Rusijoje pensiją užsidirbę Lietuvos gyventojai nemaloniai nustebo sausį gavę mažesnę pensiją – jiems išmokos apkarpytos tiek, kiek ir mūsų senjorams. Kitur pensijas užsidirbusiesiems pajamos nesumažėjo.
Nemaloni staigmena
Kaune gyvenantis Vladimiras Aleksandrovičius sausį gavo keliais šimtais litų mažesnę pensiją negu praėjusių metų gruodį. Pagalvojęs, kad galėjo įvykti klaida, vyras nuskubėjo į "Sodros" Kauno skyrių. Ten jam darbuotojai paaiškino, kad jokių klaidų neįvyko – išmokėta tiek, kiek ir turėjo būti išmokėta. Esą mažinant pensijas Lietuvos pensininkams, jos buvo atitinkamai sumažintos ir Lietuvoje gyvenantiems, bet Rusijoje užsidirbusiems pensijas piliečiams.
"Rusijoje niekam pensijos nemažėjo. Visa mano giminė ir draugai gauna tiek pat, tai kodėl aš turiu gauti mažiau?" – piktinosi V.Aleksandrovičius.
Kaunietis svarsto, ar jam nebūtų mokama didesnė pensija, jeigu jis grįžtų gyventi į tėvynę.
Iš užsienio pensijas gauna nemaža dalis Lietuvos gyventojų, kurie darbo stažą sukaupė užsienyje. Buvę tremtiniai, jų vaikai, vaikaičiai iš įvairių kraštų į Lietuvą grįžo atkūrus nepriklausomybę.
Šalys susiderėjo
Pensijų mokėjimo tvarką reglamentuoja įvairūs tarptautiniai susitarimai. Lietuva 2001 m. gegužę pasirašė sutartį su Baltarusija ir Rusija, po metų – su Ukraina, 2003 m. – su JAV, o 2006 m. įsigaliojo sutartis su Kanada.
Pagal sutartis su Baltarusija ir Ukraina kiekviena šalis moka pensijas svetur atsidūrusiems saviems pensininkams. O sutartis su Rusija paremta teritoriniu principu: iš Rusijos atvykusiam žmogui Lietuva įskaito joje įgytą draudimo stažą ir skiria pensiją. Rusija taip pat elgiasi su iš Lietuvos atvykusiu pensininku.
Teritorinis principas ekonomiškai nepagrįstas ir daugiau niekur pasaulyje, išskyrus buvusią Tarybų Sąjungą, netaikomas, bet, anot "Sodros" atstovų, kitaip susiderėti su Rusija nepavyko.
Beje, sutartys reikalingos dar ir tam, kad būtų galima susumuoti keliose valstybėse įgytą darbo stažą. Pavyzdžiui, žmogus turi dešimties metų darbo stažą Lietuvoje ir tokį pat stažą kitoje šalyje. Nei ten, nei Lietuvoje jis negali gauti pensijos, nes, atskirai paėmus, stažo nepakanka. Stažą sudėjus, žmogus įgyja teisę į pensiją, o kiekviena šalis moka savo dalį.
Kaip neprarasti pensijos?
Į užsienį persikėlusiems Lietuvos piliečiams, taip pat atsisakiusiems ar praradusiems pilietybę žmonėms pensijos mokamos pagal kelis teisinius dokumentus. 1995 m. Vyriausybė priėmė nutarimą dėl valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo Lietuvos piliečiams, nuolat gyvenantiems užsienyje, tvarkos. Ji taikoma tais atvejais, kai žmogus išvažiuoja gyventi į kitą valstybę dar nesulaukęs pensinio amžiaus ir išsaugo Lietuvos pilietybę.
Jei jis atitinka Pensijų įstatymo nustatytas sąlygas bei reikalavimus ir negauna pensijos pagal užsienio valstybės įstatymus, atėjus laikui gali gauti Lietuvos valstybinio socialinio draudimo pensiją. Atsisakęs pilietybės žmogus tokios teisės netenka.
Lietuvai prisijungus prie tarptautinių konvencijų arba sudarius tarpvalstybines sutartis, pensija mokama taip, kaip numatyta jose. Viena tokių tarptautinių konvencijų yra Europos socialinės apsaugos laikinieji susitarimai. Pagal juos visų pasirašiusiųjų šalių piliečiai laikomi savais, t. y. skiriant pensiją neteikiama reikšmė pilietybei. Pensiją moka ta šalis, kurioje žmogus įgijo draudimo stažą.
Emigrantai rizikuoja
Kai kurie emigrantai, pastebi "Sodros" darbuotojai, rizikuoja netekti pensijos. Jeigu žmogus, dar nesulaukęs pensinio amžiaus, išvyksta į šalį, kuri nėra Europos socialinės apsaugos laikinųjų susitarimų dalyvė, ir su kuria Lietuva nėra sudariusi dvišalės sutarties bei atsisako pilietybės, toks žmogus pensijos iš Lietuvos negali tikėtis.
Jeigu tarpvalstybinė sutartis sudaryta, pensijos siunčiamos konkrečios šalies atitinkamai organizacijai, kuri išmoka pinigus pensininkams. Pavieniams pensininkams pensijos nesiunčiamos dėl didelių siuntimo išlaidų. Jiems pinigai pervedami į Lietuvos bankuose atidarytas sąskaitas.
Komentarai
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovas Marius Petrauskas
Lietuvos Respublikos teisės aktai nereguliuoja pensijų, kurias asmuo gauna iš kitos valstybės, skyrimo ir mokėjimo. Tai yra – iš užsienio valstybių gaunamos pensijos nėra perskaičiuojamos pagal Lietuvos Respublikos socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinąjį įstatymą. Perskaičiuojamos yra tik pagal Lietuvos Respublikos nacionalinius teisės aktus paskirtos pensijos. Jei senjoras gauna valstybinę socialinio draudimo pensiją ir užsienio valstybės pensiją, perskaičiuojama yra tik valstybinė socialinio draudimo pensija, paskirta pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus. Konkrečiu minimu atveju pagal Rusijos Federacijos nacionalinius teisės aktus paskirtoji pensija nėra perskaičiuojama. Dviejų šalių pensijas gaunantiems senjorams išmokos mažėjo tiek, kiek buvo mažinamos socialinio draudimo pensijos, paskirtos pagal mūsų teisės aktus. Pensijos mažėjo kiekvienam senjorui individualiai, atsižvelgiant į darbo stažą, pensijos dydį, kitus dalykus. Dirbantiems senjorams pensijos mažėjo daugiau negu nedirbantiems.
Verta žinoti
Socialinės apsaugos susitarimu nustatoma, ar pensija yra kaupiama iš darbo užsienyje, taip pat šalis, kurioje pensija yra kaupiama.
Jei vykstate į užsienį kaip siunčiamas darbuotojas, jums reikalingas pažymėjimas, patvirtinantis, kad esate saugomas Lietuvos socialinės apsaugos sistemos (pavyzdžiui, E 101).
Jei pateikiate pareiškimą dėl pensijos iš darbovietės užsienyje, "Sodra" persiunčia pareiškimą dėl pensijos atitinkamoms užsienio institucijoms.
Draudimas valstybėje, kur asmuo yra įdarbintas, reiškia, kad visos darbuotojo socialinės apsaugos įmokos yra mokamos tai valstybei ir kad jis gauna socialinės apsaugos išmokas pagal tos šalies įstatymus.
Lietuvoje gyvenantys asmenys gali reikalauti pensijos iš užsienio tuo pat metu, kai jie pensijos reikalauja iš Lietuvos. Pareiškimo formoje yra specialūs klausimai, į kuriuos reikia atsakyti, jei asmuo gyveno ar dirbo užsienyje.
Kiekvienoje valstybėje pensija yra mokama pagal jos įstatymus.
Šaltinis: "Sodra"
Naujausi komentarai