Šiluma ir karštas vanduo vilniečius pasiekia apie 750 km ilgio požeminiais vamzdynais. Kai kuriuose rajonuose jų amžius siekia daugiau nei pusšimtį metų, todėl natūralu, kad per tokį laikotarpį jie gerokai susidėvėjo. Tai kelia avarijų riziką, o jų atveju gyventojai kuriam laikui gali likti be karšto vandens ar šildymo net ir šaltuoju metų laiku.
„Senamiestyje, Naujamiestyje, Karoliniškėse, Viršuliškėse, Pilaitėje esami šilumos tiekimo tinklai susidėvėję, vamzdynų šilumos izoliacija praradusi savo savybes, o plieniniai vamzdžiai pažeisti išorinės ir vidinės korozijos. Tokių tinklų eksploatavimas lemia didesnius šilumos nuostolius į aplinką, išauga avarijų šilumos tinkluose tikimybė“, – sako VŠT Perdavimo tinklo direktorius Algimantas Sadauskas.
Didžiausias etapas daugiamečiame Vilniaus naujinimo projekte
Pernai sėkmingai rekonstruoti vamzdynai Naujamiestyje ir Užupyje, o šiemet atliekamų darbų apimtis – didžiausia visame bendrovės investiciniame projekte. Į rekonstrukcijos darbus investuojama 11 mln. eurų, kurių 45 proc. sudaro Europos Sąjungos parama. Naujieji vamzdžiai turi geresnę šilumos izoliaciją, dėl to yra efektyvesni, reikalauja mažiau priežiūros, turi sistemas, leidžiančias nustatyti vamzdžio pažeidimus ar atsiradusius defektus.
Dabar atėjo laikas ir nematomam Vilniui, kuriuo į mūsų namus keliauja šiluma ir karštas vanduo.
„Viskam reikia priežiūros, rūpesčio ir atnaujinimo. Dabar atėjo laikas ir nematomam Vilniui, kuriuo į mūsų namus keliauja šiluma ir karštas vanduo. Suprantame, kad tai gali sukelti vienkartinių nepatogumų, tačiau rekonstrukcijos rezultatai vilniečiams bus naudingi dešimtis metų“, – sako A. Sadauskas.
Ši rekonstrukcija – tai dar 2019 m. startavusio projekto dalis, tačiau savo mastu tai didžiausias etapas, kuris tęsis iki pat rudens. Rekonstrukcijos darbai gali būti atliekami tik šiltuoju metu, pasibaigus šildymo sezonui, tad laiko limitas yra labai ribotas.
Bus pakeista daugiau nei 5,2 km susidėvėjusių vamzdžių
Vamzdynų rekonstrukcijos darbai bus atliekami penkiose Vilniaus vietose. Senamiesčio Vokiečių gatvėje bus atnaujinama 833 m šiluminės trasos, o naudą pajaus beveik 9 tūkst. gyventojų. Tai vieni seniausių vamzdynų Vilniuje, kurie naudojami dar nuo 1961 m. Laisvės prospekte (Viršuliškės) bendrovė rekonstruos 906 m trasos, kuria į gyventojų namus keliauja šiluma ir karštas vanduo. Šios dalies atnaujinimas bus naudingas kiek daugiau nei 13 tūkst. klientų.
Darbai bus atliekami ir L. Asanavičiūtės gatvėje (Karoliniškės). Čia bus atnaujinami 790 m trasos, o šių darbų naudą pajus beveik 18 tūkst. gyventojų. Net 1 406 m modernių vamzdynų bus paklota T. Ševčenkos ir Vingrių gatvėse (Naujamiestis), todėl teigiamus pokyčius pajus 26 tūkst. gyventojų. Pilaitės prospekte bus tiesiamas naujas rezervinis vamzdis (1 349,56 m), nes dabartiniai vamzdžiai eksploatuojami nuo 1989 m. ir yra vieninteliai jungiantys miesto tinklą su Pilaitės rajonu.
Prašoma gyventojų kantrybės
Tokios didžiulės rekonstrukcijos gyventojams sukels laikinų nepatogumų, nes keičiamos trasos yra požeminės, vadinasi, bus vykdomi kasimo darbai.
„Suprantame, kad gyventojai dėl rekonstrukcijų patiria tam tikrų apribojimų ir nepatogumų, kurie vargina. Vis dėlto jie laikini, o rekonstruojamų trasų amžius labai didelis, būklė prasta. Iš anksto atsiprašome ir labai tikimės supratingumo bei kantrybės“, – sako VŠT Klientų aptarnavimo direktorius Laurynas Jakubauskas.
Ant dalies atnaujinamų požeminių trasų auga medžiai ir želdiniai, dėl kurių išsaugojimo šiuo metu tariamasi su specialistais. Bendrovės atstovai patikina, kad bus dedamos visos pastangos, kad didžioji dalis medžių būtų išsaugota.
„Mums, kaip ir daugeliui vilniečių, rūpi aplinka, kurioje gyvename, todėl norime, kad Vilnius ir toliau išliktų žaliausias Europos miestas. Ieškome modernių būdų, kaip išsaugoti ant šiluminių trasų augančius medžius“, – sako L. Jakubauskas.
Svarbu aplinkai
Šilumos tinklo rekonstrukcija yra itin svarbi aplinkosauginiu aspektu. Per senus vamzdynus spinduliuojanti šiluma prisideda prie šiltnamio efekto didinimo. Sudeginama daugiau kuro šilumai pagaminti, tačiau dalis šilumos tiesiog nepasiekia klientų namų dėl senų vamzdžių.
Atlikus visas šią vasarą numatytas rekonstrukcijas, šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas į aplinką sumažės 638,45 t per metus. Šilumos tiekimo patikimumas išaugs, o avarijų rizika sumažės net 76 459 vartotojams. Dėl atliktos rekonstrukcijos 3599,81 MWh per metus sumenks ir šilumos nuostoliai.
VŠT klientams primena, kad apie karšto vandens išjungimus dėl vykdomų rekonstrukcijų ar hidraulinių bandymų galima sužinoti bendrovės svetainėje (www.chc.lt). Norintiems iš anksto individualiai gauti SMS žinutes ir elektroninius laiškus apie kiekvieną planuojamą išjungimą, kviečiame VŠT savitarnoje pateikti savo kontaktus.
Taip pat VŠT primena, kad drenuojant trasas įvairiose miesto vietose visą vasarą bus galima pastebėti žaliai dažytą termofikacinį vandenį, kuris nuolat cirkuliuoja miesto tinkle. Termofikacinis vanduo dažomas nekenksmingais, sveikatai ir aplinkai draugiškais dažais, ieškant defektų namų šilumokaičiuose, todėl jo išsigąsti nereikėtų.
Naujausi komentarai