Pereiti į pagrindinį turinį

Savivaldybė ruošiasi pertvarkyti dvi sostinės mokyklas

2012-03-14 05:00
Savivaldybė ruošiasi pertvarkyti dvi sostinės mokyklas
Savivaldybė ruošiasi pertvarkyti dvi sostinės mokyklas / Shutterstock nuotr.

Vilniaus savivaldybė iš naujo ėmėsi dviejų sostinės centre esančių rusakalbių vaikų mokyklų reorganizacijos. Po jos Žvėryne esančios Mstislavo Dobužinskio vidurinės mokyklos greičiausiai nebeliks.

Imsis reorganizacijos

Sostinės savivaldybės valdininkų darbotvarkėje šią savaitę atsirado vienas jau kurį laiką aistras keliantis punktas – Vilniaus Mstislavo Dobužinskio vidurinės mokyklos reorganizacijos klausimas.

Merdinčią mokyklą ketinama naikinti, o joje besimokančius vaikus perkelti į Vilniaus Lukiškių vidurinės mokyklos patalpas. Abiejose mokyklose dėstoma rusų kalba.

Po reorganizacijos veiksianti biudžetinė įstaiga ir toliau vadinsis Vilniaus Lukiškių vidurinė mokykla, ji įgyvendins bendrojo ugdymo mokyklos pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas.

Kol kas tai tik projektas, tačiau pasibaigus jo svarstymui komitetuose reorganizacijos klausimą bus galima teikti tarybai. Jei ši permainoms pritars, jau kitais metais Vilniaus Lukiškių vidurinės mokyklos patalpose mokysis keliais šimtais daugiau moksleivių.

Komentuoti neskuba

Nors šis reorganizacijos dokumentas yra viešas, savivaldybės valdininkai jo komentuoti neskuba.

Dienraščio kalbintas savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorius Gintaras Alfonsas Petronis atskleisti tikslias reorganizacijos priežastis atsisakė ir pasiūlė kreiptis į Viešųjų ryšių skyrių.

Kiek kalbesnis buvo miesto Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininkas Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) narys Zbignievas Maciejevskis, tačiau jis paragino luktelti, kol klausimą apsvarstys visi komiteto nariai. Svarstymas, anot jo, turėtų įvykti jau šiandien.

„Kad ir ką pasakyčiau dėl šios mokyklos reorganizacijos, tai tebus mano vieno nuomonė. Nenorėčiau kitiems komiteto nariams daryti kokio nors spaudimo, pirmiausia reikia komitete šį klausimą aptarti, o jau paskui galėsiu pakomentuoti“, – dienraščiui žadėjo politikas.

Vis dėlto tarybos narys neslėpė, kad Mstislavo Dobužinskio vidurinė mokykla turi nemažai įsisenėjusių problemų.

„Tam tikrų problemų, žinoma, yra toje mokykloje, tačiau nenorėčiau dabar detaliau jų komentuoti“, – pridūrė pašnekovas.

Mokyklos išsaugojimo idėją anksčiau gana aktyviai palaikė LLRA narys vicemeras Jaroslavas Kaminskis. Pernai jis gynė vidurinės mokyklos teisę rinkti vaikus į vienuoliktą klasę, nors šių susidarė vos kelios dešimtys.

Tąkart miesto tautinių mažumų reikalais besirūpinantiems politikams pavyko išsaugoti ir mokyklos pastatą, ir klases.

Laukia sprendimo

Savivaldybės dokumente rašoma, kad, miesto tarybai priėmus sprendimą reorganizuoti mokyklas, Vilniaus Lukiškių vidurinės mokyklos ir Vilniaus Mstislavo Dobužinskio vidurinės mokyklos direktoriai per mėnesį privalėtų parengti abiejų švietimo įstaigų reorganizacijos sąlygų aprašą ir jį viešai paskelbti.

Lukiškių vidurinės mokyklos direktorius Vladimiras Dobryginas dienraščiui sakė girdėjęs apie naujai prikeliamą mokyklų reorganizavimo projektą. Anot jo, kol kas dėl to sprendžia miesto Švietimo skyrius, vėliau su projekto eiga bus supažindinti ir mokyklų vadovai.

„Taip, žinau, apie tai kalbama jau ne vienus metus. Kol kas labai sunku ką nors daugiau pasakyti, nes viskas tik prasideda, kol kas nebuvome informuoti dėl kokių nors veiksmų ar mūsų pareigų. Kiek žinau, moksleiviai bus atkelti į mūsų mokyklos pastatą, o kas bus su anuo pastatu, kol kas nežinau“, – dėstė mokyklos direktorius.

V.Dobryginas teigė, kad jo vadovaujama švietimo įstaiga dėl permainų džiaugiasi, nes moksleivių mieste šiuo metu trūksta.

„Kai su mokiniais visoje Lietuvoje yra tokia situacija, tai mes, žinoma, vertiname teigiamai tokias permainas. Mūsų mokyklai gerai, kad ateis daugiau mokinių, – ji bus užpildyta, mokytojai gaus pakankamus darbo krūvius“, – sakė direktorius.

Norėtų pastato

Pagal mokyklos pertvarkos planą po reorganizacijos Mstislavo Dobužinskio mokyklos patalpos galėtų būti perduotos Žvėryno gimnazijai arba žydų Šolom Aleichemo vidurinei mokyklai. Šios mokyklos yra perpildytos ir negali užtikrinti geros ugdymo kokybės.

Noro gauti teises į reorganizuotos mokyklos pastatą dienraščiui Žvėryno gimnazijos direktorė Daiva Žiurienė neslėpė. Anot jos, šioje vietoje galėtų būti įkurta progimnazija. Šiuo metu Žvėryno gimnaziją lanko moksleiviai nuo penktos klasės, nors pagal Švietimo įstatymą gimnazijoje turėtų likti tik mokiniai nuo devintos klasės.

„Be abejo, seniai žinome apie ketinimus reorganizuoti mokyklas. Mes esame padavę prašymą dalį mokinių po tam tikros pastato renovacijos perkelti į likusias tuščias patalpas. Kaip bus – neaišku“, – sakė gimnazijos direktorė.

Šiose patalpose įsikurti nori ir Šolom Aleichemo vidurinės mokyklos vadovai. Dabar šios ugdymo įstaigos patalpos yra Justiniškių mikrorajone.

Mokyklos bėdos

Pernai Rugsėjo 1-osios išvakarėse Vilniaus politikai nutarė leisti Mstislavo Dobužinskio vidurinėje mokykloje šiemet rinkti vienuoliktas klases, nes buvo gauti 34 būsimų vienuoliktokų prašymai leisti jiems mokytis šioje mokykloje. Politikai išsigando, kad šie vaikai gali iš viso likti be mokyklos.

Pagal ankstesnį sostinės tarybos sprendimą šioje mokykloje vienuoliktų klasių šiemet komplektuoti nebuvo numatyta, nes ją jau tuomet ketinta jungti su kita švietimo įstaiga, kurioje mokoma rusų kalba, – Lukiškių vidurine mokykla.

Prieš dvejus metus miesto savivaldybės specialistai šioje mokykloje stebėjo moksleivių pamokų lankomumą. Skaičiai buvo stulbinantys.

Iš 318 Mstislavo Dobužinskio vidurinės mokyklos moksleivių klasių suoluose per pirmą patikrinimą buvo rasti tik 47. Vykstant antram patikrinimui suskaičiuota mažiau nei pusė mokinių – 127, trečiam – 170 moksleivių. Specialistų skaičiavimais, šios mokyklos patalpose iš viso galėtų tilpti 530 vaikų.

Mokyklai kasmet skiriama per 1 mln. litų mokinio krepšelio lėšų, didžiausia dalis šių pinigų atitenka mokytojų algoms mokėti. Nors dotacija didelė, mokykla kasmet išleisdavo praktiškai visus jai iš miesto biudžeto skirtus pinigus.


Ginčai dėl reorganizacijos

Tautinių mažumų mokyklų pertvarkos sostinėje visuomet kelia daug aistrų. Štai neseniai nusprendus reorganizuoti Joachimo Lelevelio ir Antano Vivulskio mokyklas prieš tokį sprendimą sukilo miesto konservatoriai

Daugiau kaip pusę metų savivaldybėje trukę ginčai dėl dviejų sostinės mokyklų reorganizavimo pagaliau baigėsi palankiai tik vienai šaliai– sostinės valdančiajai koalicijai, ypač LLRA atstovams.

Miesto tarybos nariai nusprendė, kad Antakalnyje esanti lenkų ir rusų Joachimo Lelevelio vidurinė mokykla Antakalnio vidurinei mokyklai privalo atiduoti savo pastato sparną.

Tokiai reformai priešinosi Antakalnio mokyklos moksleiviai, mokytojai ir vadovai. Jie norėtų, kad mokyklai atitektų visas Joachimo Lelevelio mokyklos pastatas, o keli šimtai mokinių prisijungtų prie Antano Vivulskio mokyklos Žirmūnuose. Tiek Joachimo Lelevelio, tiek Antano Vivulskio mokyklose mokosi lenkų ir rusų vaikai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų