Pereiti į pagrindinį turinį

Savivaldybės įmonės staiga tapo nekilnojamojo turto valdytojomis

2012-03-22 05:00
Savivaldybės įmonės staiga tapo nekilnojamojo turto valdytojomis
Savivaldybės įmonės staiga tapo nekilnojamojo turto valdytojomis / Gedimino Bartuškos nuotr.

Trys sostinės savivaldybei priklausančios įmonės staiga tapo stambiomis nekilnojamojo turto valdytojomis. Savivaldybė joms valdyti priskyrė pastatų už dešimtis milijonų litų. Verslininkai ir politikai sprendime įžvelgia būsimas machinacijas.

Atidavė pastatus

Sostinės tarybos nariai be didesnių diskusijų vakar sutiko savivaldybės įmonėms perleisti prestižinėse sostinės vietose esančius nenaudojamus pastatus.

Tarybos posėdyje trys su šiuo reikalu susiję klausimai buvo patvirtinti per kelias minutes, nors nė vienas opozicijos atstovas nebalsavo palankiai. Savivaldybės Ekonomikos ir investicijų departamento vadovas Vytautas Grinius klausimą politikams pristatė trumpai: „Bus padidintas bendrovių įstatinis kapitalas, pagerinti finansiniai rodikliai.“

Meras Artūras Zuokas klausimo tarybos nariams nepristatė, tik paragino apsieiti be balsavimo ir priimti „bendru sutarimu“.

Turto už milijonus litų netrukus gaus įmonės „Grinda“, „Šiaurės miestelis“ ir „Vilniaus viešasis transportas“.

Miesto gatves tvarkančiai „Grindai“ savivaldybė iš viso dovanos penkis pastatus, kurių vertė, remiantis miesto dokumentais, svyruoja nuo 140 iki 10 tūkst. litų. Visi įmonei atiduoti pastatai yra prestižiniame sostinės Valakampių rajone, Svajonių gatvėje. Visą įmonei perduodamą turtą specialistai įvertino vos 345 tūkst. litų.

Dar daugiau turto gaus „Vilniaus viešasis transportas“. Šiai įmonei suteikiami pastatai įvertinti 1,78 mln. litų. Iš viso įmonė gaus 15 pastatų tame pačiame Valakampių rajone. Tarp šių pastatų yra ir vaikų namų statiniai, vasaros kino teatro patalpos, gyvenamieji pastatai. Beveik visi statiniai niekaip nesusiję su įmonės vykdoma veikla.

Labiausiai praturtės „Šiaurės miestelis“ – jam savivaldybė iš viso ketina perleisti bemaž 20 pastatų, kurių bendra vertė siekia 22,8 mln. litų. Šiai įmonei daugiausia atiteks ūkinės ir gyvenamosios paskirties statiniai. Įmonė Šiaurės miestelyje užsiima nekilnojamojo turto plėtra, tad kam šiai reikia pastatų kitame miesto gale – nežinia.

Mano, kad parduos

Buvęs miesto politikas ir verslininkas Vidmantas Martikonis dienraščiui sakė savivaldybės ketinimuose matąs paslėptų tikslų. Jo manymu, toks pastatų išdalijimas skirtas ne įmonių situacijai pagerinti, o pasipelnyti.

Jis sakė išskiriantis kelias priežastis, kodėl miesto valdžia nori vertingose vietose esančius pastatus priglausti po įmonių sparnais.

„Variantai yra keli. Vienas galimų yra toks, kad perdavę pastatus savo įmonėms jie sugebės apeiti viešųjų pirkimų procedūras. Kitas variantas, kad suformuoti sklypai atiteks toms įmonėms, kurioms turi atitekti. Turiu omenyje, kad tie sklypai atiteks įmonėms, kurios bus iš anksto dėl jų susitarusios“, – sąmokslo teorijas žėrė V.Martikonis.

Jis neslėpė, kad pats ne kartą yra bandęs įsigyti savivaldybės nenaudojamo turto, tačiau jam to padaryti nepavyko.

„Porą kartų kaip verslininkas saviems reikalams norėjau įsigyti nedidelius pastatėlius, kurie priklauso miestui. Nepavyko. Tačiau įsivaizduokite, kad nusiperku mažą nereikalingą pastatėlį, o paskui man aplink jį suformuoja kelių kvadratinių metrų dydžio sklypą. Ką su juo veikti? Tokius pastatus gali pirkti tik tie žmonės, kurie bus tikri, kad paskui savivaldybė jiems suformuos tokį sklypą, kokio jiems reikia. Nepirksi sklypo nežinodamas, ar paskui galėsi jame pastatyti kelių aukštų pastatą“, – svarstė verslininkas.

Jį taip pat stebina ir tai, kad visi perdalomi pastatai yra prestižinėse vietose – Valakampiuose, Žvėryne, miesto centre ir net Palangoje.

„Tie tarybos nariai, kurie turi ką nors bendra su sklypų pardavimu, supranta, kas daroma, o kiti nutildyti ir tyli“, – pridūrė pašnekovas.

Nieko nepaaiškino

Konservatorius Vidas Urbonavičius dienraščiui sakė prašęs administracijos darbuotojų paaiškinti, kokią naudą iš tokių turto dalybų gaus savivaldybės biudžetas, tačiau to nesulaukė.

„Komitete klausimas buvo svarstomas. Aš suprantu, kad niekas jau net ir nebeslepia, kad tuos pastatus parduos. Tačiau paaiškinti, kaip tai atsilieps kamšant savivaldybės biudžetą, niekas nė nesugebėjo“, – sakė V.Urbonavičius.

Jis įsitikinęs, kad prie niekam nereikalingų pastatų bus suformuoti ir žemės sklypai, dėl to ši žemė gerokai pabrangs.

„Gerasis arba, sakyčiau, normalusis scenarijus būtų toks, kad pastatai su sklypais yra privatizuojami, savivaldybės biudžetas gauna pajamų, mažinamos skolos. Tačiau sunku įsivaizduoti, kad taip bus. Aš manau, kad taip paprasčiausiai bandoma apeiti įstatymus“, – mano tarybos opozicijos atstovas.

Konservatorius spėja, kad ir šias tris įmones valdžia pasirinko būtent dėl to, kad jų vadovai aiškiai priklausomi nuo valdančiųjų partijų, tad darys viską, ką meras lieps.

Tiki valdžia

Dienraščio kalbintas savivaldybės įmonės „Vilniaus viešasis transportas“ direktorius Gintaras Nakutis sakė dar nespėjęs nė gerai susipažinti, kokie pastatai ir kokiomis sumomis įvertinti atiteks jo vadovaujamai įmonei.

„Pritars taryba, tada ir pažiūrėsim, ką galima su jais padaryti. Kol kas tiksliai nežinau, lyg per milijoną litų visi statiniai įvertinti. Ir, pabrėžiu, ne sklypai, o statiniai“, – kalbėjo įmonės vadovas.

Jis mano, kad iš gauto turto įmonė turės nemažai netiesioginės naudos. Esą pagerėjus finansiniams rodikliams pagerės ir įmonės statusas rinkoje.

„Pirmiausia galėsime daugiau pasiskolinti iš bankų, nes skolas reikia dengti, veiklą reikia vykdyti, pagerės įmonės finansiniai rodikliai, padidinsime įstatinį kapitalą“, – sakė G.Nakutis.


„Grindai“ atitekę pastatai

Savivaldybės įmonei „Grinda“ atiteks jai pagal veiklą visai nebūdingi statiniai. Pavyzdžiui, Valakampiuose ji gaus du vieno aukšto medinius gyvenamuosius namus ir lauko rūsį su keliais kiemo pastatais. Šie statiniai įvertinti 168 tūkst. litų. Taip pat ji gaus ir vieno aukšto rąstinį gyvenamąjį pastatą už 136 tūkst. litų.

Toje pačioje vietoje įmonei priskirti ir negyvenamieji pastatai – vieno aukšto medinis pastatas už 27 tūkst. litų.


„Šiaurės miesteliui“ atitekę pastatai

Šios įmonės nekilnojamojo turto kraitis kur kas didesnis. Įmonė pastatų gavo ne tik Valakampiuose, bet ir miesto centre.

Pavyzdžiui, vienas įmonei perleistas pastatas, dviejų aukštų su rūsiu mūrinis prekybos ir gydymo statinys (Bžostovskių rūmai) sostinės centre, Dominikonų ir Universiteto gatvių sankirtoje, įvertintas beveik 7,5 mln. litų. Panašiai įvertintas ir keturių aukštų mūrinis poilsio pastatas Palangoje.

Dar vienas itin vertingas įmonei atitekęs pastatas Liejyklos ir Totorių gatvių sankirtoje įvertintas beveik 5 mln. litų.


„Vilniaus viešajam transportui“ atitekę pastatai

Vilniečius autobusais ir troleibusais vežiojanti įmonė praturėjo vaikų namams skirtais pastatais Antakalnio pabaigoje, įvertintais daugiau kaip 250 tūkst. litų.

Turto dalybose įmonei atiteko itin įdomių pastatų Valakampiuose – valgykla už 100 tūkst. litų ir džiovykla – už 15 tūkst. litų.

Taip pat ir gausybė šimtais ir dešimtimis tūkstančių litų įvertintų gyvenamųjų bei negyvenamųjų pastatų, įvairiausių pavėsinių ir nebenaudojamų ūkinių statinių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra