Ką pasakoja seni nuotraukų albumai?

Muziejų lankytojams fotografijos dėl vizualinio įtaigumo yra patrauklus ir artimas objektas. Nuotraukoje įamžintas kadras tarsi inkliuzas gintare išlaiko trupinėlį praeities, kurią galime pamatyti. Senosios fotografijos įamžino ne tik iškilius žmones, reikšmingus įvykius, besikeičiančius kraštovaizdžius, miestų gatves ir aikštes, pavienius pastatus, bet ir skirtingas epochas.

Muziejus kaupia, saugo ir tyrinėja fotografijos paveldą. Gaila, tačiau daliai visuomenės vis dar stinga supratimo apie fotografijos vertę. Neretai muziejininkams tenka susidurti su nuostata, kad senas nuotraukas reikia sudeginti. Dažnuose namuose rastume nuotraukų, laikomų dulkėtose dėžėse nuo batų. Todėl, prieš sunaikinant bet kokias seniai saugomas šeimos fotografijas, raginame užsukti ir parodyti jas muziejininkams, jie nustatys išliekamąją vertę ir pasiūlys, ką su jomis toliau daryti.

Žvelgiame plačiau ir kolekciją formuojame iš viso istorinio pastato gyvavimo laikotarpio (nuo 1846 m.)

Priimdami kiekvieną dovanojamą fotografiją, įvertiname ją pagal retumą, autorystę, autentiškumą, istoriškumą, meniškumą ir kitus kriterijus. Istorinei Prezidentūrai labai aktualios nuotraukos, turinčios istorinę ir memorialinę vertę, ypač kai jose yra įamžinti reikšmingi politiniai įvykiai ir svarbiausios šalies istorinės asmenybės. Prioritetą iki šiol teikėme 1918–1940 m. Lietuvos Respublikos laikotarpio atvaizdams, tačiau dabar žvelgiame plačiau ir kolekciją formuojame iš viso istorinio pastato gyvavimo laikotarpio (nuo 1846 m.). Kartais į muziejaus rinkinius patenka ir nežinomų žmonių, įvykių, pastatų ar vietovių nuotraukos, kurių identifikavimas tampa ne tik iššūkiu, bet ir ne vienu įdomiu atradimu.

Istorinės Prezidentūros fotografijų archyvas išsiskiria solidžia prezidentų gyvenimą ir veiklą atspindinčia kolekcija, kurios didžiąją dalį sudaro diplomatijos šefo Stasio Lozoraičio sūnaus Kazio Lozoraičio, Aleksandro Stulginskio dukters Aldonos Stulginskaitės-Juozevičienės ir vaikaitės Jūratės Norvilienės, ilgamečio Nepriklausomos Lietuvos ministro pirmininko Juozo Tūbelio vaikaičio Peterio Kuhlmanno dovanotos nuotraukos. Kadangi sovietinės okupacijos metais namuose laikyti nuotraukas su prezidentais, Lietuvos kariuomene, valstybinėmis šventėmis buvo pavojinga, didelė dalis jų buvo sunaikinta, o šiandien muziejus pasiekiančios nuotraukos daugiausia yra iš išeivijos lietuvių, kurie nuotraukas pasiėmė pasitraukdami į Vakarus.

Galime didžiuotis, kad Lietuvoje žmonės dar išsaugojo nemažas kolekcijas nuotraukų, kuriose užfiksuota Lietuvos kraštovaizdžio, valstybinių įstaigų, visuomeninių organizacijų, draugijų veikla, architektūros objektų, miestų ir gyvenviečių vaizdai, inteligentų šeimų bei buities atspindžiai. Daugiausia tokių fotografijų mums padovanojo kaunietės Vilūnė Bučinskienė ir Danutė Naginienė. Nemaža muziejaus fotografijų archyvo dalis buvo eksponuota muziejaus parodose, publikuota istorikų knygose, naudota žiniasklaidos publikacijose.

Iš mokytojos gyvenimo

Už savo pinigus pirkdavo neturtingiems mokiniams knygas ir sąsiuvinius, su kai kuriomis pirmosiomis mokinėmis draugavo visą gyvenimą.

Parodoje visą muziejaus fotografijos archyvą reprezentuoja D.Naginienės dovanotas jos motinai mokytojai Adelei Malaiškaitei-Rakickienei priklausęs fotoalbumas, kurį padovanojo kartu su ten buvusiomis nuotraukomis, iliustruojančiomis pedagoginę veiklą ir asmeninį gyvenimą. "Mama baigusi gimnaziją Antalieptėje, ji mokėsi mokytojų kursuose Kaune. Svajojo tapti gydytoja, bet mokslai tėvams buvo per brangūs, todėl turėjo pasirinkti pigesnį variantą – tapti mokytoja. Savo profesinį kelią 1930 m. pradėjo Utenos apskrities Kuktiškių pradinėje mokykloje. Už savo pinigus pirkdavo neturtingiems mokiniams knygas ir sąsiuvinius, su kai kuriomis pirmosiomis mokinėmis draugavo visą gyvenimą. Gyveno kambarėlyje prie mokyklos. Laisvalaikiu mėgo skaityti, siuvinėti, turėjo labai gražių rankdarbių. Nuotraukose įamžinti jos mokiniai ir mokytojos gyvenimo akimirkos."


Kas? Paroda "Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos".

Kur? Istorinėje Prezidentūroje.

Kada? veikia iki 2021 m. liepos 6 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių