Po ilgų ginčų Kauno politikai sutarė, kad finansinės paramos nusipelno ir tie tėvai, kurie veda vaikus į privačius darželius, nes savivaldybės išlaikomose ikimokyklinio ugdymo įstaigose jiems nepakanka vietos.
Nuo kitų metų liepos įsigalios tvarka, pagal kurią tėvams, vedantiems vaiką į privatų darželį, savivaldybė kompensuos iki 100 eurų.
"Šiuo atveju savivaldybė padengs tik dalį sumos, reikalingos vaikui ugdyti privačiame darželyje. Jei savivaldybė pati statytų darželį ar plėstų grupių skaičių, tai nesibaigtų tik milijoninėmis investicijomis į pastatą. Vis tiek liktų tos pačios 700–800 litų išlaidos vienam vaikui išlaikyti per mėnesį", – Liberalų sąjūdžio frakcijos pasiūlymą miesto tarybai pristatė frakcijos seniūnas Simonas Kairys.
Liberalai siūlė, kad savivaldybės parama jos darželiuose vietos vaikui negavusiems tėvams, nusprendusiems savo atžalą leisti į privačią ikimokyklinio ugdymo įstaigą, siektų 75 eurus (258 litus) kas mėnesį.
Frakcija "Vieningas Kaunas" pasiūlė kompensacijos sumą didinti iki 175 eurų (603,75 lito), tačiau po ilgai trukusių diskusijų galiausiai pasirinktas aukso vidurys.
"Tai nereiškia, kad visiems privatų darželį lankantiems vaikams automatiškai bus skirta 100 eurų kompensacija. Jos dydis priklausys nuo to, kiek dienų vaikas lankys ugdymo įstaigą, nes dažniausiai privačiame darželyje mokestis skaičiuojamas už realiai lankytas dienas", – paaiškino vienas iš idėjos iniciatorių.
Rugsėjo 1 d. duomenimis, savivaldybei priklausančiose ikimokyklinio ugdymo įstaigose vietos negavo 697 vaikai. Beveik 300 vaikų Kaune lanko privačius darželius. Vieno vaiko išlaikymas savivaldybei jos pačios darželyje per mėnesį kainuoja vidutiniškai 700–800 litų. Jeigu vaikas kasdien lanko privatų darželį, tėvams tenka sumokėti apie 1 tūkst. litų per mėnesį.
Anot S.Kairio, vietų trūkumas darželiuose yra laikina problema, kurios po kelerių metų neliks, tad ir brangios savivaldybės investicijos į naujų darželio vietų kūrimą kelia abejonių. Dalį išlaidų tėvams, leidžiantiems vaikus į privačius darželius, neseniai nusprendė kompensuoti ir Kauno rajono savivaldybė.
Bene aršiausiai tokį siūlymą tarybos posėdyje kritikavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai. "Reikėtų atsiklausti tėvų, ar jie vestų vaikus į privačius darželius", – siūlė Loreta Kudarienė. Kiti konservatoriai irgi siūlė, kad nereikėtų priimti sprendimo, o pirmiausia atlikti gyventojų apklausas.
"500 vaikų iš rajono suvežami į miesto darželius. Kitąmet savivaldybė žada įrengti 400 papildomų darželio vietų. Tuos dalykus reikia svarstyti ir svarstyti", – rėžė Gediminas Budnikas. Jam buvo priminta, kad miesto darželius lanko vaikai, kurių bent vienas iš tėvų gyvenamąją vietą yra deklaravęs Kaune.
Konservatoriai siūlė atidėti klausimo svarstymą, tačiau artėjant rinkimams politikai nesiryžo jaunoms kauniečių šeimoms aktualią problemą padėti į stalčių.
Kai kuriems tarybos nariams užkliuvo iki galo neištobulinta paramos paskirstymo sistema ir tai, kodėl savivaldybė turi remti privatų verslą. "Kalbama ne apie verslo rėmimą, o apie finansinės naštos sumažinimą tėvams, kurie negavo savo vaikui vietos savivaldybės darželyje", – liberalų pasiūlymo stojo ginti jaunalietuvis Stasys Buškevičius.
Suabejota, ar verslas tikrai norės steigti daugiau naujų grupių, jeigu savivaldybė prisiims dalį dabar tėvams tenkančios finansinės naštos už vaiko buvimą privačiame darželyje.
Komentarai
Rimantas Mikaitis
Liberalų sąjūdžio frakcijos narys
Miesto valdžia per ilgai delsė ir tik kalbėjo apie vietų stygių vaikų darželiuose. Dabar, galima sakyti, pats šios problemos pikas ir jau nėra kada atidėlioti, svarstyti, ką daryti, ar galvoti apie naujų grupių įrengimą arba naujų darželių statybą. Šiuo metu statyti naujus darželius tikrai netikslinga, nes, atsižvelgiant į demografinius rodiklius ir tendencijas, po kelerių metų problemos neliks. Darželio nepastatysi per mėnesį, tad gali nutikti taip, jog tada, kai naujas darželis atvers duris, nebebus eilėje laukiančių darželinukų. Juolab kad tam reikia ne tik laiko, bet ir didelių investicijų. Dalies finansinės naštos kompensavimas tėvams, kurių vaikai lanko privatų darželį, nes nepateko į savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigas, yra šiuo metu greičiausias ir racionaliausias sprendimas, tad kodėl jo neįgyvendinus? Tai ir savivaldybei pigiau, ir tėvams patogiau.
Visvaldas Matijošaitis
Visuomeninė organizacija "Vieningas Kaunas"
Nepaisant valdančiųjų partijų pastangų atidėlioti šį klausimą ir toliau miegoti, miesto taryba pagaliau priėmė ryžtingą sprendimą, kurį raginome įgyvendinti dar prieš metus, – savivaldybė pagaliau bent iš dalies kompensuos į privačius darželius savo atžalas leidžiančių tėvų išlaidas. Man keista, kad miesto tarybos veteranai, kurie sudaro daugumą taryboje, kiekvienais metais sprendžia darželių stygiaus klausimą, tačiau realių darbų nepadaro. Nemaža dalis vaikų, kol šie veteranai "sprendžia" šiuos klausimus, jau spėjo pabaigti ne tik pradinę, bet ir vidurinę mokyklą. Šios savaitės nutarimas – tai seniai laukta sveiko proto pergalė ir pirmasis žingsnis siekiant užtikrinti, kad visi vaikai turėtų galimybę lankyti darželį. Šiuo metu vieno vaiko ugdymas savivaldybės darželiams kainuoja apie 800 litų per metus. 2014 m. įrengti naują vietą darželinukui daugiafunkciuose centruose savivaldybei vidutiniškai kainavo 2900 litų. Pateikėme siūlymą, kad savivaldybė kompensuotų iki 600 litų tiems tėvams, kurių vaikai nepateko į savivaldybės darželius. Jei būtų priimtas mūsų pasiūlymas, neliktų nė vieno vaiko be vietos darželiuose, o savivaldybė sutaupytų ne tik naujų vietų įrengimo lėšų, bet ir po 200 litų, kuriuos skiria vaikui valstybiniame darželyje. Juk nelaukiame eilėje, kad gautume dujų ar vandens. Lygiai taip pat kauniečių vaikai neturėtų laukti vietos darželyje ar mokykloje. Tikiuosi, kad kitą rugsėjį nė vienam tėvui nereikės sukti galvos, kas prižiūrės jų mažąjį kaunietį.
Orinta Leiputė
Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narė
Savivaldybės turi užtikrinti prieinamą ir patogią ikimokyklinio ugdymo infrastruktūrą. Valstybė iki šiol stengėsi paremti mažas pajamas gaunančias šeimas. Ketvirtadienį priimtas savivaldybės tarybos sprendimas remti žmones, kurie leidžia vaikus į privačius darželius – mane šokiruoja. Aš suprasčiau, jeigu dar būtų kalbama apie atokias gyvenamąsias teritorijas, kuriose nėra galimybės greitai pastatyti darželio, tačiau tai galėtų būtų tik laikinas sprendimas. Kaune stovi pustuščių mokyklų ir yra bent keletas apleistų darželio patalpų, kurias galima pertvarkyti ir renovuoti. Liberalų pasiūlymas remti turtingus žmones, jų samdomas aukles – nepriimtinas, o mažas ir vidutines pajamas gaunančių žmonių atžvilgiu – socialiai labai neteisingas. Tą milijoną litų, kurį dabar planuojama skirti iš visų mokesčių mokėtojų kišenės turtingiems žmonėms, geriau investuoti į esamas ugdymo įstaigų patalpas, įrengiant papildomas grupes ar plėtojant daugiafunkcių centrų tinklą. Žinant demografinę situaciją Lietuvoje, tuoj matysime tuštėjančius darželius.
Naujausi komentarai