Pereiti į pagrindinį turinį

Tarp įmonės ir gyventojų – rietenos dėl dūmų: uždrausti rūkyti gali net privačiame sklype?

2024-12-08 23:50
LNK inf.

Greta gyvenamojo namo įsikūrusios įmonės darbuotojai kasdien į lauką išeina parūkyti. Tačiau kaimynai neapsikentė skleidžiamais rūkalų dūmais. Teigė, kad visi dūmai patenka į jų namo teritoriją, todėl nusprendė kreiptis į teismą, praneša LNK.

freepik nuotr. ir LNK stop kadras

Rūkymo pertraukėlei skirta pavėsinė – kiek daugiau nei du metrus nutolusi nuo kaimynų sklypo ribos. Pirmosios instancijos teismas nusprendė – to pakanka, kad dūmai patektų ne tik į kaimynų sklypą, bet ir į namus.

Nors įmonė rūkymo vietą atitolino, teismas įpareigojo padengti kaimynų bylinėjimosi išlaidas. „Mes su tokiu traktavimu tikrai nesutinkame, nes, tokiu atveju, kiekvienas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris turi žemės sklypą ir rūko jame arba kepa kažką, arba kūrena, tai jau yra pažeidėjas“, – sakė „Fastlink“ direktoriaus pavaduotojas Denis Savrackij.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Po kelerių metų nesutarimų byla pasiekė Aukščiausiąjį Teismą. Jis konstatavo – kaimynų privataus gyvenimo teisės galėjo būti pažeistos, nes dūmai sklinda reguliariai, o rūko ne po vieną asmenį.

„Rūko žmonių grupės: po tris, šešis žmones. Rūkymas vyksta visu darbo dienos metu. Neretai rūkymas vyksta ir po darbo valandų, kai tame žemės sklype yra organizuojami kažkokie renginiai“, – kalbėjo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) advokatas Antanas Simniškis.

Anot įmonės, tai – išskirtiniai atvejai. „Būna, kad pas mus atvažiuoja tam tikri partneriai iš kitų šalių. Pavyzdžiui, Lenkijos, Estijos, Latvijos. Jeigu partneriai rūko, tai ką mes jiems pasakysime, kad: „Atsiprašome, čia, pas mus negalima rūkyti“. Juolab, kad yra rūkymo vieta. Natūraliai, vienas kitas žmogus gali išeiti“, – įsitikinęs įmonės atstovas.

Kaltinimai, kaip teigia, nepagrįsti. Nuotraukos, kurias kaimynai pateikė kaip įrodymą, neišsamios. Tai prieš dvejus metus patvirtino ir Apeliacinis Teismas. O bylinėjimosi išlaidas šįkart padengti turėjo kaimynai. Vis dėlto, Aukščiausiojo Teismo sprendimu, į situaciją nepakankamai įsigilinta.

„Kasacinio Teismo nuomone, tokios apeliacinės instancijos teismo išvados yra padarytos neištyrus ir neįvertinus visų byloje surinktų įrodymų, nes byloje įvairių įrodymų buvo pakankamai daug“, – detalizavo LAT advokatas.

Kokių – neatskleidžia. Bylą apeliaciniam teismui nurodė nagrinėti iš naujo, nes, tikina, svarbu įvertinti ir rūkalų dūmų poveikį sveikatai. Į kaimynų pusę čia stoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Tabako dūmuose yra labai daug toksinių medžiagų, iš kurių net 70 pasižymi vėžį sukeliančiomis savybėmis.

„Tabako dūmuose yra labai daug toksinių medžiagų, iš kurių net 70 pasižymi vėžį sukeliančiomis savybėmis“, – teigė NVSC Sveikatos apsaugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė.

Specialistė sako, visiškai realu, kad rūkalų dūmai, o su jais ir žalingos medžiagos patenka į kaimynų sklypą. „Jei už dviejų metrų kažkas rūko ir į jus pučia vėjas, tai turbūt visi užuos. Vienus galime užuosti, kitų ir neužuodžiame. Tuos, kurių neužuodžiame, nuneša ne tik du metrus. Nuneša ir 20 ir 30 metrų“, – pastebėjo NVSC Sveikatos apsaugos kontrolės skyriaus vedėja.

Advokatas Paulius Galubickas sako, kad tiesos galima įžvelgti abejose pusėse. Viena vertus, nuosavame sklype rūkyti niekas nedraudžia. Tačiau kaimynai taip pat turi teisę į švarią, sveiką aplinką. Sprendimas, anot jo, gali būti netikėtas kažkuriai pusei.

„Bylinėjimasis yra brangus dalykas ir kiekvienas eidamas į teismą turėtų įsivertinti savo finansines galimybes – kas būtų tuo atveju, jeigu pralaimėtų bylą“, – akcentavo jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Kira

Paskaičius straipsnį, susidaro įspūdis, kad minėtoje įmonėje nieko nedirbama, o visą dieną rūkoma. O baigus darbą, niekas neina namo, o vis dar rūko.
3
0
Kaimynas

Nieko kvailesnio ir sugalvoti nebagali. Mano sklypas ka noriu ta darau. Nors meslo uzsivesiu visa sklypa. Dabar prasides karuseles, nenoriu matyti kaimyno bobos su trusikai, nenoriu uostyti saslyku ir pasaka begalo...
2
-2
Magyla

Jau gana rūkaliai visus aplinkinius dusino, dabar laikas dusinti juos pačius. Skirtumas tiktai toks, kad rūkaliai mus dusino kenkdami mūsų sveikatai, o mes juos dusiname linkėdami jiems tiktai gero - puikios sveikatos ir pilnesnės piniginės.
5
-1
Visi komentarai (7)

Daugiau naujienų