Pereiti į pagrindinį turinį

Teks keisti laivavedžių dokumentus

2024-11-09 18:00

Prieš pasikeičiant vadovybei Susisiekimo ministerija dar rengiasi priimti naują pramoginių laivų laivavedžių dokumentų keitimo tvarką.

Žavesys: plaukimas nedideliu pramoginiu laivu yra malonus, nors laivavedžio dokumentų įsigijimo tvarka ir griežtėja.
Žavesys: plaukimas nedideliu pramoginiu laivu yra malonus, nors laivavedžio dokumentų įsigijimo tvarka ir griežtėja. / V. Matučio nuotr.

Variklių galia ir rajonai

Rengiamas susisiekimo ministro įsakymas dėl pramoginių laivų laivavedžių rengimo, kompetencijos įgijimo, kvalifikacijos dokumentų išdavimo, paėmimo ir grąžinimo nuostatų.

Nebetinkamais pripažįstami iki 2004 m. liepos 11 d. išduoti dokumentai, kuriais suteikiama teisė valdyti motorinius pramoginius laivus.

Iš dalies keisti šiuos dokumentus įgalioja Jungtinių Tautų Organizacija. Jos Vidaus transporto komitetas yra patvirtinęs naują pramoginių laivų kvalifikacijos standartą.

Pramoginiai laivai pagal Jungtinių Tautų Organizacijos standartą suskirstyti pagal variklių galingumą nuo 50 AG iki 150 AG. Paskutinė kvalifikacija – virš 150 AG ir daugiau. Taip pat suskirstyti ir plaukiojimo rajonai – vietiniai, jūros priekrantės vandenų ir tarptautiniai.

Iki 2004 m. tokio suskirstymo nebuvo. Todėl 20 metų senumo dokumentai tampa nebereikalingi. Laivavedžiai juos privalės pasikeisti, antraip valdyti laivo jau nebegalės.

Čia yra panašumo su vairuotojų pažymėjimais – prigalvojama vis daugiau naujų kategorijų. Kiekviena iš jų reiškia naujus kursus, egzaminus, papildomus pinigus.

Laivavedyboje senieji kvalifikaciniai dokumentai kol kas keičiami be papildomų egzaminų. Už paties dokumento išdavimą greičiausiai teks papildomai susimokėti pagal numatytus valstybės įkainius.

Dokumentų keitimo vajus

Pramoginių laivų laivavedžių senųjų dokumentų keitimo vajus dar tik prasideda. Dabar nebegalioja ir būtina pasikeisti iki 2004 m. liepos 11 d. išduotus dokumentus.

Pramoginėje laivavedyboje daugėja panašumo su vairuotojų pažymėjimais – prigalvojama vis daugiau naujų kategorijų.

Kitas keitimo vajus apims laikotarpį nuo 2004 m. liepos 11 d. iki 2016 m. balandžio 30 d. Šiuos motorinio pramoginio laivo laivavedžių tarptautinius dokumentus reikės pasikeiti iki 2026 m. gegužės 1 d.

Keitimo priežastis ta pati – dokumentai nebeatitinka Jungtinių Tautų Organizacijos priimtų tarptautinių standartų.

Lietuvos laivavedžiai yra tarsi ir nusivylę. Kai susisiekimo ministru tapo Laisvės partijos atstovas, buvo viliamasi, kad kaip su jų deklaruojamu lengvų narkotikų legalizavimu, taip ir su pramogine laivyba bus atleisti biurokratijos varžtai.

Nieko panašaus neįvyko. Įvestas griežtinimas aiškinant, kad to reikalauja įvairios tarptautinės organizacijos. Įvairaus lygio Lietuvos valdininkai ypač lengvai išmoko perrašinėti ir į nacionalinę teisę perkelti tarptautinių dokumentų nuostatas.

Tam nereikia ir ypatingo išmanymo – svarbu, kad ministerijos techninės tarnybos tiksliai išverstų tai, kas tarptautiniuose dokumentuose įrašyta.

Ilgėjantis kursų laikas

Kai kurie laivavedžiai jau juokauja, kad pramoginės laivybos dokumentų įsigijimo tvarka vis griežtinama ir griežtinama. Vykstant tokiam procesui greitai lengviau bus įsigyti laivą nei išklausyti kursus, išlaikyti egzaminus ir gauti pramoginio laivo laivavedžio diplomą.

Gali būti ir taip, kad kaip jūrinio laivo valdyme, taip ir pramoginėje laivyboje reikės eiti vis ilgiau besitęsiančius mokslus.

Jau dabar numatyta, kad, priklausomai nuo laivo kategorijos ir plaukiojimo rajono, laivavedžių kursai gali trukti nuo 55 iki 86 valandų.

Netgi vidaus ir jūrinio rajono pramoginio laivo laivavedžio kvalifikacijos tobulinimui numatytos 36 valandos.

Didesnė to laiko dalis skiriama ne praktiniam laivo valdymui, o klasės kėdės trynimui išklausant teoriją. Po tokių kursų nėra nieko nuostabaus, kad su praktinėmis kliūtimis susidūręs vakarykštis studentėlis tą teorinį kalimą jau yra užmiršęs.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Juozas 1

Na va, p.so automobilininkus, dabar eilė atėjo laivų vairuotojams, po to eilė ateis orlaivių vairuotojams ir t.t. dokumentų spausdinimo biznis klesti !!!
2
0
Juozas

Kursų trukmė vidaus vandenų ir jūrų plaukiojimui sutrumpės nuo 140 iki 86 valandų. Atitikamai sumažės ir kitų kursų mokymo laikas.
0
-1
Vilkas Larsenas

Ar zinote, kad Lietuvos laivuose dirba ruskijos pilieciai-orkai? Savi sedi be darbo, o fasistus ima dirbti i Lietuvos laivus.
2
-7
Visi komentarai (4)

Daugiau naujienų