Parodoje „Technorama“, kurią organizuoja Kauno technologijos universiteto Nacionalinis inovacijų ir verslo centras (KTU NIVC), pristatytos stotelės kūrėjai – KTU Informatikos fakulteto (KTU IF) jaunieji mokslininkai Kęstutis Valinčius, Mindaugas Jančiukas ir Edvinas Šinkevičius. Jie tvirtino, jog idėja sukurti išmaniąją elektromobilių stotelę kilo jau prieš kelerius metus. Pasak jų, visuomenei būtina žiūrėti į priekį, o elektra varomos transporto priemonės – pasaulio ateitis.
„Elektromobiliais susidomėjau prieš trejus metus, o prieš dvejus įsigijau ir pirmąjį savo elektromobilį. Žinoma, tuomet atsirado poreikis jį kažkur krauti, juk važinėju kasdien iš Marijampolės į Kauną ir atgal. Manau, tada šia idėja užkrėčiau ir savo kolegas“, – teigė K. Valinčius.
„Lietuvoje elektromobilių stotelių nėra daug, ir tai atbaido žmones nuo minties pirkti tokią transporto priemonę. Kiekvienas iškelia sau klausimą, ar galės nuvažiuoti elektromobiliu iki jūros, ar bus kur jį pakrauti?“ – apie visuomenės poreikius sakė M. Jančiukas.
Studentai pasakojo, jog jų tikslas – populiarinti elektra varomas transporto priemones, o kartu ir diegti išmanias jų krovimo stoteles visoje Lietuvoje ir taip užtikrinti žmonėms saugumo jausmą, kad jie be vargo galės nuvažiuoti nuo vieno miesto iki kito.
„Mūsų komanda siekia palengvinti elektromobilių vairuotojų gyvenimą ir padėti suprasti visuomenės poreikius. Paprastai kalbant, stotelė renka duomenis, juos apdoroja ir talpina virtualioje aplinkoje. Surinktą informaciją analizuoja programos, kurios informuoja kaip dažnai yra naudojama stotelė, kokie elektromobiliai ir kiek laiko kraunami. Žinoma, siekdami viską supaprastinti vartotojui šiuo metu testuojame ir mobilią aplikaciją. Ji leis sekti krovimo eigą ir taip planuoti laiką“, – teigė E. Šinkevičius.
Anot jo, jeigu ateityje būtų nuspręsta apmokestinti elektromobilių krovimą, ši aplikacija turės ir tokią funkciją. Taip pat atvykus prie stotelės ji atpažins vartotoją ir pasiūlys poreikius atitinkantį krovimą.
„Įsivaizduokite, jog jūs važiuojate iš Kauno į Molėtus, o iš vakaro nepilnai įkrovėte savo elektromobilį. Mobilioje aplikacijoje galėsite rasti informaciją, kur yra artimiausia elektromobilių krovimo stotelė, kokio ji pobūdžio – greito ar lėto krovimo – ir ar šiuo metu yra naudojama“, – apie mobiliąją elektromobilių aplikaciją pasakojo M. Jančiukas.
Paklausus jaunųjų mokslininkų, kokie „SmartChargeBox“ ateities planai, vaikinai atsakė, KTU „Santakos“ slėnyje atidaryta pirma vieša tokio pobūdžio stotelė, tačiau tai anaiptol ne pirmasis jų pristatytas sprendimas.
„Oficialiai tai pirmoji vieša stotelė, tačiau iki šiol jau aktyviai veikė 5 krovimo taškai skirtinguose Lietuvos vietose. Juos naudojome moksliniams tyrimams, siekdami surinkti kuo daugiau duomenų ir patobulinti sistemą“, – teigė K.Valinčius.
Pasak vaikinų, pirmas žingsnis – elektromobilių krovimo stotelių diegimas Lietuvoje, antras – Baltijos šalys, bendradarbiaujant su tarptautiniu tinklu „KIC InnoEnergy“.
Naujausi komentarai