygų kūrėjų. Vilniuje bus diskutuojama aktualiomis tarptautinėmis literatūros temomis, svarstoma apie negrožines knygas vaikams, literatūros agentūrų specifiką, kūrybos komunikaciją ir dar daug kūrėjams ir specialistams svarbių klausimų.
„Mimaster Illustrazione“ į Vilnių surinko ypatingus svečius, literatūros lauko profesionalus – Italijos leidybos namų „Bao Publishing“ komunikacijos specialistę Danielą Mazzą, literatūros agentę ir leidybos vadovę Debbie Bibo iš Italijos, leidyklų „Nobrow / Flying Eye“ meno vadovę Lilly Gottwald iš Didžiosios Britanijos ir „Mimaster Illustrazione“ organizacijos iš Italijos vadovus I. Canu ir G. Benelli. Jie ves kūrybines dirbtuves, seminarus, aplankų peržiūras.
Kotryna Zylė su vaikais. / L. Vansevičienės nuotr.
„Tai, kad „Mimaster Illustrazione“ Vilniuje organizuoja savo išskirtinę programą – „Iliustruotojų išlikimo erdvę“, yra sunkiai įtikėtina, kažkas iš fantastikos srities“, – juokauja viena iš industrijos dienų ir festivalio „Vaikų knygų sala“ organizatorių, rašytoja ir iliustruotoja Kotryna Zylė. Ji visiškai tikra, kad industrijos renginyje užsimezgę ryšiai tęsis ir toliau.
R. Nanartavičiūtė teigia, kad šis industrijos renginys – tai daugiau nei dešimtmetį trunkančio Lietuvos kultūros instituto bendradarbiavimo su Bolonijos vaikų knygų muge rezultatas. „Siekiame, kad Lietuvos knygų kūrėjai atrastų daugiau galimybių tarptautinėje erdvėje. Vaikų literatūra yra svarbi lietuvių literatūros ir apskritai kultūros eksporto dalis, kurioje tikrai turime kuo didžiuotis, o ir potencialas – didžiulis, – teigia R. Nanartavičiūtė. –Nuoseklus darbas pristatant vaikų literatūros kūrėjus užsienyje duoda akivaizdžių rezultatų, esame matomi pasaulyje, o dėl mūsų kūrėjų jau konkuruoja svarbiausios užsienio leidyklos.“
Pastarųjų metų proveržį žymi Lietuvos kūrėjų pasiekimai ir tarptautiniai įvertinimai: 2019 metais Aušros Kiudulaitės ir Evelinos Daciūtės knyga „Laimė yra lapė“ įvertinta JAV apdovanojimu „The Batchelder“, gausybę svarių tarptautinių apdovanojimų pelnė Monikos Vaicenavičienės knyga „Kas yra upė?“, svarbūs Rasos Jančiauskaitės iliustracijų įvertinimai, taip pat ir kvietimas sukurti 2020 metų Bolonijos knygų mugės vizualinį identitetą, kurio ji sulaukė. Šių metų Frankfurto knygų mugėje grafinis Jurgos Vilės ir Linos Itagaki romanas „Sibiro haiku“ neseniai pelnė geriausios metų knygos jaunimui Vokietijoje apdovanojimą. Šis grafinis romanas pastaraisiais metais yra viena verčiamiausių lietuviškų knygų pasaulyje – ji jau išversta į trylika kalbų. „Tai yra neeiliniai pasiekimai, ryškiai įrašantys mūsų kūrėjų vardus į vaikų knygų pasaulio žemėlapį“, – teigia R. Nanartavičūtė.
Mintis apie profesionalų renginį kilo jau per pirmąjį „Vaikų knygų salos“ festivalį 2017 metais. K. Zylė sumanė pranešimų renginį vaikų literatūros kūrėjų bendruomenei ir pasidalijo mintimis su tuo metu renginio komandoje buvusia leidyklos „Aukso žuvys“ vadove Sigita Pūke. Bėgant metams šį formatą iki tarptautinio mastelio išplėtojo Justinas Vancevičius. „Mintį apie industrijos dienas man pakuždėjo kino pasaulis, jame tokie industrijos susibūrimai, profesijos tobulinimo renginiai jau seniai vyksta“, – sako „Kūrėjų salos“ organizatorius J. Vancevičius. Jis neabejoja, kad vaikų literatūros industrija yra svarbi Lietuvos kūrybos industrija, sujungianti daugybę žmonių. Tokie renginiai padeda literatūrai augti, tobulėti, artina ją prie skaitytojo.
Justinas Vancevičius. / Organizatorių nuotr.
Rašytoja K. Zylė sako seniai svajojusi apie renginį, kuriame knygų autoriai, iliustruotojai ir leidėjai galėtų dalytis patirtimi. Iliustruotojams meistriškumo pamokų ir dirbtuvių festivalyje „Vaikų knygų sala“ būdavo ir anksčiau, o šiais metais organizatoriai diskutuoti apie vaikų literatūrą kviečia knygų autorius. Diskusijoje „Rašyti vaikams ir rašyti suaugusiems: skirtingi pasauliai ar ta pati žemė?“ dalyvaus Aušra Kaziliūnaitė, Marius Burokas, Giedrė Kazlauskaitė, K. Zylė, nuotolinį pranešimą skaitys rašytoja iš Prancūzijos C. Beauvais. „Mums svarbu kelti klausimą, ar rašyti vaikams yra prestižo reikalas, ar kaip tik tarp deramo įvaizdžio rašytojų neturintis užsiėmimas. Padiskutavę suprasime, ar reikia ką nors keisti, kokios nuotaikos vyrauja“, – sako diskusiją moderuosianti K. Zylė.
Lapkričio 4–7 dienomis Vilniuje vyks du iliustruotojams, vaikų rašytojams, leidėjams, agentams ir knygų skaitytojams svarbūs renginiai – tradicinis festivalis „Vaikų knygų sala“ ir pirmą kartą vaikų literatūros profesionalus kviečiančios „Vaikų literatūros industrijos dienos’21“. Renginių programą galima rasti www.vaikuknygusala.lt ir www.creatorisland.lt.
Naujausi komentarai