Prezidentė Dalia Grybauskaitė Vilniaus savivaldybės tarybos jai atsiųstą poziciją dėl šilumos ūkio vakar įvertino kaip siekį apkraunant visus Lietuvos vartotojus padėti savivaldybių įmonėms susikrauti didesnį pelną.
Nuomonės: Vilniaus politikų teigimu, padidinus supirkimo kvotas koogeneracinėms elektrinėms, šiluma vilniečiams esą pigtų 10 proc., o Prezidentė D.Grybauskaitė tvirtina, kad už gerokai pabrangusią elektrą tuomet turėtų mokėti visa Lietuva.
Ką slepia "geri ketinimai"
Prezidentė D.Grybauskaitė vakar griežtai sukritikavo Vilniaus mero Artūro Zuoko, socialdemokratų ir Darbo partijų poziciją dėl šilumos ūkio ir sakė, kad priėmus jų pasiūlymą didžiuosiuose miestuose šiluma atpigtų, bet elektros energija pabrangtų visiems Lietuvos elektros vartotojams. Politikai dar praėjusią savaitę parengė rezoliuciją, kuria raginama padidinti elektros supirkimo kvotas termofikacinėms elektrinėms ir elektrą supirkti už tokią pačią kainą, kokia dabar nustatyta Lietuvos elektrinei Elektrėnuose.
"Būtent šios trys partijos siūlo variantą, kad visiems Lietuvos žmonėms pakeliant elektros energijos kainą, Vilniui, Kaunui ir dar dviem stambiems miestams būtų tik truputį atpiginta šiluma ir sudarytos sąlygos tų savivaldybių įmonėms turėti dar didesnį pelną", – žurnalistams sakė Prezidentė.
"Visiems Lietuvos žmonėms elektros energijos kainos didėjimas reikš kai kurių savivaldybių kuruojamų įmonių dar didesnį pelną. Tokia pasiūlymo esmė", – teigė D.Grybauskaitė.
Ragino balsuoti atsakingai
Ji atkreipė dėmesį, kad žmonėms, jau netrukus turėsiantiems apsispręsti, ką norėtų matyti Seime, reikėtų įvertinti ir šią aplinkybę.
"Labai įdėmiai eikit ir balsuokit už tuos, kurie jums žada, bet daro viską priešingai nei jūsų interesai", – kalbėjo šalies vadovė.
Prezidentė antradienį teigė, kad sostinės savivaldybė nepakankamai kontroliuoja "Vilniaus energiją", o "savivaldybės politikai leidžia savo valdomoms įmonėms lobti iš miesto žmonių ir visiškai negalvoja apie žmonių interesus".
"Savivaldybės politikai ...> pirmiausia galvoja apie savo įmonių, ypač privačių, interesus – aš net pavadinčiau Lietuvos atveju apie "rubikoninį" "Vilniaus energijos" pelną", – sakė D.Grybauskaitė.
Ji teigė, kad Kainų komisija laikosi įstatymų, tačiau galėtų teikti daugiau iniciatyvų, "kad būtų užkirstas kelias tokiam nežabotam ir dideliam lobimui".
A.Zuoko aritmetika neįtikino
Praeitą savaitę Vilniaus tarybai priėmus rezoliuciją sostinės meras Artūras Zuokas paragino Prezidentę paveikti Vyriausybę ir Energetikos ministeriją, kad būtų pakeistos 2013-iesiems patvirtintos remiamos elektros gamybos kvotos.
"Tai ne tik nedidintų elektros energijos kainos galutiniam vartotojui, bet ir energija nebebūtų skirta tik Elektrėnų ežerui šildyti", – tuomet sakė A.Zuokas. Vilniaus valdžios teigimu, perskirsčius remiamos elektros energijos kvotas Vilniuje šilumos kaina sumažėtų 3,08 (10 proc.), Kaune – 3,03 (9 proc.), Panevėžyje – 1,87 (7 proc.) cento už 1 kilovatvalandę.
Premjeras Andrius Kubilius taip pat atmetė šilumininkų ir sostinės vadovų raginimus. Ministras pirmininkas rugpjūtį pabrėžė, kad konkurencija dėl elektros gamybos rėmimo greitai praras prasmę, nes Lietuvos elektrinės Elektrėnuose naujasis blokas ją gamins pigiau. Pasak jo, pasiūlymas rodo, kad "šilumininkai turbūt nelabai gerai žino, kas darosi elektros ūkyje".
Naujausi komentarai