Laimės tabletės kartais verčia žudyti Pereiti į pagrindinį turinį

Laimės tabletės kartais verčia žudyti

2013-03-14 23:59

Kai žmonės per TV dažnai mato kokių nors vaistų reklamą, dažniausiai patiki jų stebuklingomis ypatybėmis. Mažai kas susimąsto apie tai, kad spalvingos piliulės gali atnešti daugiau bėdų, negu naudos.

Ieško trečio kelio

Dar savo karjeros pradžioje, atsiimdamas aukščiausią Kanų kino festivalio apdovanojimą už filmą "Seksas, melas ir vaizdajuostės" (1989 m.), jaunas režisierius Stevenas Soderbergh’as pasakė: "Dabar mano kūrybinis kelias gali vesti tik žemyn." Tiesą sakant, šiame paties režisieriaus nužymėtame kelyje būta ir tikrų šedevrų ("Kafka", 1991 m.), ir įdomių avangardinių atradimų ("Šizopolis", 1996 m.), ir "Oskarais" apdovanotų dramų ("Narkotikų kelias", Erina Brokovič", abu 2000 m.), ir stilingo retro kino ("Geras vokietis", 2006 m.). Bet būta ir akivaizdžių kompromisų su komerciniu Holivudu (pvz., trys filmai apie grandiozines Oušeno gaujos kriminalines aferas), atnešusių daug pinigų, bet įrodžiusių seną tiesą – ant dviejų kėdžių iš karto sėdėti neįmanoma. Tačiau ambicingas režisierius vis dar nori išrasti trečią kelią, mėgindamas vienu metu įtikti ir estetams, ir plačiosioms masėms.

Iliustruoja aktualias mintis

Neseniai šį kelią S.Soderbergh’as išbandė medicininiame trileryje "Užkratas" (2011 m.), šiurpinančiame žiūrovus istorija apie žaibišku greičiu po pasaulį plintantį nežinomą virusą. Nors filmo autoriai nesigriebė paveikių kompiuterinių efektų ir iš vieno fantastinės tematikos trilerio į kitą keliaujančių gąsdinimo priemonių, "Užkratas" įtikino, kad jeigu pasaulyje kiltų panaši epidemija, ji tikriausiai rutuliotųsi pagal tokį pat scenarijų. Ir jau tikrai tokioje situacijoje išsipildytų pagrindinis filmo šūkis – baimė plinta greičiau už bet kokį virusą.

Naujas S.Soderbergh’o medicininis trileris "Šalutinis poveikis" taip pat ryškiai iliustruoja kitą amžinai aktualią mintį – kai kurie vaistai būna pavojingesni už pačią ligą.

Apie medikų mafiją ir jos nepažabojamą troškimą lobti nusispjaunant į žmonių sveikatą sukurta nemažai vaidybinių ir dokumentinių filmų. Visi jie nagrinėja atskirus šios skaudžios problemos aspektus. Bet mažai kas kelia esminį klausimą – kodėl sparčiai tobulėjant medicinai dar sparčiau ilgėja naujų ligų sąrašas? Ypač didelį rūpestį žmonijai kelia kasmečiai aliarmai dėl virusinių infekcijų ir svarbiausios modernaus pasaulio anomalijos – jokiais medikamentais neišgydomos depresijos.

Pažadina vidinius demonus

"Šalutinio poveikio" stilius ir nuotaika primena "Užkratą". Abu filmus sieja panaši tema – žmogaus bejėgiškumas prieš komplikuotą ligą. Paprastai infekuoto ar apsirgti paniškai bijančio žmogaus psichika jautresnė, todėl jis dažniau nustoja kontroliuoti savo poelgius. Kaip tik tokiomis akimirkomis ir atsitinka neprognozuojamų dalykų. Panašių į tą, kai iš kalėjimo grįžusio vyro sulaukusi jauna moteris Emilė Teilor (aktorė Rooney Mara) automobiliu rėžiasi į mūro sieną. Ilgalaikę depresiją medikamentais malšinusi moteris atsiduria ligoninėje, kurioje patyrę medikai (juos suvaidino režisieriaus draugai Jude’as Law ir Catherine Zeta-Jones) jai paskiria dar neregistruotų antidepresantų.

Emilė mano, kad nauji vaistai padės nugalėti dažnai jaučiamą būseną, kai galvoje kylantis nuodingas rūkas paralyžiuoja visą kūną. Tačiau naujos spalvotos piliulės moters gyvenimą dar labiau komplikuoja. Užuot nuslopinę buvusius siaubus, vaistai padeda pasąmonėje slypintiems demonams ištrūkti į laisvę.


"Šalutinis poveikis" ("Side Effects") ***

Kriminalinis trileris. JAV, 2013 m. Rež. S.Soderbergh’as. Vaidina J.Law, R.Mara, C.Zeta-Jones, Channingas Tatumas, Mamie Gummer.

veiksmas 2

humoras 0

įtampa 2

erotika 1

siaubas 2

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų