Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip išvengti klaidų statant transporto priemones?

2017-08-31 06:38
DMN inf.

Regis, jau neturėtų stebinti, kad paliekant automobilį už jo stovėjimą mokamas mokestis. Priešingai – nustembama, kai nereikia mokėti. Ir nors rinkliava už stovėjimą jau turėjo tapti įpročiu, vis dar pasitaiko klaidų, dėl kurių nukenčia automobilių savininkų piniginė.

Apie dažniausiai pasitaikančias klaidas ir kaip jų išvengti "Kauno diena" kalbasi su VšĮ "Automobilių stovėjimo aikštelės" direktoriumi Justu Limanausku.

– Vis dar pasitaiko kauniečių ir miesto svečių nusiskundimų, kad pasistatė automobilį, jokios informacijos apie toje gatvėje nurodytą mokėjimą nematė ir buvo nubausti. Paaiškinimas, kad įvažiavo į Stovėjimo zoną nubaustųjų nenuramino. Ką reikėtų žinoti ir kokius ženklus stebėti, idant neapsigautume ir žinotume, kur reikia ir kur nereikia mokėti už automobilio stovėjimą?

– Visos apmokestintos stovėjimo vietos yra pažymėtos kelio ženklais. Reikia stebėti visus kelio ženklus, o ypač įsidėmėti kelio ženklus su užrašais "Zona". Dėl šio ženklo gana dažnai pasitaiko nesusipratimų. Vairuotojai turi prisiminti, kad šio ženklo galiojimas baigiasi ne sankryžoje, o tik pravažiavus kelio ženklą "Zonos pabaiga". Panašiai kaip įvažiuojant į miestą ir pravažiavus kelio ženklą žinome, kad greitis neturi viršyti 50 km/val., kol neišvažiuoji iš miesto. Prie kiekvienos sankryžos nėra greitį mieste primenančio ženklo, taip ir įvažiavus į Stovėjimo zoną mokama visose gatvėse bei aikštelėse ir tik išvažiavus iš tokios zonos rinkliava už stovėjimą neberenkama.

– Kiek ir kur mieste yra Stovėjimo zonų, kuriose palikus automobilį būtina sumokėti už jo stovėjimą?

– Mieste yra dvi Stovėjimo zonos: teritorija aplink Kauno klinikas ir Kauno senamiestis. Šiose teritorijose vairuotojai turi būti itin atidūs, nes apmokestintos visos gatvės ir aikštelės.

Dar kartą primename, kad neįgaliojo pažymėjimas teisės stovėti rinkliavos vietose nemokamai nesuteikia.

– Dažnas nubaustasis dėl rinkliavos už automobilio stovėjimą mokesčio piktinasi ir aiškina, kad vos išlipo iš automobilio ir ėjo sumokėti, o buvo nubaustas. Dar viena pasitaikanti versija, kad sumokėjo už automobilio stovėjimą, tačiau keliomis minutėmis viršijo laiką – užtruko pas gydytoją, eilė parduotuvėje ir pan. Ar yra numatytas koks nors tolerancijos laikas, kiek galima užtrukti iki sumokant už automobilio parkavimą ir kiek užtrukti pasibaigus mokėjimo laikui?

– Sumokėti rinkliavą privaloma nedelsiant, bet Kaune vadovaujantis protingumo kriterijumi yra taikomas iki 5 min. apmokėjimo ir iki 10 min. pratęsimo už transporto priemonių stovėjimą apmokėjimo tolerancijos laikas.

– Mokėtojai skundžiasi, kad kai kuriose gatvėse parkomatai nepriima monetų. Jos paprasčiausiai iškrenta kaip iš kiauro maišo. Ar galioja pasiteisinimas, kad parkavimo mokestis nesumokėtas, nes neveikia parkomatas?

– Dažniausiai vairuotojai, nepaskaitę automatų naudojimo instrukcijos, bando apmokėti 1, 2, 5 centų nominalo monetomis, todėl jos yra grąžinamos. Monetų neturėjimas ar parkavimo automato gedimas neatleidžia nuo pareigos sumokėti rinkliavą.

– Ką patartumėte skubantiems vairuotojams tais atvejais, kai parkomatas neveikia?

– Ant kiekvieno parkomato yra pateikta instrukcija, kaip patogiausiai ir greičiausiai apmokėti rinkliavą kitais būdais. Jeigu mokėtojas neturi monetų, yra galimybė apmokėti mobiliuoju telefonu, norimą stovėti laiką aktyvuojant trumpąją SMS žinute. Apmokėti už faktiškai stovėtą laiką galima SMS žinute siunčiant "U Start" ir "U Stop" arba apmokėti per mobiliąją aplikaciją. Jei parkomatas neveikia, registruoti gedimo prašome paskambinti ant parkomato nurodytu telefonu, VšĮ "Automobilių stovėjimo aikštelės" darbuotojai padės rinkliavai apmokėti pasirinkti kitą būdą arba nurodys arčiausiai esantį kitą mokėjimo automatą.

– Pasitaiko ir tokių kauniečių nusiskundimų, kad parkomatas paima pinigus, bet neišduoda bilieto? Vėl mesti monetas ir tikėtis, kad gal iškris bilietėlis? Kaip elgtis tokiu atveju?

– Pasitaiko atvejų, kai esant drėgnam orui atspausdintas bilietėlis prilimpa prie parkomato korpuso. Tokiu atveju reikia atidžiau patikrinti bilietų išdavimo angą, jeigu ten neradote bilietėlio – skambinkite numeriu 8 687 80 601. Šiuo metu seni mokėjimo automatai keičiami naujais. Naujuose automatuose, įvedus valstybinį transporto priemonės numerį, bilietėlį palikti automobilio viduje nėra būtina.

– Kartais palikus automobilį mokamoje zonoje sunku numatyti, kiek užtruksi, – sumoki už valandą, o užtrunki vos 15 min. Ar yra galimybė mokėti už faktiškai stovėtą laiką?

– Mokėti už faktiškai stovėtą laiką galima ne tik išmaniųjų telefonų programėle "Unipark", bet ir SMS žinute.

– Priminkite plačiau, kaip naudotis "Unipark" programėle ir į ką atkreipti dėmesį?

– Naudotis "Unipark" programėle labai paprasta, reikia ją parsisiųsti, įdiegti, nustatyti kokiu būdU norite atsiskaityti (dažniausiai per mobiliojo ryšio operatorius), suvesti transporto priemonės valstybinį numerį ir pradėti naudotis. Reikia atkreipti dėmesį, kad grįžus prie transporto priemonės reikia būtinai sustabdyti stovėjimo laiką, nes priešingu atveju stovėjimo laikas automatiškai bus sustabdytas tik dienos pabaigoje.

– Priminkite, kurie transporto priemonių vairuotojai yra atleisti nuo vietinės rinkliavos mokesčio ir kaip tai turi būti pažymėta?

– Nuo vietinės rinkliavos atleistos transporto priemonės, ant kurių priekinio skydelio yra europinio pavyzdžio neįgalių asmenų automobilio statymo kortelė. Kai neįgalių asmenų statymo kortelės nėra, jos nesimato, nukritusi, per daug užkišta už priekinio stiklo ar nesimato informacijos, transporto priemonės vairuotojas nėra atleistas nuo vietinės rinkliavos mokėjimo. Dar kartą primename, kad neįgaliojo pažymėjimas teisės stovėti rinkliavos vietose nemokamai nesuteikia.

– Dėl automobilių stovėjimo prie prekybos centrų. Ar visais atvejais pats prekybos centras nustato klientų automobilių parkavimo tvarką, ar yra visiems centrams yra bendra tvarka, o gal kai kur yra mokama net ir prie prekybos centrų?

– Viskas priklauso nuo to, ar aikštelė priklauso prekybos centrui, ar ne. Visada reikia stebėti kelio ženklus. Jeigu aikštelė priklauso prekybos centrui, tada prekybos centras nustato taisykles. Pavyzdžiui, "Maximoje" stovėjimas nemokamas, "LIDL" nemokamos yra pirmos 90 min., o po to reikia mokėti. Yra keli prekybos centrai, prie kurių pastačius transporto priemonę reikia mokėti vietinę rinkliavą – IKI, Tvirtovės al. 12A, ir vienoje eilėje šalia Neries upės prie IKI parduotuvės, Jonavos g. 3.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra