Ar gali vaikas tapti raktu nuo tėvui nepriklausančio palikimo durų? Ar dėl pinigų galima aukoti vaiko ateitį? "Mama, aš tave myliu, bet man reikia pinigų", – gyventi pas tėvą išėjusio šešiolikmečio frazė kaunietei nuskambėjo lyg mirties nuosprendis.
Staigūs pokyčiai
Kaip įtariama, apsvaigęs nuo alkoholio šešiolikmetis iš policijos, kur pateko dėl muštynių, nuvežtas į ligoninę. Medikų išvadoje aiškiai parašyta, kad nuo nepilnamečio sklido alkoholio kvapas. Iš gydymo įstaigos jis pasišalino. Paprasčiau tariant, pabėgo.
Tokį dokumentą kaunietė Gitana M. iš medikų apie savo šešiolikmetį sūnų gavo gruodžio viduryje. Ritasi žemyn, degraduoja – tokiomis baimėmis apie prieš tris mėnesius pas tėvą išėjusį gyventi sūnų dalijasi moteris.
"Gimnazijos mokytojai aiškiai pasakė, kad jei nepasitemps, šalins iš gimnazijos", – apie dramatišką padėtį pasakojo kaunietė.
Gitanos M. ir dviejų jos sūnų tėvo keliai išsiskyrė prieš dešimt metų. Gitana M. su buvusiu vyru nebuvo oficialiai susituokę, tačiau berniukai turi tėčio pavardę, po išsiskyrimo tėvas mokėjo priteistus alimentus abiem vaikams – trylikos ir šešiolikos metų amžiaus sūnums – 76 eurus.
Moteris tvirtina niekada nedraudusi tėvui bendrauti su vaikais, tačiau neslepia, kad tuo ir nesidžiaugdavo. Priežastis, galima sakyti – tradicinė, banali, jau tapusi visos Lietuvos rykšte – alkoholis. Pasak Gitanos M., jos sutuoktinis yra labiau išlaikytinis moters, pas kurią gyvena. Esą ši moteris valdo kelias privačias klinikas Kaune, tačiau taip pat turi bėdų dėl alkoholio.
Motyvas – paveldėjimas
Gitanos M. tragedija prasidėjo pernai rugsėjo pabaigoje. "Įvyko konfliktas su sūnumi ir jis pareiškė, kad gyvens su tėvu. Tada ir prasidėjo bėdos. Girtuoklystės, rūkymas. Ten taip gyvenama, todėl nėra ko stebėtis. Tėvas su drauge įkrenta į daugiadienes ir tai paprastai tęsiasi kelias savaites", – neatsikvėpdama nerimą liejo moteris.
Negana to, kai sūnus persikėlė pas tėvą, tiksliau į tėvo sugyventinės namus, pastarasis kreipėsi į teismą dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo su tėvu ir priteisti 100 eurų alimentų kas mėnesį iš motinos už sūnaus išlaikymą. Priminsiu, kad dešimt metų už dviejų sūnų išlaikymą tėvas mokėjo vos 76 eurus.
"Dirbau trijuose darbuose po pusę, po ketvirtį etato, kad tik sudurtume galą su galu. Dešimt metų jam sūnaus nereikėjo, o dabar ėmė ir prireikė", – Gitana M. neslėpė pykčio. Tačiau, kaip įtariama, tikrąją staiga pražydusios meilės sūnui priežastį moteris jau buvo išsiaiškinusi prieš susitikimą su "Kauno diena".
Gitana M. prieš pusantrų metų sužinojo, kad vaikų močiutė iš tėvo pusės testamentu savo turtą paliko anūkams, o ne savo sūnui. Moteris neatmetė tikimybės, kad taip buvusio vyro mama nusprendė dėl jo polinkio į stiklelį. "Kai sudėlioju visą mozaiką, suprantu, kad vyresniojo sūnaus vilionės prasidėjo gerokai anksčiau. Kadangi močiutė jau silpnos sveikatos, jie siekia prisivilioti vaiką, kad vėliau galėtų disponuoti močiutės palikimu", – įsitikinusi moteris.
Neskaidrus viliotinis
Šešiolikmečio mama negali susitaikyti su tuo, kad dėl paveldėjimo galima šitaip neatsakingai elgtis. Viena augindama vaikus, moteris nesimėgaudavo didele prabanga. Kuklios pajamos, kuklus gyvenimas. Ji pripažįsta esanti griežta mama. Tačiau kol abu vaikai augo su ja, nebuvo jokių girtuoklysčių, vaikai nė karto nebuvo papuolę į policijos akiratį.
Moteris šokiruota, kad pakako trijų mėnesių šitaip nusivažiuoti jos šešiolikmečiui sūnui. "Bare prisigėriau", – taip sūnus pasiaiškino, kai girtas buvo nuvežtas į ligoninę.
"Tai įmanoma? Šešiolikmetis paprašo stikliuko degtinės ir nereikia pateikti jokio dokumento. Pagalvokite, kokia kontrolė?", – baisėjosi moteris.
Ji siūlė vaikui grįžti namo pas ją ir jaunesnįjį brolį, tačiau sūnaus širdis neatšilo. Gitana M. nesistebi: "Grįši pas motiną – pas mus nebesirodyk." Paauglys prasitarė apie tokį tėvo draugės ultimatumą. Paauglys mamai yra pasakojęs, kad būna atvejų, kai tėvas pinigų vaiką siunčia pas sugyventinę.
Tėvo namuose šešiolikmetį gali suvilioti ne tik mažesnė kontrolė ir iki tol mamos drausti "vaisiai", bet ir storesnė piniginė. Gitanai M. plyšta širdis, nes šiandienos viliotinis pinigais yra dėl gerokai didesnių turtų. "Ten yra du sklypai, du namai", – apie Kauno rajone esantį močiutės palikimą pasakojo moteris. Ji įsitikinusi, kad visai ne vaikas rūpi tėvui, o jo paveldėjimas.
Kreipėsi pagalbos
Moteris baiminasi dar vieno berniukų tėvo plano. Dabar pervilios šešiolikmetį, o po to imsis trylikamečio sūnaus. Jaunėlis taip pat vienas iš močiutės turo paveldėtojų, nors šiuo metu tėvo domėjimas jaunėliu sumažėjęs iki minimumo. "Su manimi gyvenančio sūnaus tėvas šiemet nei su Kalėdomis, nei su Naujaisiais metais nepasveikino", – absurdišką padėtį aiškino moteris.
Gitana M. tik išėjus sūnui pas tėvą, kreipėsi į Kauno savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybą. Jai pateiktame atsakyme tvirtinama, kad specialistai patikrino vaiko gyvenimo sąlygas nurodytu adresu. Pažeidimų nebuvo rasta nei ten, kur gyvena berniukas su tėvu, nei mamos namuose. Buvo pateikta užklausa mokyklai. Iš jos taip pat negauta jokių nusiskundimų dėl vaiko. "Mama sutiko, kad vaikas gyventų pas tėvą", – pastebėjo Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Birutė Daugėlienė.
"Nieko panašaus. Jie remiasi patikrinimo išvadomis po pirmojo mano pareiškimo, kurį parašiau dar praėjusį rudenį. Tačiau situacija yra labai pasikeitusi. Parašiau antrą pareiškimą, kai vaikas vos ne komos būklės dėl girtumo buvo atvežtas į ligoninę. Tačiau į tą pareiškimą negavau jokio atsakymo", – rėžė Gitana M.
Svarbi paauglio nuomonė
Šioje istorijoje dalyvauja ne tik miesto Vaiko teisių apsaugos tarnyba, bet ir Kauno rajono. Visa šeima – Gitana M. su nepilnamečiais vaikais ir jų tėvas gyvenamąją vietą deklaravę rajone pas močiutę.
Kauno rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistė Andželika Vežbatavičiūtė patvirtino, jei teismas pareikalaus, jie turės patikrinti šeimos deklaruojamą gyvenamąją vietą. Tokiu atveju, kai teismas sprendžia, su kuo vaikui gyventi – su mama ar su tėvu – tikrinama reali gyvenamoji vieta.
Galiausiai abejų tarnybų atstovai pabrėžė, kad tik teismas gali nuspręsti, su kuo gyvens šešiolikmetis – su tėvu ar su motina. "Tokiame amžiuje jau būna labai svarbi ir vaiko nuomonė", – daugiamete patirtimi rėmėsi B.Daugėlienė.
Gitana M. nenustebo, kad bus atsižvelgiama į paauglio sūnaus nuomonę, tačiau ji abejoja, ar tokiame amžiuje žmogus adekvatus vertinti gyvenimą. "Mama, aš tave myliu ir lankysiu tave, bet man reikia pinigų", – tokia sūnaus frazė Gitanai M. beveik pranašauja pralaimėjimą teisme.
Liejo priekaištus
Moteris negaili karčių žodžių Vaiko teisių apsaugos tarnybai. "Kai tie vaikučiai buvo sumesti į šulinį, tada jie šiek tiek pradėjo krutėti. Tačiau tikrai nesistengia padaryti visko", – dėstė Gitana M. Esą visoms tarnybos akiratyje atsidūrusioms situacijoms specialistai taiko tą patį šabloną.
Vaiko teisių apsaugos tarnybų atstovės paaiškino, kad tik turėdamas pateiktus dokumentus, teismas gali užprašyti dar dokumentų, išklausyti šešiolikmečio nuomonės, esant būtinybei gali būti skiriama psichologinė ekspertizė ir tik tada priimamas sprendimas.
"Aš tikiuosi, kad ta šeima bent jau bus kontroliuojama. Žinosiu, kad padariau viską, kad apsaugočiau savo sūnų. Esu įsitikinusi, kad šešiolikmetis negali socialiai bręsti matydamas tokią aplinką", – kovoti dėl vaiko rengėsi Gitana M.
Komentaras
Benjaminas Želvys
Kauno tarybos narys, Muzikinio teatro vadovas
Žinau šitą situaciją, tiksliau, gal ne visai situaciją, pažįstu tą mamą. Stropi, gerai atlieka savo darbą, yra mėgstama kolektyvo. Visi žino, kaip ji stengėsi ir stengiasi dėl vaikų. Ne kartą buvo pastebėta pavargusi, neišsimiegojusi. Paaiškėjo, kad užmigdžiusi vaikus, naktimis lėkdavo dirbti į paštą. Grįžusi ryte išleisdavo vaikus į mokyklą ir vėl pakniopstom į kitą darbą. Sukosi, stengėsi, kaip galėjo.
Prieš Naujuosius mane nustebino telefono skambutis. Kažkokia moteris telefonu nerišliai ėmė aiškinti keistus dalykus. Tik klausinėdamas supratau, kad skambinusioji gyvena su mano pažįstamos Gintanos M. buvusiu vyru, tačiau kalbėjo apie vaikus. Pokalbis paliko nemalonų įspūdį. Nemačiau skambinusios moters, nesu gydytojas, tačiau leisiu sau pasakyti, kad kalbėjau su neadekvačiai mąstančiu žmogumi, galbūt apsvaigusiu nuo alkoholio. Mane pribloškė galima situacija, kad šešiolikmetis galėtų gyventi šalia tokių žmonių. Jei tai įvyktų, būtų baisu, nes reikštų, kad iš rūpestingų, darbščių žmonių vaikus atimame ir atiduodame girtuokliams.
Naujausi komentarai