Pereiti į pagrindinį turinį

Benamiams gyvūnams reikia mūsų globos

2016-07-15 18:00

Ne kartą rašėme apie konfliktus tarp daugiabučių namų gyventojų dėl benamių kačių kiemuose. Tie kivirčai ir net žiaurus elgesys su niekuo dėtais gyvūnais atsiranda dėl taisyklių nežinojimo, iš beširdiškumo.

Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Šerti nedraudžiama

Prie daugiabučių namų gyvenančias kates dažniausiai šeria kas nors iš gyventojų. Ir teisingai elgiasi, nes gyvūnų globos įstatymai ir taisyklės nedraudžia tai daryti ir juolab – nebaudžia už teikiamą pagalbą badaujančiam gyvūnui. Negalima šerti tik bendrojo naudojimo patalpose.

Tačiau yra reikalavimas – šerti tvarkingai, nemėtyti joms maisto likučių šalia laiptinių, pro langus ar pan. Pasitaiko, kad benamiai gyvūnai, gyventojams susitarus, šeriami ir po balkonais, kur maistas mažiau sudrėksta, tačiau taip sutariančių gyventojų yra nedaug. Todėl kates reikėtų šerti atokiau nuo gyvenamojo namo (pvz. prie skydinių ir pan.), o kiekvieną kartą, pašėrus gyvūnus,  tam tikslui skirta vieta turi būti sutvarkoma.

Galimybė sterilizuoti

Jei katės yra sulaukėjusios ir netinkamos pasiūlyti žmonėms, kad priglaustų jas namuose, tokius gyvūnus prižiūrintys asmenys turi kreiptis į gyvūnų globos organizacijas, kurios reguliariai vykdo kačių kastracijos akcijas (pvz., "Lesė"), tokiu būdu užkirsdamos kelią tolesniam benamių kačių dauginimuisi.

Paskambinęs vienai iš minėtų gyvūnų globos organizacijų namo gyventojas, prižiūrintis benames kates, bus atsakingas už jas ir vėliau, kai šios organizacijos pasirūpins, kad visos specialia gaudykle sugautos katės būtų sterilizuotos, paskiepytos ir grąžintos į tą patį kiemą, kur turės būti vėl tvarkingai šeriamos.

Už žiaurų elgesį baudžiama

Žiemą ir vasarą daugiabučių namų gyventojai konfliktuoja dėl benamių gyvūnų šėrimo vietos, dėl jų veržimosi žiemą į rūsius. Tačiau tai negali būti pretekstas nelaimingiems gyvūnams žudyti – tokį pranešimą redakcija gavo rudenį. Byla iki šiol nagrinėjama teisme. Kaip reikėtų spręsti tokius konfliktus – apie tai ne vieną kartą kalbėjomės su Brigita Kymantaite, vadovaujančia Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijai. Pašnekovė pirmiausia pasibaisėjo, išgirdusi apie kai kuriuos žiauraus elgesio (nuodijimas, mušimas, spardymas) su benamiais gyvūnais faktus.

"Benames kates, kaip ir kitus panašius gyvūnus, nuodyti griežtai draudžiama. Toks veiksmas teisiškai yra laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais ir už jį numatyta gan griežta baudžiamoji atsakomybė: baudžiama viešaisiais darbais arba didžiule bauda – iki 500 MGL (19 tūkst. eurų), arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienų metų", – priminė B.Kymantaitė, kartu vadovaujanti ir gyvūnų globos tarnybai "Pifas".

Efektyvus sprendimas

Anot gyvūnų globos organizacijos "Lesė" atstovės savanorės Linos Brukaitės, atsakingos už humaniškai ir kartu efektyviai mažinančią benamių gyvūnų skaičių mieste programą "Sugauk – sterilizuok – paleisk" (PSP), vykdydama šią programą, nuo 2012 m. sugavo, sterilizavo ir grąžino į gyvūnų paėmimo vietą daugiau kaip 900 benamių kačių ir katinų. "Grįžusios į įprastą joms aplinką, sterilizuotos, paskiepytos, jei reikia, išgydytos katės neįsileidžia į savo teritoriją kitų savo likimo draugių ir, nebeatsivesdamos kačiukų, negausina savo populiacijos, gyvena maždaug penkerius metus", – aiškino L.Brukaitė.

Gugrąžintoms į kiemą kastruotoms katėms "Lesės" atstovas (jei turės galimybę) kartu su kates prižiūrinčiu asmeniu, seniūnijos atstovu parenka tokių gyvūnų šėrimui tinkamą vietą, nekeliančią konfliktų tarp gyventojų. Tikri kačių mylėtojai katėms pastato ir namelį su landomis – čia jos gali prisiglausti žiemą.

Padėkime "Lesei"

Tokiomis benamėmis katėmis besirūpinančiam bent vienam daugiabučio namo gyventojui, kuris kreipiasi pagalbos į "Lesę", šios organizacijos savanorė padeda pati arba skolina kates prižiūrinčiam, jas pažįstančiam asmeniui specialią gaudyklę, kuri pastatoma daugiabučio namo kieme. Į tą gaudyklę patenka masalo suviliotos benamės katės. Tuomet jos nuvežamos į veterinarijos gydyklą, sterilizuojamos, paskiepijamos, gydomos ir grąžinamos atgal, iš kur buvo paimtos.

Visa tai "Lesė" atlieka nemokamai tam tikram kačių skaičiui per mėnesį, t.y. už tiek lėšų, kiek jų šiai tarnybai suaukoja visuomenė. Tačiau suma yra ribota. Juolab kad "Lesei" neretai tenka už PSP programai paaukotą sumą ne tik sterilizuoti kates, bet ir gydyti jas – gyventojų žiauriai sužalotas, apnuodytas. Todėl "Lesė", norėdama padėti didesniam skaičiui benamių kačių, t.y daugiau jų sterilizuoti, prašo prisidėti prie šio tikslo bent simboline suma.

Remia savivaldybė

Priminsime, kad prieš aštuonerius metus mūsų šalyje buvo numarinta ir sudeginta 123 t beglobių ir benamių šunų bei kačių. Į šį stulbinamą skaičių neįtraukti gyvūnai, numarinti gydyklose dėl senatvės ar nepagydomų ligų. Priminsime, kad už 123 t surinktų, numarintų ir paskui sudegintų gyvūnų sumoka savivaldybės, t.y. mes, mokesčių mokėtojai. Tad "Lesė" benamių gyvūnų problemą sprendžia daug humaniškiau ir efektyviau, todėl tokios programos įgyvendinimą turėtų remti ne vien visuomenė, bet ir miesto savivaldybė.

Kaip sakė Kauno miesto savivaldybės Gyvūnų globos ir priežiūros tarybos pirmininkas Domas Sirgedas, šių metų miesto biudžete pirmą kartą atsirado atskira eilutė programai "Pagauk, sterilizuok, paleisk".

Nugalėtojas dar nepaskelbtas

"Šiai programai skirta 40 tūkst. eurų. Be to, numatyta galimybė padidinti minėtą sumą iki 50 tūkst. Kadangi šiai programai viešasis konkursas rengiamas pirmą kartą, tai savivaldybės administracijai teko derinti jo aprašą. Nors konkursas jau įvyko, tačiau nugalėtojas dar nepaskelbtas. Konkurse dalyvavo "Penkta koja" ir "Nuaras", – sakė D.Sirgedas.

Konkurso nugalėtojai (apie juos pranešime atskirai) greitu laiku galės teikti PSP paslaugas dideliu mastu – tam įpareigos miesto savivaldybės skirta finansinė parama. "Lesė" PSP paslaugas teikia remiama tik visuomenės. Kaip gauti "Lesės" pagalbą benamėms katėms, galima sužinoti "Lesės" interneto svetainėje arba paskambinus tel. 8 640 30 595.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų