Pereiti į pagrindinį turinį

Kodėl mama ryžtasi išmesti savo vaiką?

2012-09-28 05:00
Kodėl mama ryžtasi išmesti savo vaiką?
Kodėl mama ryžtasi išmesti savo vaiką? / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Kūdikiai, išmetami kaip šiukšlės, Lietuvos nebestebina. Trečiadienį dar vieno naujagimio lavonėlis buvo įgrūstas į šiukšlių maišą ir paliktas Kauno rajone, šalia Ilgakiemio kaimo esančios degalinės tualete. Kas gali paskatinti tokiam žingsniui?

Patiria šoką

„Tai, kad motina atsisako ką tik gimusio vaiko ar kėsinasi į jo gyvybę, visų pirma gali lemti šeiminė, socialinė padėtis ir psichologinė būsena“, – įsitikinęs P.Mažylio gimdymo namų vadovas Eugenijus Valasevičius.

Besilaukiančios moterys jautriau į viską reaguoja. „Jos kartais be priežasties net verkia, kitą kartą be priežasties ir juokiasi. Kai kurioms kūdikis kelia didelį stresą. Gimus kūdikiui, kai kurios moterys sutrinka, nežino ką daryti“, – aiškino pašnekovas.

Būtent todėl ir organizuojami specialūs kursai besilaukiančioms moterims. „Tos, kurios nėštumo metu užsisklendžia, slepiasi, bijo gimdymo, gimus kūdikiui, patiria šoką ir būna, kad vaikelį numeta“, – neslėpė E.Valasevičius.

Kodėl kai kurios, nenorėdamos pačios auginti vaikelio, nepalieka jo ligoninėje, neatneša į gyvybės langelį? „Dėl gėdos jausmo, iš baimės. O gal ir trūksta informacijos apie gyvybės langelius?“ – spėliojo gydytojas.

Jis pastebėjo, kad, atidarius gyvybės langelį, sulaukė netgi pašaipų, kaltinimų noru pasireklamuoti. „O iš tikrųjų jau išgelbėti penki vaikai, tarp jų – ir dvynukai. Kaip kas nori, tas taip gali šnekėti, bet langelis yra reikalingas“, – akcentavo E.Valasevičius.

Kaune veikia du gyvybės langeliai – P.Mažylio (V.Putvinskio g. 3) ir Kauno krikščioniškuose gimdymo namuose (Miško g. 27).

Ne iš gero gyvenimo

Į Kauno krikščioniškųjų gimdymo namų gyvybės langelį per porą metų buvo atnešti du naujagimiai. Šių gimdymo namų direktoriaus pavaduotojo Virgilijaus Rudzinsko nuomone, kiekvieną atvejį, kai motina nusprendžia atsisakyti naujagimio ar netgi jį išmesti, reikia nagrinėti atskirai.

„Toks žinsgsnis – tikrai ne iš gero gyvenimo. Gal taip pasielgę žmonės patys patyrė smurtą? Galima kalbėti ir apie tokį dalyką, kaip poabortinis sindromas. Išgyvenus vieną ar daugiau abortų, lengviau peržengiama riba, kai bandoma atsikratyti kūdikio“, – aiškino V.Rudzinskas.

Gydytojas įsitikinęs: tokių poelgių priežasčių visų pirma reikėtų ieškoti visuomenėje.

Aplinkui – smurtas

„Ta besilaukianti moteris iš dangaus nenukrenta. Ji turi ir artimuosius, ir biologinį vaiko tėvą. Aišku, tokie poelgiai nėra pateisinami bet kokiu atveju, bet mes raškome vaisius nuo didelio medžio, kuris yra mūsų bendruomenės abejingumas“, – įsitikinęs medikas.

V.Rudzinskas pasiūlė pasižvalgyti, kiek aplink smurto – ir psichologinio, ir fizinio.

Medikas apgailestavo, kad pagalbos krizės ištiktai nėščiajai sistema kuriama nuo gyvybės langelių. Jo nuomone, turėtų būti atvirkščiai. Gyvybės langeliai turėtų būti paskutinis sistemos laiptelis.

Teisėta galimybė

Gyvybės langelis – teisėta galimybė kūdikio nenorintiems auginti tėvams išlikti neieškomiems ir nebaudžiamiems.

Toks langelis yra speciali kapsulė, į kurią iš gatvės pusės įdėjus naujagimį, budintį gimdymo namų personalą pasiekia perspėjimo signalas, ir specialistai skubiai pasirūpina vaiku, kuriuo negali ar nenori rūpintis mama, tėvas.

Palikto vaiko artimieji, giminės, seneliai ar patys tėvai per tris mėnesius gali kreiptis į gydymo įstaigą ir pasiimti kūdikį. Vėliau kūdikis įregistruojamas ir jam suteikiama galimybė augti valdiškuose namuose ar būti įvaikintam.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų