Vilniaus miesto savivaldybei siūloma per 10 metų išpirkti apie 800 pastatytų, tačiau iki šiol neparduotų butų. Pavertusi juos socialiniu būstu miesto valdžia jau šiemet galėtų apgyvendinti iki tūkstančio socialiai remtinų vilniečių.
Pagalba statybų vystytojams
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) Vilniaus valdžiai pasiūlė išpirkti nekilnojamojo turto bendrovių sostinėje pastatytus butus. Šios, prasidėjus ekonominei krizei, neįstengia parduoti visų pastatytų būstų ir dėl to patiria nuostolių.
LNTPA pirmininkės Dalios Bardauskienės teigimu, šiuos tuščius butus būtų galima paversti socialiniu būstu. Juos išpirkusi miesto valdžia bent iš dalies išspręstų butų stokos problemą, o kartu pagerintų ir nekilnojamojo turto bendrovių ekonominę padėtį.
Vakar savivaldybės vadovams pateikti preliminarūs nekilnojamojo turto sostinėje duomenys. Kol kas siūloma išpirkti tik apie 400 tuščių 1–3 kambarių butų Perkūnkiemyje bei Gabijos ir Vydūno gatvėse. Nustatyta ir preliminari butų kaina: apie 3,5 tūkst. litų už 1 kv. m. Iš viso mieste pūpso apie 700–800 neparduotų būstų, kuriais galėtų pasinaudoti socialiai remtini asmenys.
Atsikratytume dirbtinų "getų"
Pasitarime dalyvavęs LNTPA valdybos narys Arvydas Avulis pabrėžė, kad projektas ne tik ekonomiškai, bet ir socialiai gali būti naudingas. Esą, bendrovių siūlomi butai nėra sukoncentruoti vienoje miesto dalyje, o išskaidyti po įvairius sostinės rajonus. Socialiai remtini asmenys, apgyvendinti namuose su ekonomiškai geriau gyvenančiais vilniečiais, būtų lengviau integruojami į visuomenę.
A.Avulis atkreipė valdžios dėmesį, kad socialiai remtinų asmenų koncentravimas į tam tikrus "getus" gali atnešti žalos valstybei.
"Kai kritinė masė susitelkia vienoje vietoje, susiformuoja atskira kultūra ir įstatymai. Galiausiai tos masės nebegalima sukontroliuoti. Prancūzijoje buvo socialiai remtinų asmenų kvartalai, prieš kuriuos Vyriausybė pasirodė bejėgė. Dėl padidėjusios socialinės įtampos tie asmenys ėmė siautėti, per parą sudegino apie tūkstantį automobilių. Policija bejėgė, karinės jėgos prieš juos panaudoti negalima, nes yra žmogaus teisės", – pavyzdžiais iliustravo A.Avulis.
Stabdo skylėtas biudžetas
Savivaldybė į pasiūlymą žvelgia palankiai, tačiau galutinio sprendimo priimti neskuba. Pirmiausia valdžią stabdo finansavimo klausimas. Mat apie 400–800 butų siūloma išpirkti per 10 metų. Miesto valdžia, norėdama jau šiemet į butus įkelti pirmuosius naujakurius, turėtų iki metų pabaigos sumokėti apie 16 mln. litų.
Kadangi miesto ižde tiek lėšų nėra, būtina prašyti Vyriausybės pagalbos. Šioji, pagal socialinio būsto plėtros programą, yra numačiusi sostinei šiemet skirti apie 13 mln. litų. Miesto valdžiai reikėtų pridurti dar 3 mln. litų, kuriuos tikimasi atrasti biudžete.
Tačiau 16 mln. litų – tik pradinis įnašas. Norėdama perpirkti pastatytus būstus, miesto valdžia privalo užsitikrinti finansavimą iš Vyriausybės ateinantiems 10 metų. Kasmet preliminariai reikėtų sumokėti po 10–16 mln. litų. Konkrečią kainą parodytų viešasis pirkimas.
"Mums socialinio būsto reikia jau dabar, bet yra kainos klausimas. Finansavimą reikia užsitikrinti ne tik šiemet, bet visiems ateinantiems 10 metų. Savivaldybė gali šiek tiek prisidėti iš savo biudžeto, bet visos sumos padengti neįstengs. Tik tuo atveju, jeigu Vyriausybė sutiktų paremti projektą, mes per tris mėnesius galėtume pravesti konkursą ir nupirkti butus už mažiausią kainą. Jau rudenį galėtume apgyvendinti pirmuosius naujakurius, apie tūkstantį asmenų", – tikino Vilniaus meras Vilius Navickas.
Mero susitikimas su LNTPA nariais ir Vyriausybės atstovais turėtų įvykti kitą savaitę. Vilties teikia Vyriausybės patvirtinta socialinio būsto plėtros programa, kuri bus įgyvendinama iki 2020 m. Pagal ją nacionalinė valdžia įpareigota kasmet savivaldybėms pervesti tam tikrą dalį lėšų socialinio būsto plėtrai. Kasmet pervedama vis didesnė suma. Šiemet Vilniui ketinama skirti apie 13 mln. litų iš numatytos 75 mln. litų bendros sumos. Tikėtina, kad kitais metais atriekiama dalis bus keliais mln. litų didesnė.
Nenori praleisti progos
Vis dėlto savivaldybė rankų nenuleidžia. Per šį mėnesį tikimasi susitarti su Vyriausybe dėl finansavimo ir miesto taryboje patvirtinti LNTPA pasiūlymo pagrindu parengtą projektą. Anot vicemero Romo Adomavičiaus, ne dažnai pasitaiko proga, kai per vienus metus miesto valdžia gyventojams gali skirti iki tūkstančio socialinių būstų. Dažniausiai per metus savivaldybė apgyvendina vos kelias dešimtis naujakurių, o prašymų socialiniam būstui gauti šiandien yra iki 5 tūkst.
"Būstai siūlomi už tokią žemą kainą, už kokią vargu ar kada nors dar galėsime įsigyti. Tikėtina, kad po metų kitų būsto kainos ims kilti. Be to, nors butus išpirktume tik per 10 metų, jau šiemet galėtume įkelti apie tūkstantį socialiai remtinų gyventojų. Įsivaizduokite, tas, kuris šiandien eilėje yra 800-asis, galėtų ne po 10 metų, o jau šiemet gauti butą. Galiausiai parėmę verslo bendroves užsitikrintume ir stabilesnį gyventojų pajamų mokesčio surinkimą į miesto biudžetą. Visokeriopa nauda", – reziumavo R.Adomavičius.
Naujausi komentarai