Pereiti į pagrindinį turinį

Gražuolės Bolinos įkvėpta juvelyrika

2015-11-23 19:52

Jei domina, kuo galbūt galėjo puoštis graikų deivė Bolina, reikėtų užsukti į "Kauno lango" galeriją, kurioje šiuo metu eksponuojama Linos Šiaudvytytės juvelyrikos paroda "Gyvenimo ratas".

Sužavėjusi legenda

Seniai labai seniai tai buvo. Net ne Lietuvoje, Norvegijoje ar Airijoje. Tolimoje Graikijoje gyveno nepaprasto grožio mergina vardu Bolina. Dienų dienas ji leisdavo prie jūros, maudydavosi, dainuodavo ir šokdavo, rinkdavo jūros į krantą išmestas dovanas.

Kartą pamatė Boliną Dievas Apolonas, išsyk įsimylėjo ir pasiūlė gražuolei savo ranką ir širdį. Tačiau laisvė ir jūra Bolinai buvo brangesnė, ji šoko nuo skardžio į jūrą, kad užmigtų amžiams.

Apolonas ją išgelbėjo, maža to – suteikė nemirtingumą.

Ši legenda juvelyrę L.Šiaudvytytę sužavėjo ir įstrigo atmintyje, todėl savo juvelyrikos darbus ji pasirašo Bolinos vardu, juo labiau kad pavadinime telpa ir jos pačios vardas (BoLina). "Esu tikra, kad gražuolė Bolina mėgo puoštis, – šypsosi legendą papasakojusi menininkė. – Taip pat man labai svarbi jūra, gamta, brangieji ir pusbrangiai akmenėliai ir, žinoma, gintaras."

Gintaras – galbūt apčiuopiamiausias ir ranka pasiekiamas daiktas, labiausiai primenantis Lietuvą juvelyrei, esančiai toli nuo jos – Airijoje. Taip jau išėjo, kad L.Šiaudvytytė čia dirba, mokosi, kuria, tobulėja profesiškai. Tačiau pirmąją savo personalinę parodą surengti pirmiausia norėjo Lietuvoje.

Talismaniški kūriniai

Apžiūrėjus parodą, galima pelnytai teigti, kad Lietuvos juvelyrikos kontekste L.Šiaudvytytė – tarp stipriųjų. Brandūs, skulptūriški, senovine eastern repousse technika, reikalaujančia didelio darbštumo ir išmanymo, atlikti darbai išsyk prikausto dėmesį. Originalūs meniniai sprendimai, preciziškai atliktas darbas – ne vieną kūrinį rankose vartant imi mintyse spėlioti, kuria puse jį nešiotum, jie ne tik neturi vadinamosios išvirkščios pusės, bet toji kita – tarsi kitas jo variantas, antras kūrinys.

Juvelyrė šiai parodai pateikė darbus iš sidabro, dažniausiai sendinto, nes žiedai, pakabukai, koljė, apyrankės natūraliai ir technologiškai savyje tarsi sukaupę senovę, rūmų prabangą ir aristokratizmą. Daugelis kūrinių su pusbrangiais akmenimis – lazuritu, persikiniu mėnulio akmeniu, labradoritu, ametistu, gintaru ir kt., kurie papuošalams suteikia jėgos, priartina prie gamtos ir, regis, suteikia talismaniškos energijos.

"Be galo džiaugiuosi turėdama galimybę surengti pirmąją parodą Lietuvoje, – teigia L.Šiaudvytytė. – Tai daugelio metų darbas ir begalinė meilė, įdėta ir subrandinta kiekviename metalo gabalėlyje: jūros bangos virto sidabro bangomis papuošaluose su unikaliais akmenėliais iš viso pasaulio: Tailando, Indijos, Brazilijos, Amerikos ir, žinoma, Lietuvos gintaro."

Tarp Lietuvos ir Airijos

Iš Alytaus kilusi L.Šiaudvytytė savo gimtajame mieste baigė Dailiųjų amatų mokyklos juvelyrikos klasę. Ten gimė ir jos meilė juvelyrikai. 2004 m. išvyko į Airiją ketindama užsidirbti įrankiams ir tęsti kūrybą. Tačiau susiklostė taip, kad tobulinti profesinius įgūdžius galėjo ir ten. 2012 m. pradėjusi Eastern repousse technologijos kursus, greitai pamatė, kad papuošalai skrynelėje nebetelpa.

"Pradėjau dalyvauti mugėse ir parodose Airijoje, – pasakoja juvelyrė. – 2012 m. užsiregistravau DCCOI (Design Craft Council of Ireland). Ėmiau dalyvauti rimtuose renginiuose RDS (Royal Dublin Society) rūmuose Dubline: 2013 m. – festivalyje "Mind Body and Spirit", 2014 m. – National Crafts and Design Fair" (jame dalyvausiu ir šiemet), 2015 m. – "Show Case of Ireland".

Vienas didžiausių pasiekimų – šiais metais L.Šiaudvytytė įstojo į DCCOI Kilkenio juvelyrikos aukštąją mokyklą – vienintelę mokymo įstaigą Europoje, kurią remia ir globoja menininkų asociacija – minėtoji DCCOI. Jie pelnytai gali didžiuotis įranga, aukštos kvalifikacijos dėstytojais ir išleistais studentais, kurie po to lengvai randa vietą bet kurioje valstybėje.

Beje, senovinė technologija eastern repousse, kuria L.Šiaudvytytė susižavėjo ir kuri jai leidžia įgyvendinti savo ir užsakovų vizijas, atėjusi iš Graikijos, buvo naudojama dar bronzos amžiuje. Tarp daugybės unikalių, įdomiais sprendimais ir technika stebinančių papuošalų, ypač dažnai sutinkamas ir savitas tarsi kriauklėje (taip pat iš jūros, kurią mylėjo Bolina) matomas rato ženklas. Ir neatsitiktinai – juk savo parodą juvelyrė pavadino "Gyvenimo ratas". Kaip jis pasisuks – galbūt po mokslų menininkė sugrįš į savo gimtą šalį, parodys laikas, tačiau viena tikrai aišku – iš juvelyrikos pasaulio L.Šiaudvytytė nepasitrauks. Ir gerai – smagu, kad ir Airijoje turėti aukščiausio lygio juvelyrę, kuri savo parodas pirmiausiai surengia Kaune.


Kas? L.Šiaudvytytės kūrinių paroda "Gyvenimo ratas".

Kur? Galerijoje "Kauno langas".

Kada? Veikia iki lapkričio 27 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų