Į mokyklų saugumą valdininkams nusispjaut Pereiti į pagrindinį turinį

Į mokyklų saugumą valdininkams nusispjaut

2009-09-02 09:05
Realybė: rugsėjo 1-iosos išvakarėse mokykloje apsilankę tėvai nieko nesugebėjo pakeisti – vakar vaikus teko vesti į nesaugias patalpas.
Realybė: rugsėjo 1-iosos išvakarėse mokykloje apsilankę tėvai nieko nesugebėjo pakeisti – vakar vaikus teko vesti į nesaugias patalpas. / Gedimino Bartuškos nuotr.

Rugsėjo 1-ąją šypsenos švietė tik Šv. Kristoforo pagrindinės mokyklos auklėtinių veiduose. O mažųjų tėvai su nerimu žvelgė į higienos paso neturintį ir jų atžalų sveikatai pavojingą pastatą.

Atsiims vaikus iš mokyklos

Vakar oficialiai prasidėjo mokslo metai visose šalies mokyklose, tarp jų – ir Šv. Kristoforo pagrindinėje. Tačiau jos būklė, švelniai tariant, apverktina: visi mokyklos langai seni, daugelis jų – vieno stiklo, o per langų rėmų plyšius matyti laukas. "Juos kamšyk nekamšęs, tokio plyšio vata nepridengsi, čia reikėtų putų pripūsti", – kalbėjo į mokyklą vaiką atvedusi mama Danguolė.

Vieni tėvai vaikus jau perkėlė į šiltesnes ir saugesnes mokyklas, kiti galvoja taip pasielgti po metų, jeigu mokykloje niekas nepasikeis, treti dar naiviai svajoja, kad mokyklos remontas dar nebaigtas.

"Net nežinau tos mokyklos būklės. Šiandien tik pirmą kartą čia atėjome, dar patalpų neapžiūrėjome, bet, manau, kad dar remontai čia nesibaigė. Mačiau kitoje pusėje statybines priemones, statybinį laužą. Ne?" – nusistebėjo trečios klasės vaiko mama Odeta. Išgirdusi, į kokią mokyklą vaiką atvedė, moteris pakraupo.

"Viskas blogai: ir vidus, ir išorė. Nesaugu vaikus čia leisti. Bet yra kitų priežasčių, dėl kurių tėvai leidžia čia vaikus mokytis. Pavyzdžiui, 8 klasių vaikus tėvai leidžia dėl to, kad jie kitais metais pereis į gimnaziją. Iš darželio klasių perkeltų atžalų tėvai įsitikinę, kad mokykloje su kitais moksleiviais jiems bus geriau. Savo dukrą čia leidžiu dėl to, kad yra paskutinė, 4 klasė, pas vieną mokytoją. Bet kitais metais vaiką atsiimsiu ir kitos dukros į pirmą klasę kitąmet čia neleisiu, nebent kas nors kardinaliai pasikeistų", – tikino Vilma Zubaitienė.

"Net neįsivaizduoju, kaip čia bus vedamos kūno kultūros pamokos. Salėje vinys kyšo, langai kliba... Ketinu parašyti pareiškimą mokytojams, kad neleidžiu savo vaikams lankyti kūno kultūros pamokų", – nevilties apimta kalbėjo Daina Karandienė, dviejų Šv. Kristoforo pagrindinės mokyklos auklėtinių mama.

Abejingi vaikų saugumui

Prieš rugsėjo 1-ąją Šv. Kristoforo mokykloje taip ir neapsilankė nė vienas Vilniaus visuomenės sveikatos specialistas, nepatikrino patalpų saugumo, neįvertino, ar įstaiga atitinka higienos normas. Vakar dienraščio kalbinti Vilniaus miesto savivaldybės atstovai taip pat patvirtino dar negavę higienistų išvadų.

Tačiau nei Vilniaus savivaldybės Kultūros ir ugdymo departamento direktorė Lijana Kairienė, nei Švietimo skyriaus vedėjas Julius Skestenis neįžvelgia jokio pavojaus. Esą šiuos mokslo metus pasitiko daugelis Vilniaus miesto mokyklų, kurios yra apverktinos būklės. Nė vienoje iš jų vaikai nesusižeidė, tuo labiau – nenumirė.

"Šiandien dėl Šv. Kristoforo pagrindinės mokyklos būklės higienistų įvertinimo dar nebuvo. Vakar jie į mokyklą neatvažiavo. Kada bus – negaliu pasakyti. Nežinau, ar jums patiks, ar nepatiks, bet tokių mokyklų yra daug, kurios neįvertintos. Jeigu jūs pasižiūrėtumėte į higienos normas, ten parašyta, kad teritorija turi būti aptverta ir apšvietimas sutvarkytas. Daugelis visos Lietuvos mokyklų neatitinka higienos normų", – konstatavo L.Kairienė.

J.Skestenis pabrėžė, kad nei Vilniuje, nei kitur Lietuvoje nėra tokios valstybinės mokyklos, kuri atitiktų visas higienos normas. Mat visas mokyklas būtina kardinaliai renovuoti, bet tam trūksta lėšų. Tačiau esą net ir tokiose apverktinos būklės mokyklose vaikai mokytis gali.

"Mano vaikai irgi lankė nerenovuotą Žirmūnų vidurinę mokyklą. Ji atrodė ne ką geriau nei dabar Šv. Kristoforo pagrindinė mokykla, bet jokių bėdų dėl to mums nekilo. Daug miesto mokyklų yra panašios būklės. Mokyklų reikalavimai labai dideli, o mokyklos – senos. Reikėtų tas higienos normas peržiūrėti iš esmės, nes dauguma jų – nerealios. Aišku, viskas įgyvendinama, bet tam pinigų reikia. Bet net ir tokioje mokykloje, kaip Šv. Kristoforo pagrindinė, ugdymo procesas gali vykti. Reikia langus užklijuoti, užkamšyti, o kitais metais mokyklą renovuosime", – tėvus guodė J.Skestenis.

Higienistai pašiurpę

Vilniaus valdininkų abejingumas dėl mokyklų saugumo kasmet stebina Vilniaus visuomenės sveikatos centro darbuotojus. Higienos normų specialistai taip pat nepatenkinti ir Šv. Kristoforo pagrindinės mokyklos vadovybės darbu. Mat mokyklos laikinoji direktorė Ramutė Šainer iki vakar centrui dar nebuvo atsiuntusi plano, ar visi prieš remontą užfiksuoti pažeidimai yra pašalinti. Tad šiandien centro specialistai ketina dar kartą tikrinti Šv. Kristoforo mokyklos būklę. Tikrinant žada dalyvauti ne tik specialistai, bet ir mokykloje besimokančių vaikų tėvai, jų advokatas.

"Šiandien pasipylė Šv. Kristoforo pagrindinės mokyklos auklėtinių tėvų atakos telefonu. Jie labai pasipiktinę mokyklos saugumu. Nesaugi sporto salė, taip pat mokyklos teritorija, iš visų žadėtų tik pusė sanitarinių mazgų suremontuota. Duok Dieve, kad niekas iš vaikų per šias dienas nesusižeistų. Raštu klausėme Vilniaus miesto savivaldybės, ar jie gali į tokias patalpas kelti daugiau nei pusę tūkstančio vaikų. Jie atsakė, kad gali, nes jei nebus vaikų, mokykla kitais metais negaus lėšų renovacijai. Tokios taisyklės nenormalios. Už šitą padėtį ir savivaldybė turi prisiimti atsakomybę. Ji yra mokyklų steigėja. Taip pat Švietimo ir mokslo ministerija", – tikino Vilniaus visuomenės sveikatos Saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro duomenimis, dauguma Vilniaus mokyklų neatitinka higienos normų ir kelia pavojų jose besimokančių vaikų sveikatai. Vos penkiolika, arba šeštadalis, sostinės mokyklų turi higienos pasus.


Vilniuje – beveik 70 tūkst. mokinių

Vilniaus mokyklose naujus mokslo metus pradeda 69,7 tūkst. moksleivių, iš jų 4769 pirmaklasiai, 7131 dvyliktokas.

Iš viso Vilniuje veikia 128 bendrojo lavinimo mokyklos: 14 darželių mokyklų, 16 pradinių, 18 pagrindinių, 46 vidurinės, 2 jaunimo, 18 gimnazijų, 6 suaugusiųjų mokymo centrai, 2 ligoninėse gydomiems vaikams skirtos mokyklos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra