Dešimtmetį liftų renovacijos monopolį turėję „Kauno liftai“ ir toliau nepageidauja konkurentų. Kauniečiai piktinasi, kad nežinia kur buvo išleisti iš jų surinkti pinigai.
Moka, bet nežino už ką
Taikos prospekto 85-ajame name gyvenantis Alfonsas Janėnas pasakojo, kad kaupiamąsias lėšas liftui modernizuoti pradėjo mokėti dar 2000 m. Pinigai plaukė į savivaldybės sąskaitą. 2004-aisiais šiame name įrengtas modernus liftas, tačiau kaupiamasis mokestis toliau buvo renkamas.
Pikčiausia kauniečiui, kad nei savivaldybė, nei „Kauno liftai“ jam neatskleidė, kiek kainavo naujasis liftas, kiek surinkta mokesčio. Jam tik buvo atkirsta, kad liftų mokestis yra teisėtas, nes tai patvirtinta miesto tarybos.
„Nors klausiau, man niekas neparodė jokių dokumentų, kiek kainavo įrengti liftą. Nuėjau su savo problema net iki Seimo narių. Daug klausimų kelia ir mokesčio už liftą apskaičiavimas – už kvadratinį metrą. Kodėl skaičiuojama ne pagal besinaudojančių liftu asmenų skaičių?“ – stebėjosi A.Janėnas.
Vyras pasakojo, kad kai kurie kaimynai, modernizavus liftą, kaupiamąjį mokestį nustojo mokėti, nes įtarė apgavystę.
„Aš taip pat buvau jį nustojęs mokėti, tačiau ateidavo pranešimai apie besikaupiančią skolą, kol vieną dieną gavau grasinimą, kad pas mane ateis antstoliai. Teko skolą sumokėti“, – paskojo A.Janėnas.
Monopolininkas – nepajudinamas?
Bendrovės „Kauno liftai“, iki 2010-ųjų turėjusios išskirtines teises modernizuoti liftus, direktorius Jonas Guzavičius dėl gyventojų priekaištų kaltę verčia savivaldybės sprendimams.
„Liftas modernizuotas, o žmonės ir toliau moka kaupiamąjį mokestį? Jei jie sumokėjo tik 25 ar 30 tūkst. litų, turi mokėti toliau, kol padengsės visą sumą už naują liftą“, – problemos neįžvelgė J.Guzavičius.
Išskirtines teises renovuoti liftus bendrovė gavo įsipareigojusi investuoti apie 600 tūkst. litų. Savivaldybė iš mokesčių mokėtojų pinigų už liftus sumokėjo daugiau nei 7 mln. litų.
Per dešimtmetį modernizuoti 99 liftai. Pigiausias lifto atnaujinimas siekė 63 tūkst. litų, o brangiausias – beveik 100 tūkst. litų. Vis dėlto gyventojai piktinasi, kad detali atliktų darbų sąmata jiems nepateikiama.
Kyla daug abejonių
Daugiabučių gyventojai negali išsiaiškinti, ir kur buvo panaudoti iki 2006-ųjų sumokėtas liftų mokestis. Tuomet pinigai įplaukdavo į savivaldybės sąskaitą, o liftai buvo keičiami visame mieste. Taip už Šilainių gyventojų pinigus liftas galėjo būti įrengtas Eiguliuose.
Teisininkų teigimu, tokia tvarka prieštaravo Civiliniam kodeksui. Daugiabučius Kaune pradėję prižiūrėti administratoriai atsisakė iš gyventojų surinktus pinigus pervesti į bendrą katilą.
Jie susidūrė su kita problema: savivaldybė neleido skelbti konkursų ir ieškoti pigiausiai liftus galinčios modernizuoti bendrovės. Tai galėjo atlikti tik „Kauno liftai“.
Nors formaliai prieš trejus metus monopolininko teisės nustojo galioti, administratoriai negali skelbti liftų atnaujinimo konkursų, nes savivaldybė jiems negrąžina iki 2006-ųjų gyventojų sumokėtų mokesčių.
Naujausi komentarai