Kauno klinikų medikai atgaivino sušalusį pacientą. Gatvėje rasto vyro kūno temperatūra tesiekė 23 laipsnius. "Teoriškai tai – jau gyvenimo užribis", – užsiminė medikai.
Užmigo gatvėje
50 metų Tomas (vardas redakcijai žinomas – red.) į Kauno klinikų Intensyvios terapijos kliniką atvežtas užvakar, apie 1 val. Jį buvo ištikusi klinikinė mirtis.
Pusantros valandos Tomą gaivino didžiulė medikų komanda, vadovaujama klinikos vadovo profesoriaus Vido Pilvinio. Antradienį per pietus Tomas jau buvo atgavęs sąmonę.
"Nelabai atsimenu. Buvau išgėręs, ir anksčiau turėjau bėdų dėl alkoholio. Esu išsiskyręs – ne, ne visai dėl alkoholio. Nuo spalio neturiu darbo. Gyvenu su mama. Pirmadienį buvau pas draugą, alkoholio ten taip pat buvo", – lėtai pasakojo prie gausybės aparatų prijungtas vyras.
Tomas vakarojo pas draugą Raudondvaryje, o vėliau neblaivus nusprendė pareiti namo, iki kurių tebuvo mažiau nei kilometras. Kas įvyko vėliau, vyras teigė neatsimenantis: ar pargriuvo, ar užmigo ant žemės. Greitąją iškvietė praeiviai, pamatę jį gulintį gatvėje.
Sugrąžino iš anapus
Profesoriaus V.Pilvinio teigimu, vyrui buvo atlikta intubacija, pradėtas daryti širdies masažas. Intensyvios terapijos klinikoje jis gaivintas pusantros valandos.
"Jo kūno temperatūra siekė vos 23 laipsnius. Teoriškai tai – gyvybės užribis. Iškart bandėme atkurti širdies ritmą, tačiau tokioje temperatūroje to padaryti neįmanoma. Specialiais tirpalais siekėme, kad kūnas vėl pradėtų šilti, buvo skirta inkstų terapija", – pasakojo V.Pilvinis.
Po pusantros valandos medikams pavyko atkurti širdies veiklą, o dar po 12 valandų vyras atgavo sąmonę.
"Jis ne tik sugrąžintas į šį pasaulį po ilgos klinikinės mirties, bet ir sąmoningas, gebantis kalbėti ir suprasti. Prabudęs jis pasakė net savo mamos telefoną, o aš jai paskambinau. Manome, kad ši istorija baigsis gerai", – stovėdamas šalia paciento pasakojo medikas.
V.Pilvinis teigė, kad tai klasikinis pavyzdys, kai žmonės neįvertina savo galimybių, būdami apsvaigę nuo alkoholio ar kitų kvaišalų.
Pažadėjo negerti
"Ši istorijos – gera pabaiga, nors yra ir nelaimingų. Nežinau, ar Tomas suvoks, kad dovanojome jam antrą gyvenimą. Jums reikia rūpintis savo šeima – mama, broliu, dukra, anūke", – žvelgdamas į galvą linksintį pacientą, svarstė medikas. "Negersiu", – pažadėjo vyras.
Tomas dar gali užtrukti pas medikus, nes dažnai jau atšilusiam pacientui prasideda plaučių uždegimas ar net gali ištikti miokardo infarktas.
"Kai tik oras atšąla, mums labai padaugėja darbo – žmonės sušąla, apsinuodija smalkėmis, apdega besišildydami", – pastebėjo profesorius.
Mediko teigimu, žiema ypač pavojinga asocialiems žmonėms, todėl per šalčius jie daugiau dėmesio turėtų sulaukti iš socialinių darbuotojų. Kauno klinikose šiais metais jau užregistruoti keli nušalimo atvejai, vienos moters medikams atgaivinti nepavyko.
Paklojo čiužinius
Benamius šaltis gena ieškotis šiltesnių vietų. Užvakar Kauno nakvynės namuose vietų dar buvo, tačiau įstaigos darbuotojai pastebi, kad kasdien mažėja.
"Žmonių pas mus daug. Ypač jų padaugėjo per pastarąsias kelias dienas. Jei ir pritrūktų vietų, turime laisvų patalpų, kur jau paklojome papildomų čiužinių. Šiuo metu pas mus yra dar apie 10 laisvų vietų", – sakė namų direktorė Zita Verbavičienė.
Kauno nakvynės namai priklauso keletas filialų: 88 vietų vyrų nakvynės namai, 50 vietų benamių namai R.Kalantos g., 20 vietų moterų namai Partizanų g. Čia taip pat veikia ir Dienos centras asmenims, grįžusiems iš įkalinimo, socialinės ir psichologinės reabilitacijos įstaigų.
Z.Verbavičienė pasakojo, kad daugiau žmonių prašo prieglobsčio vakare. Paryčiais jie jau veržiasi išeiti, nebepasilieka.
Prieš dvi savaites pas juos iš ligoninės buvo atvežtas kaunietis, nušalęs abi galūnes, tačiau greitai jis vėl buvo sugrąžintas medikams.
"Jam prasidėjo plaučių uždegimas ir jis vėl atsidūrė ligoninėje", – pasakojo direktorė.
Šilumos punktus užrakino
Atšalus oramas, benamiai traukia ne tik į nakvynės namus, bet ir glaudžiasi nerakinamose daugiabučių laiptinėse, braunasi į šiluminius punktus ar net elektros transformatorines.
Tiesa, kalbinti administratoriai teigė, kad šiemet užrakino ir prižiūri šilumos punktus, kad į juos nepatektų pašaliniai asmenys.
Apleisti namai, sandėliukai ar statybvietės taip pat tampa benamių prieglauda nuo šalčio. Dėl to neišvengiama nelaimių. Alkoholiu piktnaudžiaujantys benamiai dažnai susikuria laužus ir sukelia gaisrus. Neretai jų aukomis tampa ir patys.
Naujausi komentarai