- Klaipeda.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vilniuje Petro Cvirkos paminklo nebeliko, o Lietuvos regionuose yra tiek jo, tiek prieštaringai vertinamų Salomėjos Neries, Liudo Giros ar kitų veikėjų vardais pavadintos gatvės, praneša LNK.
Prašo pavadinimų nekeisti
Vien P. Cvirkos gatvių įvairiuose miestuose galima suskaičiuoti penkias. Ar kitos savivaldybės paseks Vilniaus pavyzdžiu?
Naujasis Trakų meras Andrius Šatevičius tikino, kad reikia atliepti gyventojų lūkesčius.
„Gatvių pavadinimai tiesiogiai susiję su mūsų bendruomene, gyventojais. Kol kas nesulaukėme tokios gyventojų iniciatyvos, bet jeigu gyventojai sureaguos į valstybiniu lygmeniu privalomus sprendimus ir į kylantį ažiotažą, tai tikrai tam neprieštarausime“, – sakė A. Šatevičius.
O gyventojai tikino, kad gatvių keisti nereikia.
„Nereikia keisti tų gatvių. Mums labai gerai tinka P. Cvirkos. Tiek jau metų gyvenam ir dar gyvensim“, – sakė viena moteris.
Nereikia keisti tų gatvių. Mums labai gerai tinka P. Cvirkos. Tiek jau metų gyvenam ir dar gyvensim.
„Kadangi čia gyvename jau daug metų, mes jau pripratę prie tos gatvės ir pavadinimo. Man asmeniškai pavadinimas gražus, nemanau, kad tikslinga būtų“, – antrino kita.
Meras sakė, kad jei visgi būtų nuspręsta gatves pakeisti, jau turi ir siūlymų.
„Planuojame suorganizuoti diskusiją, nes tikrai turime Trakų kraštui nusipelniusių žmonių, tokių kaip amžinąjį atilsį monsinjoras, garbės pilietis Pranciškus Rūkas. Manau, jo garbei pavadinti gatvę būtų labai gražus gestas“, – svarstė A. Šatevičius.
Režimo palikimas
O štai kitame Lietuvos mieste Širvintose – ne tik P. Cvirkos, bet ir L. Giros gatvė. Gyventojai aiškios nuomonės dėl jų dar neturi.
„Yra įžymesnių žmonių. Pavyzdžiui, Alekna“, – tikino viena senjorė.
„P. Cvirka buvo žinomas visiems. Tokių cvirkų dabar nėra. Ir turbūt ne greitai bus“, – nepritarė kitas.
Diskutuojama ir Širvintų savivaldybėje.
„Aš galiu garantuoti tik vieną dalyką – Landsbergio gatvės Širvintose nebus“, – juokavo Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė.
„Jeigu keisti, tai keisti tik iš pagrindų. Bet dar geriau būtų, jeigu tai būtų nuspręsta Vyriausybės ar Seimo, nes dabar vienam užėjo nuotaika, verčia paminklą, kitam užeis nuotaika – pradės gatves keisti. O visos išlaidos guls ant žmonių pečių“, – pridūrė ji.
Komunikacijos ekspertas Andrius Baranauskas aiškino, kad paminklai yra statomi ne praeičiai, o ateičiai.
Jie būdavo pastatomi tam, kad primintų visiems, kas čia yra valdžia.
„Vyresni žmonės turbūt pamena, kad ant kiekvieno kampo ir kiekvienoje aikštėje stovėjo V. Leninas ar koks kitas baibokas. Jie būdavo pastatomi tam, kad primintų visiems, kas čia yra valdžia“, – komentavo A. Baranauskas.
Jis pridūrė, kad tai – tūkstantmečius skaičiuojanti komunikacijos priemonė.
„Visais laikais tai buvo komunikacijos priemonė. Jūs galite neskaityti laikraščių, bet eidami pro paminklą, jį pamatysite visada. Jeigu po paminklą sustatysi kiekvieno miesto kiekvienoje aikštėje, tai bus to režimo paminklai, to režimo simboliai“, – aiškino A. Baranauskas.
Politologas, o dabar Seimo narys Arūnas Valinskas manė, kad P. Cvirka sovietmečiu apdovanotas ne už literatūrinius nuopelnus, bet už kolaboravimą su valdžia. Tad nepriklausoma Lietuvos valstybė savo požiūri į tokius žmones turi keisti.
„Keista, kai nepriklausoma valstybė vis vien toliau atsilygina žmonėms, kurie buvo jos nedraugai“, – teigė A. Valinskas.
Bet ne visi pritaria paminklų ar lentelių pašalinimui.
„Prieš griaunant visada reikia gerai ir daug pagalvoti. Kartoju tą patį, kad kai kurie iš tų motyvų, kurie pasakomi post factum, labai nuoširdūs neatrodo“, – sakė VU profesorius, istorikas Paulius Subačius.
Dėl gatvių pavadinimų ar jų teritorijoje esančių monumentų apsispręs pačios savivaldybės. Seimas artimiausiu metu to reguliuoti neplanuoja.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pasipiktino dėl Vilniaus oro uoste mokamų tualetų: niekur kitur pasaulyje dar neteko to matyti26
Kol kas Vilniaus oro uosto atvykimo terminale tiek grįžtantieji iš užsienio, tiek jų pasitikti atvykę artimieji naudotis tualetu gali nemokamai. Tačiau planuojami pokyčiai, norint apsisaugoti nuo asocialių asmenų ir narkomanų, kurie nekviesti ...
-
Negautas statybų leidimas Nacionaliniam stadionui: jo prašoma dar kartą6
Iki kovo pabaigos negavus statybų leidimo Nacionalinio stadiono statyboms ant Šeškinės kalno, projektuotojai Vilniaus savivaldybės leidimo prašo pakartotinai. ...
-
Vilniečiams – žalios dovanos: išdalins per 5 tūkst. krūmų ir medžių sodinukų1
Vilniaus gyventojams bus išdalinta per 5 tūkst. krūmų ir medžių sodinukų, penktadienį pranešė sostinės savivaldybė. ...
-
Vilnius baigia deginti mazutą: gyventojams padėjo sutaupyti 30 mln. eurų?5
Gamtinių dujų kainai sugrįžus į 2021 metų lygį, Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) skelbia nuo penktadienio nebekūrenantys pernai lapkritį pradėto deginti mažasierio mazuto. ...
-
Projektas „Vilnius yra mokykla“ įsibėgėja: įteikti pirmieji gido įrangos rinkiniai1
Vilniaus miesto savivaldybėje pirmos 30 aktyviausių projekto „Vilnius yra mokykla“ mokyklų atsiėmė gido įrangos rinkinius. Iš viso trečdalį milijono eurų (už 120 rinkinių) kainuosianti gidų įranga projekto platformos naudotojams...
-
LAT: valstybės ieškinį „Veoliai“ teismai turi nagrinėti iš naujo
Valstybės ieškinys dėl daugiau nei 240 mln. eurų žalos atlyginimo Prancūzijos energetikos grupei „Veolia“ bus iš naujo nagrinėjamas teisme, ketvirtadienį paskelbė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT). ...
-
Vilniaus kogeneracinė jėgainė pradeda biokuro bloko karštuosius bandymus2
Valstybės kontroliuojamos energetikos grupės „Ignitis grupė“ statoma Vilniaus kogeneracinė jėgainė (VKJ) pradėjo biokuro bloko karštuosius bandymus. ...
-
Vilniuje už 7 mln. eurų bus atnaujinamas 21 mokyklos stadionas4
Vilniaus miesto savivaldybė už 7 mln. eurų rengiasi atnaujinti 21 stadioną, esantį prie bendrojo ugdymo įstaigų. ...
-
„YIT Lietuva“ sostinėje baigė Vilniaus lenkų kultūros namų priestato statybas
2021-ųjų birželio pradžioje pradėtos sostinės Naugarduko gatvėje įsikūrusių Vilniaus lenkų kultūros namų priestato statybos baigtos. ...
-
Du kultūros paveldo objektai Vilniuje paskelbti valstybės saugomais4
Vilniaus Didžiosios sinagogos ir mikvių pastato liekanų kompleksas bei namų kompleksas J. Basanavičiaus gatvėje, kur buvo įsteigta pirmoji Vilniaus lietuviška gimnazija, paskelbti valstybės saugomais kultūros paveldo objektais. ...