Pereiti į pagrindinį turinį

Nešventiška rugsėjo 1-osios šventė Šv. Kristoforo mokykloje

2009-09-01 07:09
Mokykloje sutvarkyti septyni iš aštuonių tualetų.
Mokykloje sutvarkyti septyni iš aštuonių tualetų. / Gedimino Bartuškos nuotr.

Vakar Šv. Kristoforo pagrindinės mokyklos auklėtinių tėvai dar nenutuokė, kur leisti vaikus mokytis: į higienos normų neatitinkančią, vos paremontuotą įstaigą ar prašytis atgal į mokyklą, iš kurios baigiantis mokslo metams buvo išspirti?

Pavojinga vaikų sveikatai

Vakar, Rugsėjo 1-osios išvakarėse, Šv. Kristoforo pagrindinėje mokykloje apsilankiusius moksleivių tėvus ir Vilniaus valdžios atstovus nukrėtė šiurpas. Tikėtasi, kad už 250 tūkst. litų, kuriuos skyrė savivaldybė, mokyklos patalpos bus bent patenkinamos, tačiau mokslo metams paruošta mokykla tebuvo vos paremontuota: sutvarkyti septyni iš aštuonių tualetų, vietomis padažytos sienos, šiuo metu tvarkomas mokyklos stogas. Tačiau langai nepakeisti, dalis jų tebuvo vos su vienu stiklu.

Sporto salė visiškai neremontuota. Ten iš grindų kyšojo neįkalti vinys ir paaiškėjo, kad jų kaskart kalti neapsimoka. Mat pakaktų vaikams kartą kitą perlėkti per salę, ir vinys vėl iššokinėtų. Negana to, sporto salės palubėse kabančios apdaužytos lempos vos laikėsi. Nuo lauko salę skiriantys sovietiniai stiklo blokeliai aptrupėję, vieno jų visai nėra. Pakako vienam iš tėvų prie jo prisiliesti, ir stiklas išrito. Tad šiuo metu stiklinėje sporto salės sienoje žioji skylė.

Tokiais pat stiklo blokeliais "dekoruotos" ir vidinės patalpos, skiriančios pirmo aukšto koridorių nuo laiptinės. Tėvams akį patraukė nuo vienos stiklo sienos atplyšęs kartono lakštas. Šis dengė sudužusį vieną stiklo bloką, iš kurio kraštų kyšojo aštrios šukės.

Lauke esanti sporto aikštelė taip pat nedžiugino: krepšinio stovai tyso be lankų, danga vietomis suskeldėjusi, o greta aikštelės yra neuždengtas kanalizacijos šulinys. Klasės už savivaldybės lėšas nebuvo remontuotos.

Į tokią mokyklą nuo šiandien kasryt turės kulniuoti apie 670 pirmų–aštuntų klasių moksleivių. Nuo vaizdo pašiurpę tėvai kategoriškai atsisakė kitą rytą vaikus atvesti į neparuoštą mokslo metams mokyklą. Vieni jų dar gerokai iki rugsėjo pasirūpino vaikus perkelti į kitas ugdymo įstaigas. Neturintys kur atžalų perkelti, bejėgiškai mojavo rankomis

"Esu paprasta mama. Mano vienas vaikas ketvirtos klasės moksleivis, kitas – aštuntos. Mano du vaikai turi eiti čia. Noriu, kad mano vaikai mokytųsi saugiose ir šiltose patalpose. Bet čia to nematau. Kodėl mano vaikai turi būti įkaitais reorganizacijos, sėdėti čia tokiose sveikatai pavojingose patalpose?" – piktinosi Daina Karandienė.

Nori grįžti į senąją

Pusantros valandos tėvai diskutavo su Vilniaus valdžios atstovais ir mokyklos direktore Ramute Šainer. Šmirinėdama iš koridoriaus į šiurpą keliančią sporto salę, vėliau – į suremontuotus tualetus ir kitas patalpas, mokyklos bendruomenė sprendė, kur sutikti Rugsėjo 1-ąją. Mat iki vakar vakaro nebuvo gauta Vilniaus visuomenės sveikatos centro išvada, ar mokykla atitinka higienos normas. Be šio dokumento joks ugdymas patalpose neįmanomas.

Pusė mokyklos būkle nepatenkintų tėvų prašė grąžinti vaikus į senas Šv. Kristoforo mokyklos, dabar gimnazijos, patalpas, kurios kadaise jų pačių lėšomis buvo remontuotos. "Mes jau esame į tą mokyklą savo lėšų investavę. Yra tėvų, kurie puikiai sutvarkė anos mokyklos klases. Jau nekalbu apie tai, kad tėvai į tą mokyklą pervesdavo po 2 proc. savo atlyginimo. Tai mums vėl iš naujo pinigus investuoti? Jei šitas klases suremontuosime, gal mus vėl po savaitės iškels kitur? Ir vėl remontuosime? Mes gi ne milijonieriai! Yra kokia nors tvarka, ne Afrikoje gyvename", – siuto Goda Alesienė, tėvų asociacijos pirmininkė.

Abi jos dukros nuo šiandien turėjo lankyti Šv. Kristoforo pagrindinę mokyklą, tačiau iš jų tik ketvirtos klasės moksleivė šiandien įžengs į tragiškas patalpas. Kitą, septintos klasės, moksleivę mamai pavyko perkelti į kitą ugdymo įstaigą.

Mokyklos direktorė R.Šainer įkalbinėjo tėvus netrukdyti mokslo metų pradžios, leisti vaikus į paremontuotą mokyklą ir apverktinomis sąlygomis pakentėti vienus mokslo metus. Mat šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybei jau pateikti dokumentai dėl patalpų renovacijos. Ji greičiausiai bus atliekama ateinančią vasarą: bus keičiami seni langai į plastikinius, šiltinamas mokyklos fasadas, remontuojama sporto salė.

Bejėgė tesėti pažadus

Tačiau tėvai nenorėjo su pasiūlymu sutikti. Jie prašė Vilniaus vicemero Gintauto Babravičius vykdyti pavasarį duotus pažadus: jeigu mokyklos patalpos bus nepatenkinamos būklės, neleisti jose mokytis vaikams. Reikštų, pavasario pabaigoje išspirti iš senosios mokyklos vaikai turėtų per parą persikraustyti atgal ir vėl dirbti dviem pamainomis.

Juo labiau kad dalis tėvų teismui yra apskundę Vilniaus miesto tarybos sprendimą reorganizuoti Šv. Kristoforo mokyklą ir teismas šį tarybos sprendimą jau yra sustabdęs. Taigi vaikų mokymasis naujose ir nesaugiose patalpose būtų netgi juridiškai neteisėtas. Šie turėtų būti grąžinami į senąsias mokyklos patalpas. Tačiau, pasirodo, vaikus grąžinti būtų galima ne anksčiau kaip rugsėjo 9-ąją, kai numatytas artimiausias Vilniaus miesto tarybos posėdis.

"Sutinku, kad mokyklai reikia kapitalinio remonto. Per šiandien (vakar – red. past.) turi būti tas higienos aktas. Jeigu jis patenkinamas, gal būtų galima tą mokymosi procesą vykdyti šiose patalpose. Jei ne – per šiandien ir ryt reikia surengti abiejų mokyklų administracijų ir tėvų susitikimą ir išsiaiškinti, kokios galimybės tęsti mokymosi procesą senose patalpose. Dar yra galimybė kreiptis į Vyriausybę, kad iš rezervo būtų skiriama lėšų mokyklos probleminėms vietoms tvarkyti, tačiau garantijų, kad tas lėšas gausime, mes neturime. Bet kokiu atveju mums reikia 24 valandų sprendimams priimti. Vieną dieną – rugsėjo 1-ąją – mes jau praradome", – tik tiek tepasiūlyti galėjo vicemeras G.Babravičius.

Mokytojos atgal grįžti nenori

Pusantros valandos diskutavę miesto valdžios atstovai, tėvai ir mokyklos direktorė sulaukė mokytojų susirinkimo. Nuspręsta pakilti į aktų salę ir pabandyti su mokytojais išspręsti iškilusią dilemą. Tačiau tėvų siaubui mokytojų bendruomenė kategoriškai atsisakė grįžti į senąsias mokyklos patalpas.

"Aš čia nuo rugpjūčio 10-osios visą literatūrą, segtuvus susitvarkiau. Visi mano popierėliai... Liko tik senienų muziejų sukaišioti į atvežtas spintas. Jeigu man reikės išeiti į Šv. Kristoforo mokyklą, pasiimsiu tik savo vadovėlį, planus ir išeisiu. Visą grožį, kurį sukūriau, turėsiu palikti. Jūs paprasčiausiai žmogaus negerbiat", – visų akivaizdoje ašaromis apsipylė viena pedagogių.

Ją palaikė ir darbų bei technologijų mokytojas – šis patikino tėvus, kad senoji mokykla nebepasiruošusi priimti buvusių auklėtinių. Vienas pavyzdžių – senose patalpose panaikintas vienas berniukų darbų pamokoms skirtas kabinetas. Jo per porą dienų sutvarkyti nepavyks, o šiose patalpose esą jau įrengti pamokoms pritaikyti kabinetai.

Po ilgų diskusijų dalis mokyklos būkle nepatenkintų tėvų buvo palikti be atsakymo, kaip elgtis, tad kiekvienas jų problemą sprendė asmeniškai. "Esu tikra, kad jeigu mūsų vaikai mokslo metų pradžioje tik įkels koją į šitą mokyklą, mes iš čia nebeišeisime niekada. Jie sėdės ir šals. Aišku, ryt (šiandien – red. past.) vaiką atvesiu, vis dėlto šventė, bet rugsėjo 2–3 d. leisti vaiko į mokyklą neketinu. Jeigu vėliau pamatysiu, kad padėtis tragiška, atsiimsiu vaiką iš šitos mokyklos", – žadėjo G.Alesienė.


Mokyklas reorganizavo gegužę

Gegužę Vilnius miesto taryba pritarė perpildytos Šv. Kristoforo mokyklos reorganizacijai. Tačiau nerimą mokyklos bendruomenei tąkart sukėlė antisanitarinės Kalvarijų gatvėje esančios patalpos, į kurias keliami mažiausi mokyklos auklėtiniai.

Iki praėjusių mokslo metų pabaigos Šv. Kristoforo vidurinę mokyklą lankė 1245 moksleiviai, nors realiai mokykla pajėgi priimti 60 proc. mažiau, 744 mokinius. Minimalus vidutinis mokinių skaičius tiek pradinėse, tiek ir vyresnėse klasėse viršijo Vyriausybės nustatytas normas.

Mokyklos vadovybė buvo priversta darbą organizuoti dviem pamainomis. Antroje pamainoje mokėsi trečių, penktų ir aštuntų klasių moksleiviai. Iš viso – 184 vaikai. Pradinukai dėl patalpų trūkumo buvo priversti glaustis lopšelyje-darželyje "Pipiras".

Taryba pritarė specialistų siūlymui reorganizuoti Šv. Kristoforo mokyklą – senose patalpose palikti devintas–dvyliktas klases ir įkurti gimnaziją. Pagrindines klases numatyta iškeldinti į Kalvarijų gatvėje esančias rusų mokyklos patalpas, kurios šiandien pustuštės. Šios mokyklos 250 buvusių auklėtinių šį rugsėjį pasitinka pernai renovuotoje "Santaros" vidurinėje mokykloje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų