Gelbėjimo ratas per sąstingį Pereiti į pagrindinį turinį

Gelbėjimo ratas per sąstingį

Gelbėjimo ratas per sąstingį
Gelbėjimo ratas per sąstingį / Tomo Raginos nuotr. Sustojo: vienintelio Kaune specialiai socialiniams būstams statyto daugiabučio statybą sustabdė pavojingas radinys.

Nekilnojamojo turto ir statybų bendrovės tikisi sulaukti savivaldybių, besidairančių socialinio būsto, dėmesio. Kauno valdininkai sako, kad šiam reikalui tinkamų naujų butų mieste nėra.

Pigių butų neliko

Kaune eilėje socialinių būstų laukia 3 tūkst. šeimų. Pastaraisiais metais eilė tik ilgėja, nes laukiančiųjų daugėja, o savivaldybė kasmet įstengia nupirkti vos kelias dešimtis butų. Pernai savivaldybė jau pasinaudojo būsto kainų nuosmukiu ir maždaug už 4,5 mln. litų nupirko daugiau nei 20 butų naujame daugiabučiame name.

Miesto Turto valdymo departamento direktorė Virginija Žuromskaitė sako, kad artimiausiu metu nenumatyta pirkti naujų butų. Pernai nupirkti visi socialinio būsto sampratą atitinkantys nauji butai. Likusių būstų kainos per didelės dėl jų prabangos ar išskirtinės vietos.

"Nupirkome viską, ką siūlė. Per pastaruosius metus Kaune statyti tik brangūs butai, kurių mes neįperkame", – aiškino V.Žuromskaitė.

Šiuo metu Kauno miesto savivaldybės rankose – 4600 socialinių būstų. Beveik 150 šių butų yra laisvi, savavališkai užimti arba pernuomoti. Anot V.Žuromskaitės, didžioji dalis laisvų butų be šeimininkų liko ne dėl savivaldybės aplaidumo. Specialios komisijos vertinimu, šiuose butuose neužtikrintos minimalios būtinos gyvenimo sąlygos. Dažno jų neapsimoka tvarkyti. Tokie butai parduodami aukcionuose.

Parduotų tik visą namą

Su savivaldybės tarnautojos mintimis dėl padėties butų rinkoje sutiko ir kelių Kaune daugiabučius statančių bendrovių atstovai. Tačiau jie pabrėžė, kad savivaldybės skelbiamais konkursais dėl socialinio būsto pirkimo nesusidomėtų ne tik todėl, kad neturi prekės už prieinamą kainą. Bendrovės linkusios savivaldybei butus parduoti tik su sąlyga, jei ši pirktų visą namą.

"Jei dalyje namo butai jau būtų išpirkti, jų savininkų atžvilgiu būtų nesąžininga kitą dalį paskirti socialiniams būstams, kurių gyventojų finansinės galimybės kur kas kuklesnės. Kiltų konfliktas", – įsitikinęs bendrovės "YIT Kausta" generalinis direktorius Darius Vilkas.

"Žmonės ima paskolas, nusiperka butą, jį tausoja ir čia jam kaimynystėje apgyvendina žmones, kurių reputacija dažnai ne pati geriausia. Iškart krenta namo įvaizdis ir butų kainos", – D.Vilkui antrino prisistatyti nepanoręs kitos statybų bendrovės atstovas.

Akivaizdu, kad nekilnojamojo turto vystytojai, parduodami butus savivaldybei, nejaučia didelės garbės. Pernai miestui naujus butus pardavusi bendrovė tarnautojų paprašė, kad šie viešai neskelbtų nei jos pavadinimo, nei butų adreso.

Statybas sustabdė chemikalai

Pirkti viso daugiaaukščio namo savivaldybė neturi galimybių. Kol kas ji dar nežino, kiek šiais metais gaus pinigų iš Vyriausybės socialiniam būstui pirkti ir renovuoti. V.Žuromskaitė tikisi 4 mln. litų injekcijos.

Prieš išsipūtusių nekilnojamojo turto kainų sprogimą praėjusių metų pradžioje aktyviai pradėtas statyti pirmasis Kaune vien tik socialiniams būstams skirtas daugiabutis. Tačiau pamatus pradėję lieti statybininkai aptiko didelį kiekį sovietinės armijos paliktų nuodingų chemikalų. Statybos sustabdytos. Nuodingas medžiagas ketinama išgabenti tik šį pavasarį. Daugiabučio statybos kaina – apie 10 mln. litų.

Naudos būtų visiems

Nekilnojamojo turto bendrovių atstovai sako, kad jų pasiūlymas geriausias, ir statyti naujus namus būtų nelogiška. "Realu ar ne – ne nuo manęs priklauso. Logiškai mąstant, labai sunku surasti argumentų, kodėl reikėtų statyti naujus objektus, o ne pirkti jau pastatytus", – dienraščiui sakė bendrovės "Hanner" valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.

Verslininkas sako, kad laisvų jau pastatytų būstų visiems pageidaujantiesiems galbūt ir nepakaktų. Tačiau problemos mastas esą ženkliai sumažėtų. "Tai yra ir greičiau, ir skaidriau, ir, manau, efektyviau", – pastebi A.Avulis.

"Hanner" vadovas pripažįsta, kad socialinio būsto pinigai būtų nemenka paspirtis nekilnojamojo turto sektoriui. "Dalį tam tikrų nekilnojamojo turto kompanijų turto greitu laiku gali perimti bankai, nes mokėti kreditus dabar yra pakankamai sudėtinga. Daug kalbame apie ekonomikos gaivinimą. Bet Vyriausybė skolinasi pinigus, o tie pinigai skiriami tik "pravalgyti" – su tokia politika ilgai sotūs nebūsime. Jeigu tie skolinti pinigai nebus nukreipti verslui gaivinti, tai (įmonių žlugimas – red. past.) bus tik dienų klausimas", – atsiduso pašnekovas.

A.Avulis teigė nematantis nė vienos šalies, kuri praloštų, jei socialiniam būstui būtų perkami jau pastatyti nauji daugiabučiai.


Vygintas Leonavičius


Nekilnojamojo turto agentūros "Latmas" direktorius

Nekilnojamojo turto kainos šiuo metu vis dar leidžiasi žemyn. Dabar pats metas pirkti naujus socialinius būstus. Laimėtų ir savivaldybė, ir verslininkai, kurie nesugeba parduoti butų. Tai rinkoje sukeltų bent minimalų judesį. Tačiau savivaldybė turi turėti noro. Negalime pasakyti, ar turime jai įperkamų butų, nes nežinome, ko savivaldybė nori. Manau, kad daug kas su malonumu dalyvautų konkurse, jei būtų žinomi reikalavimai. O teiginiai, kad butai per brangūs, – iš piršto laužti. Aišku, būtų kur kas paprasčiau, jei savivaldybė galėtų pirkti visą namą, bet šiuo metu su pardavėjais galima derėtis dėl tam tikrų sąlygų ir nemažų nuolaidų.


Skaičiai

4600

Tiek socialinių būstų iš viso yra Kauno savivaldybės rankose.

150

Maždaug tiek iš šių butų yra laisvi, savavališkai užimti arba pernuomoti.

3 000

Maždaug tiek kauniečių šeimų šiuo metu laukia eilėje socialinio būsto.

23 000

Maždaug tiek žmonių visoje šalyje, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos duomenimis, nori tapti socialinio būsto nuomininkais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra