Linkėjimai – ir iš Lietuvos, ir iš Latvijos, ir iš Brazilijos
„Sveika! Saulėti ir šilti linkėjimai iš Vilniaus centro. Linkiu daug daug saulėtų akimirkų – ne tik už lango, bet ir širdyje! Esi kovotoja, aš Tavimi didžiuojuosi! Niekuomet nepasiduok ir neleisk šypsenai dingti nuo Tavo veido. Šiltas apkabinimas, Giedrė J“; „Linkiu sveikatos, laimės, gerų daktarų! Geros dienos!!! Myliu Jus, Viktorija“; „Never lose HOPE“; „Net ir viena diena, kai Tu esi šalia, yra dovana“; „Linkiu nepalūžti, kad ir kokia baisi ir sunki atrodys situacija. Jūs esate ne vienos, bet labai mylimos ir svarbios!“
Linkėjimų, surašytų atvirlaiškiuose ir skirtų metastazavusiu krūties vėžiu sergančioms moterims, sąrašą būtų galima tęsti ir tęsti. Iš viso jų užrašyta per 200 – lietuvių, anglų, vokiečių, baltarusių kalbomis, pasirašytų moterų ne tik iš įvairių Lietuvos miestų, bet ir iš kaimyninės Latvijos, ir tolimosios Brazilijos. Kai kurie jų visai be teksto – akivaizdu, kad autorės dar nemoka rašyti, ir linkėjimus tiesiog nupiešė. Vieni jų skirti konkrečioms moterims – nurodyti net jų vardai, kiti – bendrai visoms sergančiosioms. Šimtai nuoširdžių palinkėjimų sveikatos, stiprybės pasieks Lietuvos ligoninėse besigydančias moteris.
„Mes visos lygios prieš ligą, tad turime palaikyti viena kitą. Nes kažkada tokios pagalbos gali prireikti mūsų draugėms, sesėms, giminaitėms ar net mums pačioms. Padėkime vienos kitoms, susivienykime prieš ligą! Juo labiau, kai tai padaryti taip paprasta – tereikia tiesiog bėgti, puikiai praleisti laiką su draugėmis, fotografuotis ir dalytis savo nuotraukomis. Beje, sportas, fizinis aktyvumas stiprina sveikatą, gerokai palengvina sergančių metastazavusiu krūties vėžiu savijautą“, – kalbėjo buvusi lengvaatletė, dabar asmeninė trenerė Asta Majauskienė, „Moterų bėgimui“ subūrusi visą bendraminčių komandą.
Sergančiųjų krūties vėžiu – tiek, kiek gyventojų Gargžduose
„Nuoširdžiai dėkojame visoms „Moterų bėgimo“ dalyvėms ir jas palaikiusioms draugėms, kurios atėjo į „Kiekviena diena brangi“ stendą Rotušės aikštėje, rašė palinkėjimus sergančioms moterims, fotografavosi prie mūsų sienelės. Tai tarsi palaikymo balsas: metastazavusiu krūties vėžiu sergančios moterys turi gauti joms reikalingą gydymą, suteikiantį kuo daugiau nuostabių gyvenimo dienų“, – kalbėjo Onkologinėmis ligomis sergančiųjų asociacijos Onkologija.lt prezidentė Zita Zamžickienė.
Krūties vėžys – dažniausias moterų onkologinis susirgimas. 2018 m. Lietuvoje krūties vėžiu sirgo 13 515 pacientų (Higienos instituto duomenys) – panašiai tiek, kiek gyventojų gyvena Gargžduose. Iki 30 proc. moterų, kurioms diagnozuojamas ir gydomas ankstyvos stadijos krūties vėžys, liga progresuoja iki metastazavusio krūties vėžio, kuris nustatomas, kai navikas išplinta iš krūties į kitus organus. Per 2018 m. diagnozuoti 2728 nauji krūties vėžio atvejai. Tais pačiais metais 526 pacientai su krūties vėžio diagnoze mirė.
Ne visos sergančios moterys sulaukia joms reikalingo gydymo
Liga paliečia daugybę moterų, ir, deja, kol kas dar ne visos jos gali sulaukti reikalingo gydymo. Susirgus vienomis metastazavusio krūties vėžio formomis, prieinami visi dabar Europos Sąjungoje registruoti vaistai. Bet išgirdus, pavyzdžiui, metastazavusio HR+/HER2- krūties vėžio diagnozę, reikiamo gydymo galima ir nesulaukti, nes reikalingi medikamentai Lietuvoje dar nekompensuojami.
„Man kaip gydytojai tiesiog yra sunkiai suvokiama situacija – kaip reiktų jaustis, jei pas tave ateitų pacientė, tu žinotum, kad yra vaistų, kurie galėtų jai padėti, ir tuo pačiu suprastum, kad negali jų skirti, nes jie tiesiog tai moteriai neįperkami ir nekompensuojami. Mes tikrai turime visos susivienyti ir veikti, kad gydytojams netektų spręsti tokių dilemų, kad sergančios moterys galėtų būti ramios, jog joms prieinamas šiuolaikiškas gydymas“, – sakė iniciatyvos „Kiekviena diena brangi“ ambasadorė, gydytoja neurologė Nomeda Budrikienė.
Pasak Onkologija.lt prezidentės Zitos Zamžickienės, labai svarbus visuomenės palaikymas, pastangos, kad visos sergančios moterys sulauktų efektyvaus gydymo. Šią simbolinę palaikymo akciją pernai pradėjo 25 žinomos Lietuvos moterys, tapusios metastazavusiu krūties vėžiu sergančiųjų užtarėjomis, advokatėmis, ambasadorėmis, pasiryžusiomis palaikyti ir kalbėti už tas, kurioms šiuo metu labai reikia užtarimo ir paramos.
Dabar šią iniciatyvą pratęsė „Moterų bėgimo“ dalyvės. Gerumo, užuojautos ir moteriško solidarumo estafetė tęsiasi. Moterys negali likti abejingomis, žinodamos, kad yra gydymas, galintis gerokai prailginti sunkiai sergančių moterų gyvenimą, suteikti joms dar daugiau saulėtų vasaros, sniegu spindinčių žiemos dienų, bet jis kol kas neprieinamas...
Naujausi komentarai