Europos kosmoso agentūros (ESA) trečiadienį iš savo kosmodromo Prancūzijos Gvianoje pirmąkart paleistas eksperimentinis erdvėlaivis tekštelėjo į vandens paviršių Ramiajame vandenyne planuotu laiku – po 100 minučių trukusio skrydžio, per kurį buvo išbandytos pagrindinės grįžimo į žemę technologijos, pranešė ESA.
„Misija pasiekė pabaigą pagal planą ... negalėjo būti geriau“, – džiaugėsi ESA generalinis direktorius Jeanas-Jacques Dordainas (Žanas Žakas Dordenas) tiesiogiai interneto vaizdo ryšiu.
Misijos pareigūnai, džiaugdamiesi sėkme, glebėsčiavosi.
Raketa, nešanti automobilio dydžio ESA erdvėlaivį „Intermediate eXperimental Vehicle“ (IXV), startavo 13 val. 40 min. Grinvičo (15 val. 40 min. Lietuvos) laiku .
Šis išbandymas reiškia pirmąjį žingsnį Europos strategijoje – tapti elitinio valstybių klubo nare, galinčia leisti į kosmosą erdvėlaivius ir saugiai juos sugrąžintui į Žemę.
IXV yra panašus į JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) „Space Shuttle“ tipo erdvėlaivius, kurių 30 metų vykdyta eksploatacija buvo baigta 2011-aisiais, taip pat į erdvėlaivį „Dream Chaser“, kuriamą JAV bendrovės „Sierra Nevada Corp.“
Tačiau eksperimentinis Europos aparatas skiriasi nuo minėtų sistemų tuo, jog yra besparnis.
Praskriejęs suborbitine trajektorija IXV nukrito į vandenyną rajone, esančiame maždaug už 3 tūkst. kilometrų į vakarus nuo Galapagų salos.
Jį iš vandens iškėlė kranu specialus laivas.
„Misija dar nėra baigta, nes dar reikia išnagrinėti visus duomenis, surinktus skrydžio metu“, – sakė J.J.Dordainas.
„Duomenų analizė, visų darbų dalis, bus pradėta netrukus. Darbas bus nelengvas, bet jis turėtų praplėsti žinojimo ribas aerodinamikos, šilumos, valdymo ir navigacijos srityse“, – pridūrė jis.
Naujausi komentarai