"Vilniaus diena" patraukė į reidą ieškoti socialiniuose butuose tūnančių zuikų – tų, kurie pusvelčiui gautus savivaldybės butus rinkos kainomis pernuomoja kitiems asmenims.
"Gerai, kad neatidarė!"
Reidą vykdančios bendrovės "Vilniaus miesto būstas" keturių žmonių komanda pasiskirsto po du, kad greičiau patikrintų 60 butų, esančių Karaliaučiaus gatvės 5B ir 7A namuose. Su viena iš komandų keliauja ir "Vilniaus diena".
Sustoję prie vieno penktame aukšte esančių butų darbuotojai ėmė tikrinti lapus: kieno vardu sudaryta buto nuomos sutartis, kiek asmenų būste gyvena, ar neturi skolų. Sutikrinę spustelėjo durų skambutį. Juk reikia patikrinti – galbūt bute vietoj šeimininkų gyvena kiti nuomininkai.
Tačiau į durų skambutį netikėtai reagavo bute tūnantis šuo. Pajutęs už durų stovint svetimus asmenis, šis ėmė siaubingai loti ir letenomis baladoti duris. Iš smūgių buvo galima suprasti, kad ten siaučia ne šiaip sau pudelis. "Gerai, kad ir neatidarė!" – pašmaikštavo darbuotojai.
Bergždžios paieškos
Durų neatidarė nei antri, nei treti tikrinamieji. Darbuotojai skėsčiojo rankomis: nežinia, gal sėdi zuikiai už durų ir bijo kvėptelti.
Esą skolininkai dažniausiai naudojasi gudrybe "manęs nėra namuose". Pritykina prie durų, žvilgteri pro akutę: jei tikrintojai – neatidarys. Pasitaiko, kad ir kaimynai įspėja apie ką tik prasidėjusį reidą. Tuomet belskis nesibeldęs, pasakojo tikrintojai, kas, kad skola už buto nuomą kapsi jau dvyliktas mėnuo. Jei turto neturi, tai nieko savivaldybė iš tavęs ir nepaims. Ką ten nepaims, už tave dar skolas ir už vandenį, elektrą ir šildymą sumokės. O kol iškeldins, praeis dar mažiausiai pusmetis.
Vis dėlto ketvirtame aukšte aptikome drąsesnę šeimą. Buto duris atvėrusi nuomininkė Rima Šematavičienė neslėpė tris mėnesius nemokanti už butą. "Žinau, sumokėsiu tą skolą. Sakau, sumokėsiu, kam man tas įspėjimas", – pasirašyti dokumentų nenorėjo nuomininkė. Tačiau taisyklės griežtos, niekur čia neišsisuksi.
Patikros tvarka griežtai reglamentuota: būtina namie rasti asmenį, su kuriuo pasirašyta nuomos sutartis – seserys, broliai, vaikai netinka. Duris atidaręs nuomininkas privalo pateikti savo tapatybę patvirtinantį asmens dokumentą ir įleisti darbuotojus į vidų žvilgterėti, ar bute negyvena pašalinių asmenų.
Tiesa, darbuotojai itin taktiški, mandagūs, kalba neįsakmiu tonu. Prašydami parodyti dokumentą ir pašmaikštauja: tinka tik su pačia gražiausia nuotrauka. Regis, mažmožis, tačiau nuomininkus nuteikia teigiamai. Juk jie, o ne tikrintojai, bent kol kas yra buto šeimininkai.
Teta virto mama
Pagaliau aptikome ir vieną zuikį. Duris atvėrusi moteris iškart prisipažino nesanti buto nuomininkė. "Aš jo teta", – tvirčiau į frotinį chalatą susisupo moteris. Ji tikino, kad čia tik valandėlei užsukusi ir laukia, kol sūnėnas Simonas Aškelovičius, tikrasis buto nuomininkas, grįš iš "Impuls". O šis pasirodys po dviejų trijų valandų.
"Palaukite, paskambinsiu, paklausiu. Simai, čia iš butų valdybos žmonės, iš savivaldybės, klausia, kada tu būsi namuose. Pakalbėkite, aš nežinau", – tiesė moteris ragelį darbuotojams.
Taip išlindo yla iš maišo. Mat Simonas tvirtino, kad jo bute lankosi... mama.
"Sako, kad aš – mama? Na, aš jį auginau, galima sakyti. O aš neturiu teisės čia būti? Suprantu. Ne ne, asmens dokumento neturiu, aš gi pati Vilniuje gyvenu, visai šalia, ir paso nesinešioju", – tikino Simono teta-mama. Verdiktas aiškus, Simonui teks artimiausiu metu atvykti į "Vilniaus miesto būstą" pasirašyti pasiaiškinimo. Savąją versiją teko raštu išdėstyti ir pačiai atvykėlei.
Pašalinių asmenų tikrintojai aptiko dar dviejuose butuose. Viename jų, išnuomotame Jelenai Jezerskajai su sūnumi, glaudėsi kitas jos sūnus su šeima. Esą pastarieji atvyko tik pasisvečiuoti. Iš svetainėje virstančių rūkalų dūmų ir butelių skimbčiojimo galėjai spręsti, kad svečiuojamasi čia dažnai, gal net kasdien.
Kitame bute duris atvėrė pagrindinės nuomininkės Ingos Petrauskienės sesuo. Mergina atvirai išdėstė: bute dažnai lankosi visi šeimos nariai, visi prižiūri sesers mažametę dukrytę. Mergina ne tik sesers namuose šeimininkauja dieną, bet dažnai ir nakvoti lieka.
Visų butų neapeisi
Per valandą trukusį reidą namie pavyko rasti vos 40 proc. visų nuomininkų. Kitai komandai iš 40 butų prisibelsti nepavyko vos į šešis. Tačiau rezultatai neblogi: nė vienas butas nepernuomotas tretiesiems asmenims, skolininkų iš 60 butų yra 10–20 šeimų.
"Per metus niekada visų būstų neapeisi, iš viso Vilniuje yra 4 tūkst. socialinių butų. Gerai čia Pilaitėje, kai ištisi namai, o kitur jie išmėtyti po visą miestą, po porą butų viename daugiaaukštyje. Juos patikrini, už poros kilometrų – dar du butai. Dažniau tikriname tuos nuomininkus, kurie kelia įtarimų. Čia suradome pašalinių asmenų, per mėnesį atvažiuosime dar kartą patikrinti", – pažadėjo bendrovės "Vilniaus miesto būstas" Sutarčių skyriaus vadybininkas Marius Ražinskas.
Naujausi komentarai