Anksčiau ornitologų tik retkarčiais pastebėtas užklystantis į Lietuvą kojūkas šią vasarą pirmą kartą čia susisuko lizdą.
Šį pietų kraštų paukštį pastebėjo klaipėdietis biologas Gediminas Gražulevičius.
Ornitologą nustebino tai, kad retas paukštis įsikūrė Klaipėdos rajone netoli Šniaukštų kaimo, kur šiuo metu yra kasami smėlio karjerai.
„Teritorijoje burzgė sunkiasvoriai mechanizmai, jie kasė ir vežė smėlį, tad šių paukščių dėtis lizde, kuris kraunamas ant žemės, galėjo ir žūti“, – sakė Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento vyriausiasis specialistas G.Gražulevičius.
Reto paukščio lizdą ornitologas stebėjo nuo birželio pabaigos iki liepos paskutinių dienų.
„Tai kojūkas, gražus ir retas pietų kraštų paukštis. Perėjimo metu aptikti jį Lietuvoje – tai ornitologinė naujiena. Ir tai yra pirmas kartas mūsų šalyje“, – tikino G.Gražulevičius.
Kojūkai priskirtini tilvikinių paukščių rūšiai, jų snapas ir kojos sudaro didesniąją kūno dalį ir puikiai tarnauja maisto paieškoms bei gynybai.
Lietuvoje šie sparnuočiai buvo pastebėti tik du kartus – 2008 metais Šilutės rajone esančiuose Kintų žuvininkystės tvenkiniuose ir 2011 metais Zarasų rajono Užukaimio kaimo baloje.
Kojūkai gyvena vidutinėse ir žemutinėse platumose – nuo vidutinio klimato zonų iki Viduržemio jūros, stepių ir dykumų zonų, o Vakarų Europoje peri Ispanijoje ir Prancūzijoje.
„Dabar jie jau peri ir Lietuvoje. Manau, tai dėl šylančio klimato, kuris šių paukščių vadoms kuria priimtinas sąlygas“, – sakė G.Gražulevičius.
Atvykėlis paukštelis nustebino ornitologą savo charakteriu. Kojūkai labai aktyviai gynė savo perimvietės teritoriją nuo plėšrūnių nendrinių lingių, besėlinančios artyn lapės, jie užpuolė net ir striksintį per smėlio kalvas karjere pilkąjį kiškį.
Dar viena pietinių kraštų paukščių – europinių juodgalvių kiauliukių – perimvietė šiemet birželį pirmą kartą aptikta Rytų Lietuvoje.
Naujausi komentarai