Stulbinantys eksperimentai, įtraukiančios simuliacijos, susipažinimas su technologijų naujovėmis ir galimybėmis, viešos paskaitos ir diskusijos, parodos ir ekskursijos – visa tai laukia inovacijomis ir mokslu besidominčių dalyvių (renginių programą rasite čia.)
„Tyrėjų naktis“ paskutinį rugsėjo penktadienį vyksta daugiau nei 30 Europos šalių, o jos metu galima įsitikinti, kad viskas kasdieniniame gyvenime prasideda nuo mokslo. „Labai smagu, kad mokslo pasaulį galima pažinti kartu su visa Europa“, – teigia VDU Informatikos fakulteto (IF) profesorius Tomas Krilavičius.
Nuo robotikos iki kasdienių tyrimų
„Tyrėjų nakties“ proga duris atvers ir įspūdingus rezultatus demonstruos VDU laboratorijos bei kitos eksperimentų erdvės Informatikos ir Gamtos mokslų fakultetuose (Vileikos g. 8). VDU erdvėse bus pristatomi renginiai skirti robotams ir virtualiai realybei – įvairių užsiėmimų ir demonstracijų metu bus galima susipažinti kaip veikia robotai, ką jie gali sukonstruoti, kaip juos to išmokyti, kaip veikia išplėstinė ir virtuali realybė. Kitų interaktyvių užsiėmimų metu vyks vis tikroviškesnės virtualios realybės pristatymai ir darbas su naujausiomis technologijomis biologijos laboratorijose.
Viešos paskaitos „GMO mitai ir realybė“ metu nuo 11 val. (VDU Gamtos mokslų fakultetas Vileikos g. 8-101 aud.) VDU tyrėjai atskleis genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) kūrimo ir galimybių paslaptis. Paskaitoje bus atkreipiamas dėmesys į tiesas ir mitus daug kartų skaitytus spaudoje ar internetinėje erdvėje, atsakant į klausimą: kaip GMO gali paveikti organizmą, šalies ekonomiką bei gamtą?
Viena iš aktualiausių šiandienos aplinkosaugos problemų yra oro užterštumas. Miestų oro tarša turi tendenciją didėti. Itin pažangus oro taršos nustatymo būdas yra teršalų sklaidos modeliavimas. Naudojant matematinį modeliavimą, daug tiksliau galima nustatyti teršalų koncentracijas visame mieste ir atskiruose mikrorajonuose, kadangi realiai išmatuoti oro teršalų koncentracijas visuose miesto taškuose yra neįmanoma. „Sumodeliuok ir sužinok oro taršą savo rajone“ užsiėmimų metu bus galimybė ištirti gyvenamosios aplinkos oro užterštumą. Be šių tyrimų – laboratorinio užsiėmimo metu dalyviai matuos nitratų koncentraciją vandenyje ir taip įvertins ar jis tinkamas naudojimui bei į kasdienį plaukų plovimo ritualą analizuos, kaip į cheminį eksperimentą.
Diskusijos apie mokslininko karjerą
Rugsėjo 30 d. nuo 18 val. VDU Didžiosios salės I a. fojė (S. Daukanto g. 28) „Tyrėjų nakties“ dalyvių lauks „LabBar“– laboratorija-baras, kur mokslo vakarėlio metu bus galima užsisakyti eksperimentą.
Mokslo entuziastų taip pat lauks įvairios viešos paskaitos apie neurotechnologijas. Neurochirurgas Andrius Radžiūnas pristatys „Neuromoduliacijos (re)evoliuciją Lietuvoje“, kuomet papasakos apie žmogaus nervų sistemos kontrolės galimybes elektros impulsais, taip pat minčių, pojūčių ir judėjimo kontrolės paslaptis kito žmogaus rankose. Pranešėjas – neurochirurgas Andrius Radžiūnas. Taip pat VDU atstovai dalinsis žiniomis paskaitoje „Kaip skaityti mintis?“, kurios metu bus analizuojamos minčių galios temos, bandant nuspėti ar galima perjungti televizijos kanalus mintimis ir kaip perskaityti emocijas bei jas valdyti?
Atviros diskusijos „Tyrimai tyrėjams“ metu jaunieji mokslininkai ir VDU dėstytojai aptars mokslinius tyrimus, mokslininko karjerą ir mokslininkų atvirumą visuomenei.
Drugelių metamarfozės
„Tyrėjų nakties“ dalyvių VDU erdvėse lauks tropinių drugelių šou ir paslaptingas augalų pasaulio grožis. VDU Kauno botanikos sode (Ž. E. Žilibero g. 6) interaktyvaus užsiėmimo metu susirinkusieji bus supažindinami su tropiniuose regionuose gyvenančiais drugiais. Dalyviai sužinos ir patys oranžerijoje įkurtame inkubatoriuje pamatys drugelių metamorfozę, o išsiritusius drugius galės pamaitinti ir stebėti jų elgesio, spalvų ypatumus.
VDU mikroskopuojant augalus, atsivers netikėtos, plika akimi nematomos paslaptys: eterinių aliejų ir nuodų liaukos, sporos, spygliai ir kt. Laboratorijoje moksleiviai pasijus tikrais jaunaisiais mokslininkais, mikroskopo pagalba galės užfiksuoti matomus vaizdus ir pasidalinti jais su savo kolegoms.
Renginių programą rasite čia.
Naujausi komentarai