Pereiti į pagrindinį turinį

Abiturientų išleistuvės: prasminga šventė ar pinigų švaistymas?

2010-06-23 11:33
Įperka: tūkstantį ir daugiau litų kainuojančios garsių dizainerių suknelės papildo kai kurių abiturienčių garderobą.
Įperka: tūkstantį ir daugiau litų kainuojančios garsių dizainerių suknelės papildo kai kurių abiturienčių garderobą. / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Egzaminų rezultatų tebelaukiantys abiturientai rengiasi atestatų įteikimui ir išleistuvių puotai. Vieni puošniems apdarams negaili šimtų ar tūkstančių litų, kiti nusprendžia nepuotauti.

Pusės bendraklasių nebus

Kauno mokyklose išleistuvės vyks skirtingu laiku. Šiemet atsisveikinimo su mokykla šventę gerokai pavėlino užsitęsęs egzaminų maratonas. Kai kurių egzaminų rezultatus juos laikiusieji sužinos tik apie liepos vidurį.

"Rasos" gimnazijoje išleistuvės – liepos 15 d. Su šia mokykla atsisveikinsianti Laura pasakojo, kad dalyvauti išleistuvių pobūvyje, kuris vyks viename restoranų, ketina maždaug tik pusė abiturientų, kurių iš viso yra daugiau kaip du šimtai.

"Kadangi išleistuvės taip toli nusikėlė, kai kurie išvažiuoja, dalis rengsis stoti į aukštąsias mokyklas, kiti tikriausiai nedalyvaus dėl finansinių priežasčių", – svarstė abiturientė.

Oficiali šventės dalis, kai bus teikiami brandos atestatai, abiturientams bemaž nekainuos, tačiau pobūvis restorane vienam žmogui įkainotas 100 litų. Tai, pasak merginos, daug kam yra brangu.

Vos vienas kitas Lauros bendramokslis į šventinį vakarą drauge vesis savo tėvus. Abiturientė atkreipė dėmesį, kad tėvai vieni kitų nepažįsta ir švęsti drauge jiems nebūtų įdomu.

Apdaras vienam vakarui

Išleistuvių vakaras – daugeliui baigiančiųjų mokyklą vienas svarbiausių įvykių, kurį įsimins visam gyvenimui. Norisi ne tik sau pačiam gražiai atrodyti, bet ir nesijausti prastesniam už bendraklasius.

"Vaikinams dėl aprangos menkas rūpestis: jie gali vilkėti tą patį kostiumą, kaip ir per šimtadienį. Merginos, nemanau, kad vilksis tas pačias sukneles", – spėjo Laura.

Laura pripažino, kad išleistuvėms yra užkelta tam tikra kartelė, kaip turi atrodyti. Jei neišgali įsigyti proginių drabužių ir nenori blogai jaustis išsipusčiusių klasiokų apsuptyje, geriau visai nedalyvauti.

Gal kuri abiturientė ir perka suknelę dėvėtų drabužių parduotuvėje, bet tuo nesigiria. Pati Laura teigė dar nepasirūpinusi savo šventine apranga. Ji, kaip ir daugelis jos bendraklasių, pirks naują drabužį. "Suknelė dabar – ne deficitas, dar daug laiko", – išlaikiusi visus egzaminus ir atsipalaidavusi kalbėjo Laura.

Vos viena kita jos bendramokslė išleistuvių apdarą užsisakė pas siuvėją ar nusprendė išsinuomoti. Suknelę, pasak Lauros, merginos perka būtent išleistuvių vakarui ir nesistengia ieškoti tokios, kad galėtų ateityje dažniau ją vilkėti.

Salonai neapgulti

"Nežinau, kada tos išleistuvės vyksta, nepasakyčiau, kad ieškančiųjų proginių drabužių šiai progai daugiau nei ankstesniais metais", – pasakojo drabužius nuomojančio salono "Ingrida" darbuotoja Elvyra.

Jaunos merginos, jos teigimu, dažniau renkasi sukneles iki kelių, kad būtų patogu šokti. Žinoma, yra ir tokių, kurios pageidauja ilgos vakarinės suknelės.

Šiemet salono atstovė negalėtų nusakyti vienos tendencijos ar mados, ko ieško merginos. Apskritai klienčių mergaičių šiemet užsuka mažiau. "Gal kažkaip kitaip apsirengia, gal ieško tokio drabužio, kurį galima būtų nešioti dažniau?" – svarstė pašnekovė.

Išsinuomoti suknelę mergaitei galima už 100–120 litų. Likus kad ir kelioms dienoms iki šventės, salonas turėtų ką pasiūlyti: suknelių yra labai daug.

Siuvimo salono savininkė Eglė pasakojo, kad mokyklos baigimo šventei merginos rengiasi įvairiai. Vienos vienetiniu išleistuvių apdaru pradeda rūpintis dar žiemą, kitos – likus kelioms savaitėms iki šventės.

"Viskas įmanoma, aišku, priklauso ir nuo norų", – teigė siuvimo salono atstovė, paklausa, ar paskutinę minutę pavyktų pasisiūti išleistuvių suknelę. Pavasaris, vasara – pats darbymetis, suknelių reikia ne tik abiturientėms, bet ir jaunosioms bei pamergėms.

Pasiūti proginę suknelę kainuoja nuo 150 litų, papildomai reikia mokėti už medžiagą, priedus. Pasiuvimas priklauso nuo medžiagos savybių, modelio sudėtingumo.

Abiturienčių pageidavimai labai įvairūs. Vienos nori suknelės, kurią galėtų vilkėti ir kitomis progomis, kitos pasiryžusios išleisti šimtus litų vienam išskirtiniam vakarui

"Kad vaikytųsi kokios nors mados – visiškai nesijaučia, renkasi iš to, ką mes pasiūlome. Vienoms priimtinos mini suknelės, kitoms – ilgos klasikinės ar ilgos ampyro stiliaus", – dėstė siuvimo salono savininkė. Jos teigimu, merginos retai prašo, kad suknelė apnuogintų pečius – tai daugiau nuomojamų suknelių bruožas.

Nuo dešimčių iki tūkstančių

Dėvėtais drabužiais prekiaujančio tinklo "Humana" vienos parduotuvių direktorė Nijolė pastebėjo, kad, lyginant su ankstesniais metais, šiemet merginos proginių suknelių dairosi vangiai. "Man net kilo mintis, kad išleistuvių sumažėjo, gal kitaip švenčia, vietoj pokylio renkasi sodybą? Anksčiau prieš išleistuves tikrai dažniau klausdavo. Aišku, kai suknelė gražesnė, ją nuperka ir be progos", – pasakojo pardavėja.

Dalis abiturienčių vieną svarbiausių gyvenimo vakarų puošis garsių užsienio dizainerių sukurtais drabužiais. Parduotuvės "Mados linija" pardavėjos pasakojo, kad kai kurių abiturienčių tėvams priimtina ir kelis tūkstančius litų siekianti suknelės kaina.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentė Regina Sirusienė- Lamauskienė:

Negirdėjau, kad abiturientai būtų užsisakę kaimo turizmo sodybų. Gal dar per anksti? Reikia palaukti birželio pabaigos. Apskritai masinių renginių: konferencijų, seminarų, susitikimų – sodybose daug mažiau. Daugiau tokių, kurie renkasi ramų poilsį, dažniau poilsiauja šeimos. Pasikeitė klientūra.

Anksčiau ir moksleiviai norėdavo kaimo turizmo sodybose švęsti, bet ten nenoriai juos priimdavo. Tai labai triukšmingos kompanijos – kenkia pačiam kaimo turizmo įvaizdžiui. Be to, šeimininkams užkraunama labai didelė atsakomybė. Pasitaikydavo, kad mokytojai nakčiai palikdavo jaunuolius švęsti vienus, sodybų šeimininkai privalėdavo juos prižiūrėti. Būdavo apgadinamas turtas, naktimis jie eidavo maudytis į ežerą ir pan.

Nežinau, šiemet gal prastesnė situacija sodybose, tad gal bus laukiami ir abiturientai? Žemesnio lygio kaimo turizmo sodybose vienam žmogui viena nakvynė, maistas ir pramogos vidutiniškai kainuoja apie 100 litų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų