Šildymo kaina Vilniuje: vilniečiai mokės daugiau nei kauniečiai (papildyta) Pereiti į pagrindinį turinį

Šildymo kaina Vilniuje: vilniečiai mokės daugiau nei kauniečiai (papildyta)

2009-08-27 23:47
Šildymo kaina Vilniuje: vilniečiai mokės daugiau nei kauniečiai (papildyta)
Šildymo kaina Vilniuje: vilniečiai mokės daugiau nei kauniečiai (papildyta) / BFL nuotr.

Nuo spalio vilniečiams šildymas be PVM kainuos daugiau nei 19 ct/kWh, nors Vilniaus miesto valdžia tikėjosi išsiderėti apie 18 ct/kWh tarifą. Kainos sumažinti nepavyko, o kiek tiksliai kainuos šildymas paaiškės tik rugsėjį, kuomet bus žinoma tiksli dujų kaina.

Vilniečiai mokės daugiau nei kauniečiai

Vakar Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) paskelbė neleidžianti dalies „Vilniaus energijos“ nuostolių padengti iš bendrovės gauto pelno, nes tai prieštarauja šalyje galiojantiems įstatymas.

Iki vakar vakaro tikėtasi, kad bendrovės šiemet patirtą 118 mln. litų nuostolį būtų galima sumažinti 12 mln. litų. Tai – „Vilniaus energijos“ pusė pelno, gauto naudojant ekologinį kurą šilumos energijai gaminti. Paaiškėjo, kad tokia kompensacija būtų neteisėta. Kompensacija būtų sumažinusi šilumos kainą vilniečiams 1 ct/kWh.

„Vilniaus energijos“ Komercijos direktorius Rimantas Germanas šiandien ryte pasitarime Vilniaus miesto savivaldybėje paskelbė, kad vilniečiai už šilumą mokės kiek daugiau nei 19 ct/kWh be 9 proc. PVM. Tuo tarpu kauniečiai už šildymą artėjantį sezoną mokės 18,84 ct/kWh be PVM, Klaipėdos gyventojai -  18,24 ct/kWh be PVM. Tikslesnius šilumos kainos skaičiavimus R.Germanas pažadėjo paskelbti po pietų.

Atpiginti šilumos nepavyks

Vilniaus vicemeras Romas Adomavičius tikino apgailestaująs, kad vilniečiams būtinoji paslauga kainuos daugiau, nei kitų didžiųjų miestų gyventojams. Jis pasiūlė „Vilniaus energijos“ atstovams patiems savavališkai pritaikyti kompensaciją ir taip vilniečiams taikytiną šildymo tarifą prilyginti kitų miestų kainoms. „Vilniaus energijos“ Komercijos direktorius atsakė, kad tai – neįmanoma.

„Mes apie tai galvojome, bet tai realiai neįgyvendinama. Įsivaizduokite, mes siunčiame vartotojams sąskaitas, kuriose įrašytas tarifas neteisėtas. Jeigu mes susigalvotume savo kompensacijos dydį, mažesnį nei 118 mln. litų, jis neturėtų teisinio pagrindo. Reiškia – ir sąskaita bus neteisėta“, - aiškino R.Germanas.

Vilniaus miesto valdžia, rugsėjį taryboje ketinanti tvirtinti naują šilumos kainą sostinės gyventojams, galėtų pati savavališkai sumažinti tarifą iki 18 ct/kWh ir tokį teikti tvirtinti VKEKK. Tačiau R.Germanas to daryti taip pat nerekomenduoja.

„Tai gyventojams sukels daugiau rūpesčių. Komisija lieps tą klaidą per mėnesį ištaisyti, o kol ji bus taisoma – prasidės šildymo sezonas ir gyventojai už šildymą mokės daugiau nei galėtų – 24,59 ct/kWh. Dabar kaina gali būti apie 21 ct/kwh“, - pabrėžė R.Germanas.

Pastarąjį sezoną vilniečiai už šildymą mokėjo 22,56 ct/kWh.

Dėl kainos kaltas J.Imbrasas?

Posėdžio metu daug kritikos buvo išsakyta tiek ankstesnei Vilniaus miesto valdžiai, tiek VKEKK. R.Germanas posėdžio metu sarkastiškai mestelėjo, kad už didesnę šildymo kainą turėtume būti „dėkingi“ buvusiam Vilniaus merui Juozui Imbrasui. Esą šis dėjęs visas pastangas, kad tik žiemą „Vilniaus energijai“ nebūtų leista padidinti šilumos kainos dar 1,5 karto. Kadangi kaina liko ta pati – 22,56 ct/kWh, „Vilniaus energija“ ir patyrė minėtus 118 mln. litų nuostolių.

„Jei butų tada pakeista kaina, dabar vilniečiams tarifas už šildymą būtų ne 19, o 15 ct/kwh“, - sakė R.Germanas.

Buvęs Vilniaus meras, dabar europarlamentaras Juozas Imbrasas trečiadienį sakė esąs įsitikinęs, kad už šilumos kainų skaičiavimo formuluotės slypi šilumą tiekiančios bendrovės „Vilniaus energija“ siekis dar centu kitu kilstelėti paslaugos kainą.

Portalas primena, kad VKEKK žiemą atsisakė kelti 1,5 karto šilumos kainą vilniečiams, net tai būtų buvęs jau antras kainos koregavimas per metus. Mat pernai liepą kaina už šildymą jau buvo padidinta 1,5 karto.

„Vilniaus energijos" ekpertų skačiavimais, kitą sezoną vilniečiai už šilumą greičiausiai mokės 19,26 ct/kWh be PVM arba beveik 21 ct/kWh su mokesčiais. Tiesa, R.Germanas pabrėžė, kad tikslesnė kaina paaiškės tik rugsėjo 13 dieną, kuomet bus žinoma tiksli dujų kaina.

VKEKK pirmininko pavaduotojas Danas Janulionis:

„Vilniaus energija“ patyrė 118 mln. litų nuostolių, nes nebuvo antrą kartą per metus koreguota šilumos kaina. Taip nutiko ir kitose Lietuvos įmonėse, kurių tiekiamos paslaugos tarifas nepakito. Tuo tarpu Kauno, Klaipėdos, Panevėžio šilumos tiekėjai jokių nuostolių nepatyrė, nes jų kaina net tris kartus buvo koreguota, o Vilniuje – tik vieną.

Kainą įstatymai tuo metu leido koreguoti du kartus per metus. Antrą kartą „Vilniaus energija“ prašė kainą pakoreguoti vasarį – norėjo ją padidinti dar 50 proc. Tačiau tuo metu į pabaigą ėjo bazinės kainos galiojimas. Ji perskaičiuojama kas penkerius metus. Reiškia, norint keisti kainą reikėjo gauti visus dokumentus ir naujai bazinei kainai perskaičiuoti.

Vienas iš dokumentų, kurie privalomu nustatant bazinę šilumos kainą yra šilumą teikiančios bendrovės investicijų programa ateinantiems penkeriems metams. Tačiau tuo metu, dar valdant Tvarkos ir teisingumo partijai, Vilniaus miesto taryba priėmė sprendimą nederinti investicijų plano. Dėl to mes negalėjome pakoreguoti kainos ir bendrovė patyrė 118 mln. litų nuostolių, kuriuos privalės dabar padengti galutinis vartotojas.

Šiuo metu nustatinėjant naują šilumos kainą Vilniaus miesto vartotojams, į ją bus įskaičiuoti ir nuostoliai. „Vilniaus energija“ paprašė tarifą sumažinti, nuostolius padengiant iš pinigų, surinktų iš elektros vartotojų. Dėl kritusių gamtinių dujų kainų jie už šią paslaugą permokėjo. Tačiau pagal įstatymus ta dalis pinigų kitais metais ir turi būti grąžinta elektros vartotojams – tokia taisyklė. Mes negalėjo sumažinti „Vilniaus energijos“ patirtos nuostolių dalies ir kartu sumažinti šilumos kainos Vilniaus miesto vartotojams.

VKEKK pateikiami preliminarūs šilumos tarifai didžiuosiuose Lietuvos miestuose (su PVM) artimiausiam šildymo sezonui :

Vilniuje – 20,22 ct/kWh
Kaune – 21,05 ct/kWh;
Klaipėdoje – 19,88 ct/kWh;
Šiauliuose – 21,19 ct/kWh;
Panevėžyje – 21,35 ct/kWh.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra