Kančios ir prisikėlimo muzika Pereiti į pagrindinį turinį

Kančios ir prisikėlimo muzika

2017-04-06 13:00

Prasidedant Didžiajai savaitei, kai prisimenami didieji bažnyčios įvykiai, sakralią šv.Velykų laukimo nuotaiką muzikos garsais įprasmins Lietuvos kamerinis orkestras ir Vroclavo nacionalinio muzikos forumo choras bei dirigentas.

Kančios ir prisikėlimo muzika
Kančios ir prisikėlimo muzika / Organzatorių nuotr.

Didinga programa

Didįjį antradienį, kuris krikščionių bendruomenei siejasi su paskutine Jėzaus Kristaus ir jo mokinių vakariene, vyksiančio koncerto "Šventų Velykų belaukiant" programoje skambės italų renesanso genijaus Gregorio Allegri, vieno žinomiausių Lenkijos XX a. muzikos kūrėjų Witoldo Lutosławskio kūriniai ir didinga škotų kilmės kompozitoriaus Jameso MacMillano kantata "Septyni paskutiniai Jėzaus Kristaus žodžiai ant kryžiaus".

XX a. šeštajame dešimtmetyje gimęs škotų akademinės muzikos pasaulio atstovas seras Jamesas Loy MacMillanas – visame pasaulyje pripažintas kompozitorius ir dirigentas. Apie šio kompozitoriaus talentą liudija faktas, kad garsusis violončelės meistras Mstislavas Rostropovičius paprašė jo sukurti koncertą violončelei ir orkestrui, per kurio premjerą 1997 m. pats maestro atliko solo partiją.

Kompozitoriaus kūrybinę biografiją puošia nemažai stambios formos kūrinių, keletas operų, kurių inscenizacijos puošė Velso nacionalinės operos repertuarą, Londono ir Bostono simfoninių orkestrų užsakyti opusai. J.MacMillano kūryba išsiskiria sakralumu, škotų tautinės muzikos motyvais, atspindi jo požiūrį į pasaulinės politikos įvykius ir gilias katalikų tikėjimo tradicijas.

"Septyni paskutiniai Jėzaus Kristaus žodžiai ant kryžiaus" – daugelį visų laikų kompozitorių įkvėpusi tema, grindžiama trumpomis frazėmis, kurias, remiantis keturių evangelijų tekstais, Išganytojas ištarė prieš pat savo mirtį. Bene žinomiausias šio žanro kūrinys – Vienos klasiko Josepho Haydno sukurta devynių dalių instrumentinė kompozicija. J.MacMillano kūrinys buvo sukurtas televizijos kompanijos BBC užsakymu, o jo premjera įvyko 1994 m. BBC televizijos eteryje.

Orkestro išskirtinumas

Vienas prestižinių mūsų šalies meno kolektyvų – Lietuvos kamerinis orkestras, legendinio šviesaus atminimo dirigento profesoriaus Sauliaus Sondeckio įkurtas kone prieš šešiasdešimt metų. Tai vienas iškiliausių ir labiausiai pasaulyje įvertintų mūsų šalies orkestrų.

Galimybės siekti tarptautinio pripažinimo orkestrui atsivėrė šešioliktaisiais kolektyvo gyvavimo metais, pelnius puikius kritikų atsiliepimus Liuksemburge vykusiame Echternacho festivalyje.

Orkestro gastrolių maršrutuose užfiksuotos beveik visos Europos šalys, Šiaurės ir Pietų Amerika, Pietų Afrikos Respublika, Japonija, Kinija, Australija, jam daugybę kartų plojo garsiausių pasaulio koncertų salių klausytojai. Orkestras atkakliai ieško ir randa naujų kūrybinių išteklių, džiugina originaliomis programomis, gyvomis klasikinių kūrinių interpretacijomis.

"Lietuvos kamerinis orkestras savo skambesiu, interpretavimo tradicijomis yra lyg aukščiausios kokybės muzikos instrumentas. Manau, tai vienas savo žanro lyderių", – taip apie kolektyvą atsiliepia smuikininkas Sergejus Krylovas, šiuo metu einantis kolektyvo meno vadovo pareigas.

Platus tarptautinis S.Krylovo akiratis ir ryšiai, puikus muzikinis išsilavinimas ir sukaupta sceninė patirtis, interpretuotojo  talentas jo vadovaujamą orkestrą tarsi pakėlė į naują profesinį lygį.

Kritikai greit pastebėjo gyvą kolektyvo ir jo vadovo muzikinę partnerystę: "Darniai suokalbiškas bendradarbiavimas su orkestru", "Absoliuti smuikininko bei dirigento ir orkestro dermė", "Aristokratiškai žavus tarpusavio flirtas neperžengiant familiarumo ribų, tačiau visiškai pasitikint vieni kitais".

Ambicingi orkestro meno vadovo užmojai skatina orkestro narius telkti jėgas naujiems kūrybiniams iššūkiams, tad į šį koncertą susirinkę klausytojai turėtų nepraleisti progos tapti dar vieno išskirtinio šio kolektyvo projekto sėkmės liudininkais.

Solidūs svečiai

Buvusios Vroclavo filharmonijos, nuo 2014-ųjų vadinamos Nacionaliniu muzikos forumu, choras įkurtas prieš vienuolika metų Andrzejaus Kosendiako iniciatyva. Kolektyvas greitai tapo vienu iš lyderių tarp visos Lenkijos chorinės muzikos pasaulio atstovų.

Pripažinimą choras pelnė dėl gausaus ir profesionaliai atliekamo a capella, stambios formos kūrinių ir operos žanro repertuaro. Kolektyvas dainavo diriguojant tokioms muzikos olimpo žvaigždėms kaip Giovanni Antonini, Bobas Chilcotto, Ivanas Fischeris, Robertas Hollingworthas, Jacekas Kaspszykas, Krzysztofas Pendereckis ir kt. Per savo gyvavimo metus choras atliko daugiau nei 300 koncertinių programų, jo atliekama muzika skambėjo prestižinėse Londono "Barbican Centre" bei "Royal Albert Hall", Leipcigo "Gewandhaus", Paryžiaus "Salle Pleyel" ir kitose salėse.

Koncerto metu diriguosiantis A.Kosendiakas – savo šalyje gerai žinomas muzikantas, Vroclavo nacionalinio muzikos forumo ir daugybės muzikos festivalių direktorius, universalus menininkas, dirigentas, Lenkijos kultūrinio gyvenimo organizatorius. Šis habilituotas muzikos menų daktaras, profesorius, kurio pagrindinės veiklos sritys yra choro dirigavimas, bažnytinė muzika, menų edukacija ir ritmika bei džiazas, be aktyvios koncertinės veiklos, savo žinias perteikia Gdansko muzikos akademijos studentams.


Kas? Koncertas "Šventų Velykų belaukiant".

Kur? Kauno valstybinėje filharmonijoje.

Kada? Balandžio 11 d. 18 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra