Vilniaus širdis – Kudirkos aikštė. Vaizdas po šeštadienio nakties, kai nevyko jokia miesto šventė ar mugė. Palei Vyriausybės langus tušti buteliai, maisto pakuotės, po jas kapstosi balandžiai.
„Šita aikštė dažnai būna tokia“, – sakė moteris.
„Nekoks vaizdas, reikia susitvarkyti, gal daugiau reikia darbuotojų“, – šnekėjo kita moteris.
Konteinerių netrūksta, bet Vilnius apsisprendė imtis pokyčių. Jau sustatyti žalios, geltonos ir mėlynos spalvos konteineriai bus keičiami.
„Jau dabar sudarytose sutartyse yra numatyta, kad visi konteineriai turėtų būti juodos spalvos ir skiriasi tik dangčiai“, – informavo VASA vadovas Robertas Lavinskas.
Toks sprendimas priimtas dėl estetikos.
„Manau, kad spalvos padeda žmonėms geriau susigaudyti rūšiuojant. Aš iš Portugalijos, man pasirodė, kad čia apskritai mažiau konteinerių, reikia ieškoti. Mano šalyje jų daugiau, bet nepaisant to, pas jus švariau“, – kalbėjo vyras.
„Žinote, tos šiukšliadėžės nėra papuošalas“, – sakė dar viena pašnekovė.
„Čia daugiau iš architektūrinės miesto dizaino pusės, miestas visose srityse tokius sprendimus palaipsniui derina ir eina prie jų“, – teigė Vilniaus atliekų tvarkymo poskyrio vedėja Eglė Bernotavičienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Aplinkos ministerija priekaištų neturi.
Savivaldybės pačios laisvos tokius klausimus spręsti, yra tik reikalavimai dėl žymėjimo ir dėl atstumų, kad konteineriai nebūtų per toli, ar priešingai – po pat langais arčiau nei 10 metrų.
„Sprendimas yra tinkamas ir matysime, kaip gyventojai rūšiuoja jau pasikeitus tvarkai“, – kalbėjo Atliekų politikos grupės vyriausioji patarėja Greta Česnaitytė.
Vis dėlto kai kurie gyventojai stebisi, ir sako, sprendimas panašus į gatvių siaurinimą, kai atlikus darbus Saltoniškių gatvę nuspręsta praplatinti atgal. Tuomet sankryžos pertvarkymas su pradžios darbais atsiėjo apie 40 tūkstančių eurų.
„Tą infrastruktūrą net ne savivaldybė įrenginėjo, o gamintojų, importuotojų organizacijos bendradarbiaudamos su atliekų vežėjais. Tuo metu pasitarimų su savivaldybe nebuvo“, – tikino E. Bernotavičienė.
Kaip staigiai konteinerių nebeliks ir kiek visa tai kainuos?
„Pokytis ateina po truputėlį, nesiimsim dabar ieškoti spalvotų konteinerių ir iškarto keisti. Jie keičiasi tik tose vietose, kur yra įrengiamos požeminės atliekų aikštelės“, – aiškino „VASA“ vadovas Robertas Lavinskas.
„Finansiškai tai niekaip gyventojų neliečia“, – teigė E. Bernotavičienė.
Manau, kad spalvos padeda žmonėms geriau susigaudyti rūšiuojant.
Ir teigiama, miestui papildomai nekainuos, nes infrastruktūra nebus keičiama dirbtinai.
„Tuos konteinerius, kurie neatitinka standarto, juos keičiame kai susidėvi“, – sakė R. Lavinskas.
„Požeminė aikštelė gali ir keliasdešimt tūkstančių kainuoti su įrengimu, plius konteineriai, o antžeminis mažas konteineris gali kainuoti ir 100 eurų“, – šnekėjo Vilniaus atliekų tvarkymo poskyrio vedėja.
Rūšiavime gyventojai jau patobulėjo, bet Aplinkos ministerija stebi, situacija nėra ideali. Būna vis dar ir stambiagabarites atliekas paliekamos prie konteinerių.
Maisto atliekas savivaldybės kol kas surenka skirtingai. Vilniaus regionas oranžinius maišelius kol kas meta į mišrių atliekų konteinerius.
„Bendrai visas konteinerio turinys nuvažiuoja į rūšiavimą, ten maisto atliekos atskiriamos. Kitos savivaldybės surenka atskirais konteineriais. Rezultatus stebime ir vėliau pasakysime, kuris variantas geresnis“, – sakė Atliekų politikos grupės vyriausioji patarėja.
Vilniečiai artimiausiu metu maisto atliekas turės rūšiuoti atskirai.
Specialūs konteineriai atsiras nuo kitų metų kovo, pirmiausia vienoje miesto zonoje iš penkių.
Specialistai dar kartą primena spalvų reikšmę ir kaip bus žymimi naujieji.
„Žalios spalvos – stiklui, geltonas ir mėlynas – popieriui, plastikui, juodas spalvos dangtis reiškia mišrioms komunalinėms atliekoms, rudos spalvos dangčiai atsiras maisto atliekų surinkimui“, – priminė R. Lavinskas.
Naujausi komentarai