Gruzija žada atvirumą fotoreporterių byloje Pereiti į pagrindinį turinį

Gruzija žada atvirumą fotoreporterių byloje

2011-07-14 19:16
Gruzija žada atvirumą fotoreporterių byloje Gruzija žada atvirumą fotoreporterių byloje Gruzija žada atvirumą fotoreporterių byloje Gruzija žada atvirumą fotoreporterių byloje Gruzija žada atvirumą fotoreporterių byloje Gruzija žada atvirumą fotoreporterių byloje Gruzija žada atvirumą fotoreporterių byloje Gruzija žada atvirumą fotoreporterių byloje Gruzija žada atvirumą fotoreporterių byloje Gruzija žada atvirumą fotoreporterių byloje

Gruzija trečiadienį pažadėjo laikytis "kuo didžiausio atvirumo" trijų Gruzijos fotoreporterių, kaltinamų šnipinėjimu Rusijai, byloje.

Prezidento Michailo Saakašvilio asmeninį fotografą Iraklijų Gedenidzę ir jo žmoną Natiją, kuri taip pat yra fotožurnalistė, Europos fotoagentūros EPA ir Amerikos "Associated Press" fotokorespondentus Zuarabą Kurcikidzę ir Šachą Aivazovą, taip pat "Associated Press" neetatinį koresondentą Georgijų Abdaladzę Kontržvalgybos departamento darbuotojai areštavo praėjusią savaitę.  

Š.Aivazovas praėjusį ketvirtadienį po apklausos buvo paleistas į laisvę. Krata buvo padaryta ne tik jo bute, bet ir "Associated Press" biure.

Šeštadienio naktį Natija Gedenidzė buvo paleista už 10 tūkst. larių (6 tūkst. dolerių) užstatą, kitiems buvo pateikti oficialūs kaltinimai šnipinėjimu, o Z.Kurcikidzė buvo pavadintas Rusijos Federacijos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos agentu, kuriam I.Gedenidzė ir G.Abdaladzė neva perdavinėjo slaptą informaciją.

Tbilisio miesto teismas paskyrė kardomąją priemonę - kardomąjį kalinimą dviem mėnesiams, visa byla buvo įslaptinta.

"Aš galiu jums pasakyti, kad 95 proc. būsimojo teismo proceso bus atviri visuomenei", - sakė trečiadienį grupei žurnalistų Gruzijos vidaus reikalų ministras Vano Merabišvilis.

Žiniasklaidos priemonių  ir nevyriausybinio sektoriaus atstovai Gruzijoje rengia protesto akcijas, reikalaudami išslaptinti bylą.

Trečiadienį grupė vietos žiniasklaidos priemonių ir nevyriausybinių organizacijų atstovų susitiko su VRM vadovu, kuris pažadėjo kuo didžiausią atvirumą byloje, bet atsisakė paleisti fotoreporterius pagal laidavimą.

Tuo tarpu Rusija apkaltino Gruzijos valdžią kurstant antirusišką isteriją.

Per pastaruosius trejus metus Gruzijoje buvo areštuoti keliasdešimt žmonių pagal įtarimą šnipinėjimu Rusijai po penkių dienų karo 2008 metų rugpjūtį dėl sukilusio Gruzijos  regiono - Pietų Osetijos.

"Tai ne isterija. Mes turime (jų kaltės) įrodymų... Ne paslaptis, kad specialiosios tarnybos Maskvoje dirba prieš mus", - sakė V.Merabišvilis.

Darbas Vyriausiajai žvalgybos valdybai

V.Merabišvilis pranešė žurnalistams, kad visi trys fotoreporteriai dirbo Vyriausiajai žvalgybos valdybai nuo 2004 metų.

Kaip įrodymą jis pateikė sąrašą skambučių iš neva priklausančio EPA korespondentui Z.Kurcikidzei telefono į dviejų VŽV karininkų, kurie Gruzijoje buvo apkaltinti šnipinėjimu, telefonus.

Pasak ministro, I.Gedenidzė ir G.Abdaladzė, kuris dirbo antrosiose pareigose pagal sutartį kaip Gruzijos URM fotografas, neva perdavė Vyriausiajai žvalgybos valdybai per Z.Kurcikidzę ir tiesiogiai slaptą informaciją apie Gruzijos prezidento važiavimo maršrutus, taip pat jo susitikimų tvarkaraštį.

Šeštadienį per televiziją buvo parodytas I.Gedenidzės prisipažinimas. Jis sakė, kad perduodavo Z.Kurcikidzei slaptą informaciją.

V.Merabišvilis pažymėjo, kad agentūra EPA niekaip nesusijusi su šia byla.

"Aš galiu pasakyti, kad Z.Kurcikidzė niekaip nesinaudojo bendrove EPA, kuriai dirbo, arba kuriais nors  jos darbuotojais savo šnipinėjimo veikloje", - sakė Gruzijos VRM vadovas.

"EPA visiškai nesusijusi su šia byla", - pridūrė jis.

V.Merabišvilis taip pat atmetė spėliones, kad fotoreporteriai galėjo būti "nubausti" už savo profesinę veiklą, visų pirma už tai, kad jie išplatino tarptautinėse žiniasklaidos priemonėse nuotraukas apie opozicijos mitingo Tbilisyje gegužės 26 dieną išvaikymą.

"Iš tiesų kvaila manyti, kad mes nubaudėme šiuos fotografus už jų profesinę veiklą, ar tai būtų jų fotografijos iš gegužės 26 dienos mitingo, ar dar kas nors", - sakė ministras.  

G.Abdaladzė pareiškė panašią nuomonę laiške, perduotame per advokatus vietos žiniasklaidos priemonėms.

Jo advokatas sakė agentūrai "Reuters" trečiadienį, kad Z.Abdaladzė vakar nutraukė bado streiką, pradėtą tada, kai buvo areštuotas.

Nei G.Abdaladzė, nei Z.Kurcikidzė savo kaltės nepripažįsta. Jeigu jų kaltė bus įrodyta, visiems trims gresia laisvės atėmimas nuo 8 iki 12 metų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra