Pereiti į pagrindinį turinį

Nepilnamečiams naujas darbas Vilniuje - tik „per pažįstamus“

2009-06-08 09:45
Beviltiška: į Darbo biržą pagalbos ateina nedidelė norinčio dirbti jaunimo dalis. Kiti uždarbio šaltinių ieško patys.
Beviltiška: į Darbo biržą pagalbos ateina nedidelė norinčio dirbti jaunimo dalis. Kiti uždarbio šaltinių ieško patys. / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Jeigu tau dar nėra aštuoniolikos, nereiškia, kad nenori kišenėje turėti pinigų. Tačiau jaunimui savo entuziazmą užsidirbti tenka užgniaužti: didėjant nedarbui juos priimti norinčių darbdavių – itin mažai.

Ieško naivuolių

Skelbimų puslapiuose darbo pasiūlymų skiltys snaudžia: intensyviai ieškantys darbo kone atmintinai moka visus jose esančius skelbimus, o atsiradus naujam skuba kuo greičiau į jį reaguoti. Jei darbo ieško nepilnametis – dar liūdniau. Jam siūloma nebent platinti kosmetiką arba pardavinėti gyvybės draudimą.

Kiti skelbimai skiltyje moksleiviams – akivaizdūs bandymai apkvailinti. Spaudykite nuorodas internete ir uždirbkite kasdien po 100 litų, greitas pelnas žaidžiant kompiuterinius žaidimus, atsiųskite pusę lito kainuojančią žinutę ir pabandykite įsidarbinti gėlių prižiūrėtojais – skelbimai savo absurdiškumu lenkia vienas kitą.

Daugeliui suaugusiųjų tokie skelbimai kelia tik skeptišką šypseną, bet susiviliojusių paauglių, svajojančių apie savo pajamas, atsiranda. Tik po daugybės valandų, praleistų spaudinėjant nuorodas internete, banko sąskaita niekaip nepasipildo.

Padėjo skelbimai mieste

Sezoninio darbo nepilnamečiai dažniausiai pradeda ieškoti nuo pažįstamų. Jei galinčių padėti neatsiranda, deda darbo skelbimus į internetą ar net iškabina mieste. Taip padarė dvi šešiolikmetės Aleksandra ir Dovilė.

"Skambučių sulaukėme, tačiau dar neaišku, kiek iš jų bus naudos. Pirmas pasiūlymas buvo dirbti "stotyje", tačiau vėliau draugei paskambino ir pakvietė pasikalbėti dėl darbo suvenyrų parduotuvėje, galbūt ten priims dirbti pardavėjomis", – vylėsi Aleksandra.

Prieš tai merginos bandė siųsti laiškus tiesiogiai darbdaviams, tačiau daugelis jų nesivargino net atsakyti. "Išsiuntėme daugybę, tačiau man neatrašė nė vienas, draugei atrašė keturi, bet visur atsakymas buvo neigiamas", – pasakojo ji.

Darbdaviai nutilo

Smarkiai sumažėjusį darbdavių aktyvumą priimant nepilnamečius šiemet pastebi Darbo birža. "Taip, jaučiame krizės padarinius. Nė vienas prekybos centras dar nepadavė prašymų, kad norėtų priimti nepilnamečius atlikti įvairių smulkių darbų, pavyzdžiui, klijuoti lipdukų, ką seniau padarydavo dar kovo ar balandžio mėnesį, kiti buvę darbdaviai taip pat nesiveržia", – sakė Vilniaus darbo biržos Jaunimo darbo centro (JDC) vedėja Jolanta Skirmantienė.

Kol kas JDC gavo pasiūlymų įdarbinti velomobilių vairuotojus, dviračių nuomotojus, prekiautojus šviežiomis uogomis. "Pernai "Hanner" reikėjo pagalbinių darbuotojų, Belmonte, "Čili" dirbo nepilnamečiai padavėjai, žinoma, kiek galėjo pagal įstatymą, tačiau šiemet kol kas iš šių darbdavių nieko negirdėti", – apgailestavo ji.

Dabar, kai darbdaviai vėl turi apsčiai iš ko rinktis, nepilnametį įdarbinti ryžtasi itin sunkiai. "Jokių lengvatų įdarbinus nepilnametį nėra. Atvirkščiai, kyla papildomų rūpesčių. Reikia apie tai pranešti Mokesčių inspekcijai, visada prižiūrėti, kad darbas nebūtų per sunkus, nes kitaip gali grėsti baudos iš Darbo inspekcijos, tėvai gali sugalvoti nutraukti darbo sutartį, todėl mažai kas nori vargintis", – aiškino J.Skirmantienė.

Viešųjų darbų nebedirbs

Pernai nepilnamečiai galėjo užsidirbti atlikdami viešuosius darbus. Iš daugiau nei 2 tūkst. moksleivių, ieškojusių darbo per Vilniaus darbo biržą, iš viso buvo įdarbinti 1063 moksleiviai, iš jų 688 – į viešuosius darbus, kiti 375 – į laisvas darbo vietas.

Šiemet galimybės nepilnamečiams dirbti viešuosius darbus nebebus. Už viešuosius darbus mokama iš ES fondų ir pagal jų reikalavimus pirmiausia įdarbinami bedarbiai, kurių dabar tikrai netrūksta.

"Turiu dirbančių suaugusių žmonių pakankamai, neplanuojame priimti nepilnamečių", – patvirtino Antakalnio seniūnas Taurintas Rudys.

Pirmenybė darbuotojų vaikams

Prekybos centrai galimybės priimti nepilnamečius neatsisako, tačiau jų ieškoti kol kas neskuba. "Mes darbuotojų ieškome ne per Darbo biržą, o kitais kanalais: kabiname skelbimus lentose, skelbiame laikraščiuose, internete. Kiek papildomų darbuotojų mums reikės vasaros sezonui, kol kas neprognozuojame, bet kažkiek tikrai priimsime. Vasara – toks laikotarpis. Dalis žmonių išvažiuoja į užsienį užsidirbti, dalis išeina atostogauti, todėl kažkiek žmonių trūksta", – sakė "Rimi" atstovė spaudai Rasa Juodkienė.

Pirmenybę "Rimi" teikia darbuotojų vaikams. "Tokia mūsų socialinė politika. Jei darbuotojui ramiau, kad vaikas dirba su juo, jei galime suteikti jiems progą užsidirbti, kodėl gi ne?" – kalbėjo R.Juodkienė.


Taisyklės

Vaikų iki 16 metų darbas draudžiamas, išskyrus jų fizines galimybes atitinkančius lengvus darbus. Įdarbinant jaunuolį nuo 14 iki 16 metų būtinas vieno iš tėvų, taip pat mokyklos, kurioje mokosi vaikas, sutikimas ir vaiko sveikatą prižiūrinčio gydytojo pažyma su išvada apie vaiko sveikatą ir jo tinkamumą dirbti konkretų darbą.

Jaunuoliams nuo 16 iki 18 metų nustatomas sutrumpintas darbo laikas, jie gali dirbti ne daugiau kaip 8 valandas per parą su kasdiene pamokų trukme, nuo 14 iki 16 metų – iki 2 valandų per dieną ir 12 valandų per savaitę mokslo metu, arba 7 valandas per dieną ir 35 valandas per savaitę, kai dirbama ne mažiau kaip savaitę ne mokslo metu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų