Dujų tiekėjus įtaria karteliniu susitarimu
Energetikos ministrui apkaltinus Prancūzijos koncerno „Dalkia“ valdomą šilumos tiekimo įmonę „Vilniaus energija“ mėginant pasipelnyti vartotojų sąskaita, nes ji iki šiol nepasirinko dujų tiekėjo ir dujas perka brangiau biržoje, „Vilniaus energijos“ vadovas pareiškė įtariantis dujų tiekėjus karteliniu susitarimu, o bendrovę „Lietuvos dujų tiekimas“ - noru parduoti dujas kuo brangiau.
„Kainas paviešinsime, kai leis įstatymai. Ši informacija parodys negeranorišką valstybės kontroliuojamos bendrovės („Lietuvos dujų tiekimo“ - BNS) nusiteikimą ir bandymą dujas parduoti kuo brangiau. Mūsų žiniomis, Panevėžio ir Šiaulių miestams dujų tiekėjai siūlė žymiai mažesnes kainas“, - pranešime spaudai sakė „Vilniaus energijos“ prezidentas Linas Samuolis.
Jo teigimu, bendrovė įtaria, jog dėl aukštų tiekėjų siūlomų kainų gali būti kartelinis susitarimas tarp dujų tiekėjų, todėl „Vilniaus energija“ svarsto, ar kreiptis į Konkurencijos tarybą dėl galimybės ištirti padėtį.
L.Samuolis tvirtino, jog pasirašyti dujų pirkimo sutartį trukdo Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ir Energetikos ministerijos lėtas darbas, atsakant į bendrovės klausimą, ar ji gali tęsti konkursą.
Pasak jo, bendrovė iš ministerijos sausio 27 dieną gavo išaiškinimą, kaip reikėtų palyginti konkurso dalyvių pateiktas kainų formules ir biržos kainas, tačiau iš VPT atsakymo, ar galima tęsti konkursą, kol kas negavo.
VPT vadovė Diana Vilytė BNS anksčiau sakė, jog „Vilniaus energijos“ paskelbtas dujų pirkimo 2015 metams konkursas yra teisėtas, todėl jį galima tęsti.
Energetikos ministras Rokas Masiulis antradienį apkaltino „Vilniaus energiją“ vilkinant dujų pirkimo konkursą ir bandant pasipelnyti, perkant brangesnes dujas biržoje. Anot jo, „Vilniaus energija“, pirkdama dujas per biržą, moka maždaug 20 proc. daugiau, todėl vartotojai per mėnesį praranda apie 1 mln. eurų.
R.Masiulis tikino, jog norima išsiaiškinti, ar tokiu būdu nesiekiama pasipelnyti - ministerija antradienį kreipėsi į Kainų komisiją, kad ši įvertintų, ar „Vilniaus energija“ vadovaujasi Šilumos ūkio įstatymu, kuris numato, kad šiluma turi būti tiekiama mažiausiomis sąnaudomis.
„Vilniaus energija“ anksčiau kreipėsi į VPT ir Energetikos ministeriją, kad šios pasakytų, ar konkurse tiekėjams leidžiama pasiūlymus teikti pagal formulę, kurioje dujų kaina nustatoma, atsižvelgiant į 6 mėnesių mazuto ir dyzelino vidutinę kainą bei euro ir dolerio santykį.
Dujų pirkimo 2015 metams konkursą „Vilniaus energija“ paskelbė pernai gruodį, kol kas oficialiai neskelbiama, kiek įmonių ir kurios jame dalyvauja. Faktą, kad jame dalyvauja, BNS patvirtino „Dujotekanos“, „Lietuvos dujų tiekimo“, „Grata Group“ ir „Haupo“ atstovai.
„Panevėžio energijos“ ir „Šiaulių energijos“ dujų pirkimo konkursus laimėjo „Dujotekana“, kuri Panevėžiui dujas tiekia po 20,24 euro už megavatvalandę (MWh), o Šiauliams - po 21,29 euro už 1 MWh.
„Lietuvos dujų tiekimas“ gruodį dujas Jonavos šilumos tinklams siūlė tiekti po 27,06 euro už MWh, tačiau pritaikius papildomą 20 proc. dujų kainos nuolaidą, ji turėtų būti 21,65 euro.
„Vilniaus energija“ praėjusią savaitę kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą reikalaudama, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ grąžintų 19 mln. eurų permoką, kurią įmonė mokėjo už dujas 2013 metais ir 4 pirmus 2014-ųjų mėnesius.
Ministras apkaltino „Vilniaus energiją“
Prancūzijos koncerno „Dalkia“ valdomai šilumos tiekimo įmonei „Vilniaus energija“ iki šiol nepasirinkus gamtinių dujų tiekėjo ir dujas perkant brangiau biržoje, energetikos ministras tokią situaciją vertina neigiamai.
„Kaip rodo kitų miestų pavyzdžiai, konkursus dėl dujų pirkimo galima baigti sklandžiai ir laiku, o vartotojai tuose miestuose už dujas jau moka mažiau. Vienintelė „Vilniaus energija“ vilkina konkursą dėl neva neaiškių sąlygų. Tačiau kiekviena uždelsta diena reiškia, kad vartotojai tą dieną už šildymą turėjo mokėti brangiau“, - pranešime spaudai sakė energetikos ministras Rokas Masiulis.
Anot jo, „Vilniaus energija“, pirkdama dujas per biržą, moka maždaug 20 proc. daugiau, todėl vartotojai per mėnesį praranda apie 1 mln. eurų.
„Toks elgesys yra nepateisinamas. „Vilniaus energija“, viešai kalbėdama apie siekį sumažinti sąskaitas už šildymą, iš tiesų elgiasi priešingai: daro viską, kad šildymas vilniečiams kainuotų brangiau“, - teigė ministras.
Anot jo, norima išsiaiškinti, ar tokiu būdu nesiekiama pasipelnyti, kai išpūtus dujų kainą brangiau superkama biokuro katilinėse pagaminta šiluma. Ministerija antradienį kreipėsi į Kainų komisiją, kad ši įvertintų, ar „Vilniaus energija“ vadovaujasi Šilumos ūkio įstatymu, kuris numato, kad šiluma turi būti tiekiama mažiausiomis sąnaudomis.
Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovė Diana Vilytė BNS anksčiau teigė, jog „Vilniaus energijos“ paskelbtas dujų pirkimo 2015 metams konkursas yra teisėtas, todėl jį galima tęsti, o laimėtojo pasiūlytos kainos ir dujų rinkos kainos gali būti sulyginamos.
„Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas anksčiau BNS sakė, jog bendrovė kreipėsi į VPT ir Energetikos ministeriją, kad šios pasakytų, ar konkurse tiekėjams leidžiama pasiūlymus teikti pagal formulę, kurioje dujų kaina nustatoma, atsižvelgiant į 6 mėnesių mazuto ir dyzelino vidutinę kainą bei euro ir dolerio santykį.
Dujų pirkimo 2015 metams konkursą „Vilniaus energija“ paskelbė pernai gruodį, kol kas oficialiai neskelbiama, kiek įmonių ir kurios jame dalyvauja. Faktą, kad jame dalyvauja, BNS patvirtino „Dujotekanos“, „Lietuvos dujų tiekimo“, „Grata Group“ ir „Haupo“ atstovai.
Viešuosius dujų pirkimo konkursus, kai kaina nustatoma pagal minėtą formulę, jau yra įgyvendinusios „Panevėžio energija“ ir „Šiaulių energija“. Abu konkursus laimėjo „Dujotekana“.
„Vilniaus energija“ praėjusią savaitę kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą reikalaudama, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ grąžintų 19 mln. eurų permoką, kurią įmonė mokėjo už dujas 2013 metais ir 4 pirmus 2014-ųjų mėnesius.
„Lietuvos dujų tiekimas“ per dvejus metus didiesiems dujų vartotojams grąžins iš viso 81,383 mln. eurų permoką, nuo sausio sumažindamas jiems tiekiamų dujų kainą dar apie 20 procentų.
Naujausi komentarai